Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mazowiecki, Różewicz i Kilar zostali nowymi patronami ulic w Gliwicach

Paweł Kurczonek
Paweł Kurczonek
Ulice w Gliwicach mają nowych patronów.
Ulice w Gliwicach mają nowych patronów. UM Gliwice
Trzy ulice w Gliwicach mają nowe nazwy. Osoby związane ze światem polityki, literatury i muzyki poważnej zostały patronami zachodniej obwodnicy miasta, łącznika osiedla Sikornik z ul. Nowy Świat i ulicy w Żernikach. Wybrano Tadeusza Mazowieckiego, Tadeusza Różewicza i Wojciecha Kilara.

Trzy gliwickie ulice mają nowe nazwy

Nowe nazwy gliwickim ulicom Rada Miasta nadała pod koniec lipca. Podjęto decyzję, by uhonorować postaci ze świata polskiej polityki, literatury i muzyki poważnej. Zachodnia obwodnica Gliwic, biegnąca od ul. Rybnickiej do ul. Ignacego Daszyńskiego nosi imię Tadeusza Mazowieckiego, a Tadeusz Różewicz został patronem łącznika ul. Kosów z Nowym Światem. Z kolei ulica Wojciecha Kilara znalazła się w Żernikach, pomiędzy ulicami upamiętniającymi twórczość Karola Szymanowskiego i Andrzeja Panufnika.

Nowi patroni ulic w mieście zostali wybrani z uwzględnieniem ich związków z Gliwicami. Brano również pod uwagę korelację z nazwami sąsiednich ulic.

Tadeusz Różewicz – polski poeta, dramaturg, prozaik i scenarzysta, był związany z Gliwicami przez blisko dwie dekady. Mieszkał i tworzył w mieście w latach 1949-1968. W kamienicy przy ul. Zygmunta Starego 28 napisał swój pierwszy i zarazem najsłynniejszy dramat – „Kartotekę”. W 1995 roku Różewicz został Honorowym Obywatelem Gliwic. Patronuje Szkole Podstawowej nr 23, w której uczył się jego starszy syn Kamil.

Wojciech Kilar jest uznawany za jednego z najwybitniejszych twórców muzyki filmowej naszych czasów. Pianista i kompozytor był związanym z Górnym Śląskiem. Napisał muzykę do słynnego filmu „Dracula” Francisa Forda Coppoli, a także do najważniejszych filmów Andrzeja Wajdy, w tym nominowanych do Oscara „Ziemi obiecanej” i „Pana Tadeusza”. Jego muzykę słyszymy również w „Pianiście” Romana Polańskiego, „Portrecie damy” Jane Campion, „Lalce" Wojciecha Jerzego Hasa oraz filmach Kazimierza Kutza i Krzysztofa Zanussiego.

Z kolei Tadeusz Mazowiecki to polityk, społecznik i publicysta, który był uczestnikiem obrad Okrągłego Stołu. W sierpniu 1989 roku Mazowiecki został wybrany pierwszym niekomunistycznym premierem w powojennej Polsce. Zainicjował również polsko-niemieckie pojednanie, którego symbolem pozostaje msza święta odprawiona 12 listopada 1989 r. w Krzyżowej. W latach 1992–1995 był specjalnym wysłannikiem Komisji Praw Człowieka ONZ na terenie ogarniętej wojną byłej Jugosławii. W 1995 r. przyznano mu Order Orła Białego za „znamienite zasługi dla niepodległości oraz osiągnięcia w działalności publicznej i państwowej”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gliwice.naszemiasto.pl Nasze Miasto