Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Marszałek Województwa Śląskiego nagrodził Muzeum w Gliwicach

Redakcja
fot. Muzeum w Gliwicach.
Muzeum w Gliwicach otrzymało Nagrodę Marszałka Województwa Śląskiego 
za Najciekawsze Wydarzenie Muzealne 2009 roku. Zostało głównym laureatem 
w kategorii "najlepsza inicjatywa edukacyjna oraz popularyzacja dziedzictwa kulturowego". Takim tytułem wyróżniono VII Gliwickie Dni Dziedzictwa Kulturowego.

Ten najbardziej prestiżowy dla muzeów województwa śląskiego konkurs ustanowiony został w 2006 roku. W ramach rywalizacji przyznawane są nagrody i wyróżnienia za najciekawsze projekty w czterech kategoriach: wystawy, edukacja, publikacja, konserwacja zabytków. Uroczyste ogłoszenie wyników tegorocznej edycji odbyło się 31 maja w Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu. Główną nagrodę w kategorii "najlepsza inicjatywa edukacyjna oraz popularyzacja dziedzictwa kulturowego" z rąk Zbigniewa Zaborowskiego, wicemarszałka województwa śląskiego odebrał Grzegorz Krawczyk, dyrektor Muzeum w Gliwicach (dyplom i 10 tysięcy złotych).

- Traktuję tę nagrodę jako wyraz uznania dla całego zespołu Muzeum 
a szczególnie dla kierownika działu historii pana Damiana Recława. Edukacja jest 
w dzisiejszych czasach najlepszym sposobem promocji kultury i wartości, które ją tworzą. Realizacja projektów edukacyjnych to również jedna z najważniejszych sfer działania nowoczesnej instytucji kultury. W ten sposób uczymy się skutecznego komunikowania się 
z różnymi grupami odbiorców. Sprawdzamy efektywność nowych form i strategii przekazywania tego, co mamy najlepsze - naszej wiedzy. Edukacja jest narzędziem rozumienia kultury, nas samych i otaczającej rzeczywistości. Bez niej kultura obumiera a my wraz z nią - mówił szef gliwickiej placówki.

VII Gliwickie Dni Dziedzictwa Kulturowego odbyły się na przełomie sierpnia i września 2009 r. pod hasłem "Pamięć przywrócona. Ofiary wojen i terroru w Gliwicach w XX wieku". Mieszkańcy miasta i regionu mieli okazję do odkrywania na terenie Gliwic i powiatu gliwickiego śladów historii, szczególnie tych związanych z drugą wojną światową 
(w związku z obchodami siedemdziesiątej rocznicą jej rozpoczęcia).

Wojna - jako zasadniczy wątek VII GDDK - pojawiła się w dwóch wymiarach: historycznym i abstrakcyjnym, każącym zastanowić się nad przyczynami konfliktów zbrojnych z perspektywy pojedynczego człowieka, a nie bezosobowych zjawisk. Do refleksji skłaniały m.in.: wystawa "WARning" (plakatu antywojennego artystów z całego świata), ekspozycja dotycząca Armii Krajowej oraz prezentacja fotografii Piotra Janika "NIE" (po raz pierwszy pokazywana w Gliwicach w 1965 r. - w dwudziestolecie zakończenia wojny). W miejskiej przestrzeni rozegrano też happeningowo-teatralną "Pacyfikację gliwicką", przeprowadzoną przez "Teatr Nowej Sztuki". Odbyła się ponadto konferencja naukowa "Gliwice 1939 - 1989", zamykająca cykl projektów związanych z rocznicą rozpoczęcia drugiej wojny światowej.


Gliwickie Dni Dziedzictwa Kulturowego są organizowane przez Muzeum w Gliwicach 
od 2003 roku. Charakteryzuje je rozbudowany program i zróżnicowane propozycje. Odbiorca zyskuje możliwość wyboru nie tylko sposobów, ale także zakresu poznawania proponowanego problemu. Niebagatelną cechą GDDK jest uwzględnianie elementów zabawy oraz niestandardowych form edukacji i przekazywania informacji.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gliwice.naszemiasto.pl Nasze Miasto