Nie ma mocnych na Muszkieterów

Andrzej Azyan
Szpadziści Muszkietera Gliwice rewelacyjnie spisali się w drużynowym turnieju młodzieżowych mistrzostw Polski w Rybniku. Od lewej: Łukasz Rokosz, Filip Broniszewski, Michał Adamek, Jan Motyl (trener), Marcel Baś, Jacek Rzeszutek, Paweł Krawczyk, Mateusz Capaja, Bartosz Osetek.
Wielokrotnie pisaliśmy już o sukcesach młodych szpadzistów Muszkietera Gliwice. Ostatnio podopieczni trenera Jana Motyla bardzo dobrze wypadli na młodzieżowych mistrzostwach Polski w Rybniku w tej broni.

W drużynowym turnieju rywalizowało 18 drużyn. Rewelacyjnie spisali się chłopcy z Muszkietera, który wystawił dwie drużyny. Pierwsza w składzie: Michał Adamek, Marcel Baś, Filip Broniszewski, Łukasz Rokosz zdobyli w bezapelacyjny sposób złoty i tytuł mistrza Polski. W finale pokonali oni faworyzowany zespół AZS AWF Wrocław 45:36. Warto wspomnieć o tym, że w drużynie ze stolicy Dolnego Śląska występowali: Andrzej Sobczak (złoty medalista turnieju indywidualnego), Piotr Nemec (trzeci zawodnik w turnieju indywidualnym), Maciej Szumski (VI miejsce), Michał Staszak. W drodze do finału I drużyna Muszkietera pokonała kolejno: AZS AWF Katowice 45:25, Legię Warszawa II 45:22, Muszkietera Gliwice II 45:32.

Wspomniany już drugi zespół Muszkietera Gliwice w składzie: Mateusz Capaja, Paweł Krawczyk, Bartosz Osetek, Jacek Rzuszutek zajęła w końcowej klasyfikacji trzecie miejsce i zdobyła brązowy medal. Pokonała ona w walce o tę lokatę Górnika Radlin 44:39. W ćwierćfinale Muszkieter II pokonał wyżej notowaną pierwszą drużynę Legii Warszawa. W regulaminowym czasie mecz zakończył się remisem 42:42. O zwycięstwie zadecydowało trafienie zadane przez Osetka w dodatkowej minucie.

Pierwsza drużyna Piasta Gliwice w składzie: Mateusz Drobiński, Piotr Maciejczyk, Mateusz Nycz, Piotr Szczeciński w meczu o finałową czwórkę przegrała z AZS AWF Wrocław 35:45 i zajęła ostatecznie siódme miejsce. Drugi zespół Piasta (Mateusz Golis, Alexander Kazek, Jakub Kępa) uplasował się na siedemnastej pozycji.

Warto przypomnieć, że na początku lutego bieżącego roku drużyna Muszkietera w składzie: Michał Adamek, Marcel Baś, Filip Broniszewski, Łukasz Rokosz zdobyła złoty medal na mistrzostwach Polski juniorów w Szczecinie.

W turnieju indywidualnym młodzieżowych mistrzostw Polski w Rybniku wystąpiło 78 zawodników z 18 klubów. Dwaj zawodnicy Muszkietera Michał Adamek i Marcel Baś awansowali do czołowej ósemki. Nie zdołali zakwalifikować się do medalowej strefy. Adamek przegrał z Piotrem Nemecem (AZS AWF Wrocław) 11:15, a Baś z Piotrem Kruczkiem (AZS AWF Wrocław) 12:15. Adamek zajął ostatecznie piąte miejsce, a Baś siódme. Mistrzem Polski został Andrzej Sobczak (AZS AWF Wrocław), który w finale pokonał Daniela Brzozowskiego (Legia Warszawa) 15:12. na trzecich pozycjach uplasowali się Kruczek i Nemec. Pozostali zawodnicy Muszkietera zajęli następujące miejsca: 10. Filip Broniszewski, 12. Paweł Krawczyk, 17. Łukasz Rokosz, 19. Bartosz Osetek. Pozostali szpadziści z Gliwic zajęli następujące miejsca: 25. Piotr Szczeciński (Piast), 33. Mateusz Nycz (Piast), 35. Mateusz Capaja (Muszkieter), 39. Jacek Rzeszutek (Muszkieter), 41. Mateusz Drobiński (Piast), 42. Cezary Blechinger (Muszkieter), 50. Adam Motyl (Muszkieter), 51. Jakub Kępa (Piast), 53. Przemysław Kucza (Muszkieter). Piotr> Maciejczyk (Piast) wycofał się z turnieju z powodu kontuzji.

Odwrócone proporcje
Jan Motyl, trener Muszkietera

W ubiegłym roku na młodzieżowych mistrzostwach Polski lepiej wypadliśmy indywidualnie. Teraz proporcje zostały odwrócone i znakomicie nasi chłopcy spisali się drużynowo. Na wielkie słowa uznania zasłużyli zawodnicy pierwszego zespołu, którzy w finale pokonali faworyzowany zespół AZS AWF Wrocław. walczyli naprawdę świetnie i z olbrzymią zaciętością.