Polecamy

Shrek 2 (A. Adamson, K. Asbury, C. Vernon, 2004) © telemagazyn.pl / media-press.tv
[5/15]

Shrek 2 (A. Adamson, K. Asbury, C. Vernon, 2004)

Zakazany w: Izraelu.

Filmy o Shreku odniosły światowy sukces nie tylko dzięki przekornie budzącemu sympatię zielonemu ogrowi, ale także dzięki temu, że wersje językowe odwoływały się do lokalnej popkultury, przez co w każdym kraju film mógł bawić widzów tak samo. Ograniczone możliwości obejrzenia drugiej części Shreka mieli Izraelczycy, a wszystko przez jeden żart.

Izraelski muzyk, David D’Or, negatywnie odebrał pojawiający się w hebrajskiej wersji filmu żart odnoszący się do jego osoby. Uznał, że dowcip wiąże jego nazwisko z kastracją i jest obraźliwy. Podjął więc kroki prawne, w wyniku których sąd rejonowy w Tel-Awiwie nakazał wycofać film, a dystrybutorom – zmienić tekst.

Zakazane filmy kojarzą ci się z PRL-owską cenzurą i sądzisz, że w dzisiejszych czasach widzowie na mają pełną wolność? Wydaje ci się, że światowe hity kinowe naprawdę są znane na całym świecie? Masz rację – tylko ci się wydaje. W XXI wieku nie brakuje filmów, które w wielu krajach zostały zakazane. Czasami wręcz trudno uwierzyć w to, jakie były tego powody. Zobacz, które filmy zostały zakazane na świecie. Ile z nich widziałeś?

Najnowsze wiadomości

reklama