Modernizacja gospodarki wodno-ściekowej w Gliwicach - II etap

Redakcja
Część wystawy "Woda - temat rzeka", zorganizowanej przez PWiK z okazji Światowego Dnia Wody 2012
Część wystawy "Woda - temat rzeka", zorganizowanej przez PWiK z okazji Światowego Dnia Wody 2012
Woda. Można powiedzieć - temat rzeka. Od zarania dziejów jest obiektem fascynacji. Nie bez przyczyny, cytując Talesa z Miletu "wszystko jest z wody i z wody się składa". Chociaż od czasów starożytnych życie ludzkie zmieniło się diametralnie, żywioł wody nadal jest kluczowym dla wszelkiego istnienia.

Zdając sobie sprawę z wagi życiodajnego źródła i jednocześnie wpływu działalności człowieka, która bywa wręcz niszczycielska, ludzkość na całym świecie czyni starania mające na celu ochronę zasobów wodnych.

Nie inaczej jest w Gliwicach, gdzie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. prężnie podejmuje daleko zakrojone działania z zakresu poprawy jakości wód w regionie. Za cel wyznaczono sobie najwyższy możliwy standard dostarczanej mieszkańcom wody pitnej, jak również maksymalny możliwy stopień oczyszczania ścieków komunalnych.

W 2001 roku do użytku została oddana nowoczesna oczyszczalnia ścieków, w tym samym roku rozpoczęła się również realizacja Projektu "Modernizacja gospodarki ściekowej w Gliwicach", który umożliwił 97% mieszkańców Gliwic na podłączanie się do nowo wybudowanej sieci kanalizacyjnej. Projekt ten został zakończony w 2010 roku, jednak PWiK kontynuuje swoje działania przez realizację kolejnej inwestycji pod nazwą "Modernizacja gospodarki wodno-ściekowej w Gliwicach - II etap", tym razem budując sieć kanalizacyjną w rejonie ulicy Dolna Wieś oraz modernizując Centralną Oczyszczalnię Ścieków i Stację Uzdatniania Wody w Łabędach.

O ile celowość budowy sieci wod.-kan. nie powinna budzić niczyich wątpliwości, to można zadać sobie pytanie, po co modernizować Centralną Oczyszczalnię Ścieków, obiekt nowoczesny i wybudowany stosunkowo niedawno? Czym powodowana jest przebudowa Stacji Uzdatniania Wody, jeśli w Gliwicach woda dostarczana mieszkańcom już jest bardzo wysokiej jakości? Otóż, realizacja obydwu przedsięwzięć jest całkowicie uzasadniona.

Skład ścieków dostających się na oczyszczalnię uległ dużym przemianom w przeciągu ostatnich 10 lat. Co prawda, ilość odpadów komunalnych się nie zmieniła, to jednak uległy one znacznemu zagęszczeniu. Aby Gliwice mogły spełnić niezwykle wysokie wymagania Unii Europejskiej w zakresie oczyszczania ścieków komunalnych, konieczna jest przebudowa COŚ.

Podobnie w przypadku SUW w Łabędach. Woda w Gliwicach już w niczym nie ustępuje tej sprzedawanej w butelkach. Gliwiczanie piją wodę czerpaną bezpośrednio z podziemnych ujęć głębinowych, średnio zmineralizowaną (zawiera ona 5-10 proc. związków mineralnych) i niedezynfekowaną. Niewiele miast w regionie może pochwalić się podobnej jakości wodą, której skład jest dodatkowo stale monitorowany przez posiadające Certyfikat Polskiego Centrum Akredytacji laboratorium PWiK.

Dodatkowo, jest ona najtańsza w regionie. Aby utrzymać ten wysoki standard, konieczna jest modernizacja, wybudowanego na początku XX wieku, obiektu Stacji Uzdatniania Wody. Zastosowanie nowoczesnej technologii w procesie uzdatniania na długie lata zapewni Gliwiczanom dostawy wody najwyższej jakości.

Od lat gospodarka wodno-ściekowa w mieście ulega systematycznej poprawie i na szczęście dla Gliwiczan, nic nie wskazuje na to, żeby PWiK miało zmienić swoją filozofię działania, którą można określić słowami Paulo Coelho: "Bądź niczym bijące źródło, nie zaś jak staw, w którym zawsze stoi ta sama woda".

Jakie są możliwości spłaty mikropożyczki? Ekspert radzi

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie