18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Najstarszy drewniany kościół w Polsce stoi w Poniszowicach?

Joanna Heler
Ks. Jan Palus z niepokojem, ale i emcojami czeka na wyniki ekspertyz
Ks. Jan Palus z niepokojem, ale i emcojami czeka na wyniki ekspertyz Arkadiusz Ławrywianiec
Ksiądz Jan Palus, od 2006 roku proboszcz liczącej 1150 wiernych parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Poniszowicach z emocjami, ale i z niepewnością czeka na wyniki badań georadarowych prowadzonych w kościele. Wstępne ekspertyzy wskazują, iż prawdopodobnie natrafiono tu na fundamenty pierwszego kościoła, pochodzącego z 1175 roku. Jeśli ta i kolejne ekspertyzy potwierdzą się, kościółek może okazać się najstarszym drewnianym zabytkiem sakralnym w Polsce! I to o prawie dwieście lat od dzierżącego do tej pory palmę pierwszeństwa kościoła w Tarnowie Pałuckim w woj. wielkopolskim datowanego na rok 1373.

To, co jakiś czas temu zaczęło niepokoić ks. Palusa, może się przyczynić do odkrycia tajemnicy. Wyślizgane przez wieki nogami wiernych podłogowe płytki zaczęły się zapadać, a od bryły kościoła odchyliła się kaplica. Ta sama, która jest takim wnikliwym obiektem badań.

- Zacząłem podejrzewać, że w tej części mogą znajdować się krypty - opowiada ks. Palus. - Georadarowe badania wykonane na zlecenie Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków potwierdziły te przypuszczenia. Największe nadzieje wiążę z kryptą pod ołtarzem. To budowla niszowa, a więc charakterystyczna dla pierwszych wieków chrześcijaństwa. Obok trafiliśmy na krypty murowane, a więc datowane na okres późniejszy.

Pierwszy kościół w Poniszowicach, według źródeł pisanych, mieszkańcy postawili w 1175 roku, za czasów papieża Hadriana IV. Zniszczony przez nawałnicę, został odbudowany w 1404 r. z zachowaniem pozostałości pierwotnej budowli.

Obecne badania georadarowe przeprowadził dr inż. Wiesław Nawrocki z Zakładu Badań Nieniszczących z Krakowa. Wcześniej badał m.in. Bazylikę Mariacką, Katedrę w Gnieźnie czy Zamek Wawelski. Na wykonanych minikamerą i za pomocą fal radarowych zdjęciach widać coś, w czym można się dopatrzyć zarysów kości lub fragmentów trumny.

- Prawdopodobnie zostaną zlokalizowane kolejne krypty i zmiany w gruncie będące śladami starszego kościoła - podkreśla dr Nawrocki.

Jak dodaje Barbara Klajmon, śląski wojewódzki konserwator zabytków, jeśli badania się potwierdzą, będzie to sensacja.

- Wiarygodność badań georadarowych jest oceniana na ok. 80 proc. Trzeba je jeszcze potwierdzić badaniami wieku drzewa - wyjaśnia.

Ks. Palus mówi ostrożnie: - Niech przemówią wieki, nim hipotezy pójdą w świat.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gliwice.naszemiasto.pl Nasze Miasto