Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mikołajki w Polsce. Dawne zwyczaje i tradycyjne prezenty

opr. KS
Święty Mikołaj jest niezwykle zapracowany. Zwykle do domów dostaje się przez komin. Zdjęcie ilustracyjne
Święty Mikołaj jest niezwykle zapracowany. Zwykle do domów dostaje się przez komin. Zdjęcie ilustracyjne polskapresse/Archiwum/Paweł Relikowski
Na Mikołajki czekają zwykle najmłodsi, coraz częściej jednak i dorośli liczą na otrzymanie skromnego podarunku od sympatycznego pana w czerwonym stroju. Skąd wywodzi się ten zwyczaj i jakie podarunki kiedyś otrzymywano od świętego Mikołaja?

Mikołajki w Polsce (Mikołajki jako zwyczaj, ale bez postaci świętego) pojawiły się w czasach PRL-u. Wówczas 6 grudnia nazwano mikołajkami, co nie znaczy, że wcześniej nie obdarowywano się prezentami. Już w osiemnastym wieku w Polsce panował zwyczaj dawania prezentów.

Mikołajki w Polsce – jakie prezenty kiedyś zostawiał Mikołaj?
W osiemnastym wieku dzieci z pewnością nie dostawały prezentów z hipermarketów. Wówczas „na topie” były jabłka, złocone orzechy, pierniki i drewniane krzyżyki.
Legenda głosi, że Mikołaj zaglądał w okienka i sprawdzał, czy dzieci mają wyczyszczone buty. Jeśli tak było, zostawiał upominek. Jeżeli buty były brudne, na domowników czekała „kara”. Zamiast upominku na dzieci czekał zgniły ziemniak lub rózga.

Prezenty w „magiczny” sposób pojawiają się zwykle w nocy z 5 na 6 grudnia (choć są dzieci, do których Mikołaj przychodzi w nocy z 6 na 7 grudnia). Prezenty podkładane są pod poduszkę, zostawiane w buciku czy ostatnio modnych dużych skarpetach.

Mikołajki w Polsce – prezenty dziś

Mikołajki na stałe wpisały się w nasz kalendarz, co roku święty ma sporo zachodu z wyborem prezentu dla najmłodszych. Sklepowe półki kuszą drogimi zabawkami. Zwykle, te najdroższe znajdują się najniżej. Jest to celowy zabieg, by podczas zakupów z dzieckiem kupić to co jest w najwyższej cenie. Koszty? Od 50 złotych w górę. Co jest na topie? Tradycyjnie już lalki, zjeżdżalnie dla samochodzików, coraz częściej dzieci dostają gry komputerowe, czy tablety dla dzieci. Niestety Mikołaj coraz rzadziej kupuje najmłodszym książki.

Mikołajki w Polsce – współczesny wygląd św. Mikołaja
Czerwony płaszcz i czapka – to charakterystyczny ubiór Mikołaja. Został on rozpowszechniony w 1930 roku przez koncern Coca-Cola. Wszystko dzięki reklamie napoju.

Najbardziej charakterystyczny element stroju świętego Mikołaja, czyli czerwona czapka z białym pomponem, stała się symbolem Świąt. Dziś może sobie ją kupić każdy.

Obecnie wizerunek św. Mikołaja jest wykorzystywany przez handlowców. Również sam okres wręczania prezentów jakby się rozciągnął od Mikołajek do Nowego Roku. W Chinach święty Mikołaj jest określany jako Staruszek Bożonarodzeniowy.

Mikołajki w Polsce – pamiętacie swoje odczucia gdy byliście dziećmi i czekaliście całą noc na Mikołaja?


Najświeższe wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chelm.naszemiasto.pl Nasze Miasto