Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Młodzież z Wejherowa zapoznała się z tajnikami rysowania komiksów [ZDJĘCIA]

Artur Baran
Wyjątkową niespodziankę dla uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 6 w Wejherowie przygotowała Miejska Biblioteka Publiczna im. Aleksandra Majkowskiego. Z okazji 99. rocznicy powstania polskiego komiksu, pracownicy biblioteki zaprosili młodzież na warsztaty, które poprowadzili Bogdan Ruksztełło-Kowalewski i Wojciech Olszówka.

22 marca w czwartek w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Aleksandra Majkowskiego odbyły się warsztaty komiksowe dla gimnazjalistów ze Szkoły Podstawowej nr 6 w Wejherowie.

- W związku z tym, że w tym roku obchodzimy 99. rocznicę powstania komiksu polskiego, postanowiliśmy zaprosić twórców komiksu z Gdańskiej Pracowni Komiksowej: Bogdana Ruksztełło-Kowalewskiego oraz Wojciecha Olszówkę, którzy przybliżą młodzieży tajniki rysowania oraz historię komiksu – mówi Ewelina Magdziarczyk-Plebanek, specjalista ds. animacji i kultury MBP w Wejherowie. - Pierwsza część spotkania będzie czysto teoretyczna, na której odbędzie się prezentacja historii komiksu zarówno światowego, jak i polskiego. Natomiast w drugiej części spotkania odbędą się warsztaty z podstaw rysowania komiksu, na których m.in. młodzież przygotuje swoje wstępne projekty komiksowe pod okiem profesjonalistów.

Ewelina Magdziarczyk-Plebanek nie ukrywa także, że jeżeli spotkanie cieszyć się będzie sporym zainteresowaniem wśród młodzieży, to w przyszłości nie wyklucza kolejnych spotkań o podobnej tematyce.

- Warsztaty odbędą się po raz pierwszy. Oczywiście wcześniej także mieliśmy do czynienia z komiksem na wielu różnych płaszczyznach – mówi Ewelina Magdziarczyk-Plebanek. - Nawet ostatnio podczas gali wręczenia nagród 11. edycji Gryfa Literackiego, która odbyła się w naszej bibliotece, wyróżnienie otrzymał fabularyzowany komiks historyczny Tomasza Meringa. Tak więc, komiks w naszej działalności przewija się cały czas. Staramy się go również promować i zachęcać młodzież do zainteresowania się tym tematem.

O tym, że komiks cieszy się coraz większą popularnością zapewnia też Bogdan Ruksztełło-Kowalewski, który na co dzień pracuje w bibliotece Manhattan w Gdańsku, jednocześnie zajmując się największym zbiorem komiksów w Polsce.

- Zainteresowanie komiksami z każdym rokiem cieszy się coraz większą popularnością. Wbrew pozorom jakby mogło się wydawać, dzieci nie są głównymi odbiorcami. Komiksy skierowane są do różnej kategorii wiekowej – zapewnia Bogdan Ruksztełło-Kowalewski. Natomiast komiksy przeznaczone dla najmłodszych czytelników wynoszą zaledwie około 15 % całego rynku. Większość komiksów tworzy się z myślą o młodzieży i dorosłych.

- Często ludzie, którzy w młodości czytali komiksy wracają do nich po wielu latach, np. dziecko przyprowadza swojego ojca do biblioteki z zamiarem wypożyczenia komiksu, a później ojciec tego dziecka na kartę swojego dziecka wypożycza komiksy, które sam czytał w dzieciństwie - kontunuuje Bogdan Ruksztełło-Kowalewski. - Wśród młodzieży w wieku 15 -17 lat dominuje natomiast zainteresowanie japońskimi mangami. Z kolei starsi czytelnicy częściej czytają komiksy o super bohaterach. Natomiast czytelnicy komiksów sięgają najczęściej po komiksy bardziej rozbudowane fabularnie, jak np. komiksy obyczajowe, historyczne.

Warto wspomnieć, że od 1 września 2017 roku komiks "Kajko i Kokosz. Szkoła latania" Janusza Christy został włączony do listy lektur obowiązkowych.

- Na pewno cieszy fakt, że komiks, którego autor pochodzi z Pomorza został doceniony i stał się jedną z lektur obowiązkowych - mówi Bogdan Ruksztełło-Kowalewski. - Jeżeli chodzi o Wejherowo, to także możecie pochwalić się wieloma znanymi twórcami komiksów, m.in. Jan Plata-Przechlewski (znany przede wszystkim dziełem jest cykl Wampiurs Wars, Aleksandra Spanowicz, laureatka Grand Prix na V Ogólnopolskim Konwencie Twórców Komiksu w Łodzi w roku 1994., czy Tomasz Mering, który rysuje komiksy dot. Piaśnicy. Jeżeli chodzi o język kaszubski, to z tego co wiem, wydawnictwo Egmont przymierza się do wydania serii Kajko i Kokosz w tym właśnie języku.

Bogdan Ruksztełło-Kowalewski - absolwent Uniwersytetu Warszawskiego, kustosz Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Josepha Konrada Korzeniowskiego w Gdańsku. Animator kultury komiksowej, rysownik, scenarzysta rysunkowy, wydawca, pomysłodawca i wieloletni kierownik Pracowni Komiksowej, organizator Gdańskich Spotkań Komiksowych GDAK oraz organizator polskiej edycji maratonu komiksowego „24-Hour Comics Day”. Członek zarządu Fundacji KRESKA im. Janusza Chrisy. W 2012 roku odznaczony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaką honorową Zasłużony dla Kultury Polskiej.

Wojciech Olszówka - rysownik komiksów, ilustrator, scenarzysta opowieści obrazkowych. Ściśle związany z Gdańską Pracownią Komiksową przy Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gdańsku. Swoją twórczością nawiązuje do uznanych mistrzów tej sztuki (Christa, Rosiński, Wróblewski, Gillon),nie dając zapomnieć o korzeniach, z których wyrasta. Posługuje się jednak własnym językiem kreacji. Miesza różną stylistykę i konwencje, które z pozoru do siebie nie pasują. Łączy absurd z nie dorzecznością, by na ich tle ukazać wielość ludzkich zachowań. Przede wszystkim jednak stara się przedstawić ciekawe zależności jakie mogą występować w świecie , za równo tym wymyślonym, jak i rzeczywistym.

Wideo:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto