Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Miliard na lepszą jakość powietrza - po nowemu

Redakcja
Ograniczenie emisji dwutlenku węgla, większe wykorzystanie odnawialnych źródeł energii oraz poprawa jakości powietrza to wymogi, które musimy spełnić. Pakiet klimatyczny wciąż nas obowiązuje, chociaż znowelizowana ustawa o OZE (za pomocą restrykcyjnych zapisów) „wysłała” wiatraki w niebyt, a likwidując tzw. taryfy gwarantowane „postawiła pod ścianą” fotowoltaikę i energetykę prosumencką. Jedno, co możemy zrobić, to wybierać z jakich źródeł energii odnawialnej będziemy korzystać. I wybraliśmy - tzw. współspalanie biomasy z węglem oraz geotermię. Jednak na ich rozwój, jak na wszystko, potrzeba pieniędzy. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska wprowadza więc w życie program priorytetowy „Poprawa jakości powietrza” (w dwóch częściach) i ma na jego realizację aż miliard złotych. Po co ta kasa?

Zmiana musi kosztować
Narodowy Fundusz dostosowuje propozycje programowe dotyczące odnawialnych źródeł energii do nowych regulacji prawnych po to, by zapewnić spójność między ofertą finansową Funduszu a wsparciem wynikającym z ustawy o OZE. Priorytetami będzie promowanie stabilnych źródeł, czyli pozyskiwanie energii z wód geotermalnych, biogazowni oraz małych elektrowni wodnych. Mając więc na uwadze wymogi wynikające z ustawy, a także zidentyfikowany potencjał zasobów geotermalnych w Polsce, oczekiwania rynku i wskazania „Polityki Energetycznej Polski do 2030 roku, NFOŚiGW przygotował program, którego celem jest zwiększenie produkcji energii pochodzącej z tych zasobów. To kolejny krok w stronę realizacji wymagań pakietu klimatycznego dotyczących produkcji energii z OZE.

Geotermia i co jeszcze?
Część pierwsza programu, czyli ,,Energetyczne wykorzystanie zasobów geotermalnych” zakłada wspieranie takich inwestycji, jak: budowa, rozbudowa lub modernizacja ciepłowni czy elektrociepłowni geotermalnej, modernizacja lub rozbudowa istniejących źródeł wytwarzania energii o ciepłownię albo elektrociepłownię geotermalną oraz wykonanie lub rekonstrukcja otworu, z zastrzeżeniem, że nie jest to wykonanie wyłącznie otworu badawczego. Ze wsparcia Narodowego Funduszu mogą korzystać przedsiębiorcy. Budżet konkursu wynosi 500 mln złotych, a jego przewidziana forma finansowania to pożyczka preferencyjna, pożyczka na zasadach rynkowych, a także inwestycja kapitałowa. Wnioski można składać już od 8 sierpnia. Nabór potrwa do 16 grudnia. Warunkiem niezbędnym do uzyskania dofinansowania jest udokumentowana możliwość odbioru energii cieplnej (głównie możliwość podłączenia źródła powstałego z wykorzystaniem OZE do istniejącej sieci ciepłowniczej). Oferta nie dotyczy rekreacyjnego wykorzystania wód geotermalnych ani też balneologii.

Termomodernizacja ? Tak!
Druga część nowego programu - „Zmniejszenie zużycia energii w budownictwie” obejmuje finansowanie termomodernizacji prowadzącej do niskiego zużycia energii. Dotyczy też obiektów, które są miejscami o szczególnym znaczeniu (np. obiekty zabytkowe, muzea, hospicja, akademiki, obiekty prowadzące działalność leczniczą). Nie mają one możliwości skorzystania ze wsparcia w innych programach, dlatego właśnie im dedykowany jest nowy program NFOŚiGW. Budżet konkursu wynosi 500 mln zł. Można starać się o dotację lub pożyczkę. Nabór potrwa do 30 grudnia br.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto