Najstarsza babcia w Europie... mieszka w Gliwicach. Pani Tekla ma 115 lat

red.
Udostępnij:
GLIWICE. Najstarsza babcia w Europie... mieszka na Śląsku. Tekla Juniewicz to polska superstulatka, która 10 czerwca 2021 r. skończyła 115 lat. Obecnie jest najstarszą kobietą w Polsce, drugą najstarszą osobą w Europie, a czwartą na świecie. Jak mówi jej wnuk - Adam Stachowski - babcia cały czas zaskakuje trzeźwością umysłu i trafnymi uwagami dotyczącymi rzeczywistości. Nastawienie Pani Tekli może dla wielu stać się inspiracją, szczególnie w czasie pandemii. Ponadto superstulatka jest również najstarszą babcią w Europie.

115-letnia Tekla Juniewicz. Najstarsza Polka żartobliwie o swoim wieku

Najstarsza żyjąca Polka - pani Tekla Juniewicz - mieszka w Gliwicach. Dokładnie 10 czerwca 2021 r. skończyła 115 lat. Mimo sędziwego wieku superstulatka zachowuje zdrowe podejście i dystans do życia. Obecnie pani Tekla jest:

  • drugą najstarszą osobą w Europie,
  • czwartą najstarszą żyjącą osobą na świecie.

No, zero już przeszło. - odpowiada z uśmiechem na pytanie o wiek.

Pani Tekla w swoim życiu doświadczyła wielu trudnych momentów, w tym dwóch wojen i kilku epidemii. W wieku 7 lat zachorowała na tyfus. W czasie choroby wyjątkowe słowa skierował do niej lekarz. Wnuk pani Tekli, Adam Stachowski, wspomina:

Babcia opowiadała, że lekarz, który ją uratował, mówił: "Tekluniu, jak ty z tego wyjdziesz, to ty będziesz bardzo długo żyła".

Mimo ciężkich doświadczeń pani Tekla zachowuje pogodę ducha. Jej słowa i nastawienie do życia powinny stać się inspiracją, szczególnie w obecnych czasach pandemii.

Tekla Juniewicz to najstarsza babcia w Europie. Jak spędzi Dzień Babci?

Tekla Juniewicz jest również najstarszą babcią w Europie, która 21 stycznia będzie celebrować swoje święto. Jak przyznał jej wnuk Adam Stachowski na łamach "Faktu" - można uznać, że babcia Tekla jest najstarszą babcią w Europie. Jak wytłumaczył - najstarszą żyjącą kobietą w Europie jest Francuzka, która choć ma 117 lat, jest zakonnicą - i tym samym nie może być babcią.

Pani Tekla Juniewicz w Dzień Babci spodziewa się m.in. odwiedzin prawnuków mieszkających najbliżej. W gronie gości będzie praprawnuczka Iga, mająca 7 miesięcy. Dziewczynka drugie imię otrzymała po swojej praprababci. - pisze "Fakt".

Jakie jest przesłanie najstarszej Polki, Tekli Juniewicz? Zobacz niezwykły reportaż:

Rekord długowieczności

Wiek najstarszej żyjącej Polki został udokumentowany przez Gerontology Research Group na podstawie badań Wacława Jana Kroczka, który przy współpracy z najbliższą rodziną i za pośrednictwem Konsulatu Generalnego RP we Lwowie odnalazł oryginalną metrykę pani Tekli, potwierdzającą jej datę urodzenia.

Tekla Juniewicz urodziła się w 1906 w Krupsku, miejscowości położonej niedaleko Lwowa, leżącej na terenie ówczesnych Austro-Węgier. Po śmierci matki trafiła do szkoły, którą prowadziły siostry Szarytki w Przeworku. Zakon przystosowywał młode dziewczyny do bycia żonami i matkami. Pani Tekla nabyła tam umiejętności ówczesnej "dobrej pani domu" - nauczono ją gotowania i haftowania, a także zapewniono solidne podstawy związane z dobrym wychowaniem.

Babcia ma super maniery i niesamowity styl bycia. Niejedną panią z wyższym wykształceniem mogłaby zawstydzić. - przyznają wnuki pani Juniewicz.

W 1926 roku pani Tekla wyszła za mąż i przeprowadziła się do Borysławia. Z kolei w roku 1945, podczas repatriacji, pani Juniewicz wyjechała wraz z rodziną do Gliwic, gdzie jej mąż pracował w kopalni Sośnica.

Starość też radość

Jak opowiada wnuk pani Tekli, jego babcia starość miała cudowną. - Do 105 lat robiła obiady, do 102 lat poruszała się sama. Nawet wychodziła do sklepu. Myśmy się potem zaczęli denerwować i wyręczaliśmy ją w tych rzeczach.

Jak czuje się wyjątkowa seniorka? - Dokąd mam swój chleb, swoje wszystko, to się dobrze czuję. A jak nie będę miała nic, to kaput. - odpowiada z dystansem Tekla Juniewicz.

Mimo wspaniałego wieku pani Tekla zachowuje dystans do świata i do życia. Ale do tematów ostatecznych podchodzi z dużym szacunkiem.

Czy ja się boję śmierci? Każdy człowiek się boi śmierci. I chce długo żyć. Ale jak przychodzi śmierć, to nie ma pytania. - mówi pani Tekla.

Spotkanie i nagranie odbyły się w październiku 2020 roku.

Najstarsza babcia w Europie... mieszka w Gliwicach. Pani Tek...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie