Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Niepokojące doniesienia. W Gliwicach nie ma schronów? Znamy stanowisko miasta

Danuta Pałęga
Danuta Pałęga
Grzegorz Mehring / Polska Press / ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE
W związku z niepokojącą sytuacją za naszą wschodnią granicą, w Polsce zaczęto sprawdzać stan dostępnych schronów przeciwlotniczych. Niestety, z dostępnych informacji wynika, że nie jest on dość dobry. Niektóre schrony wymagają kompletnej przebudowy i dostosowania do aktualnych warunków oraz norm, inne jedynie rewitalizacji i usprawnienia. Jak wygląda to w Gliwicach? Pytamy rzecznika prezydenta naszego miasta.

Spis treści

W sieci pojawia się coraz więcej informacji o faktycznym stanie schronów przeciwlotniczych i przeciwatomowych w Polsce. Wszystko to za sprawą konfliktu wojennego za naszą wschodnią granicą, który eskalowany przez Rosję trwa nieprzerwanie od 24 lutego 2022.

Władze naszego kraju przekonują, że aktualnie prowadzona inwentaryzacja schronów jest rutynową i apelują do rodaków o zachowanie spokoju. W Gliwicach, na podstawie polecenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, schrony kontrolowane są przez Komendę Miejską Państwowej Straży Pożarnej.

Im dłużej trwa inwentaryzacja, tym więcej komentarzy pojawia się na temat aktualnego stanu schronów w naszym mieście. Niestety, szczątkowe informacje, które do nas docierają, nie napawają optymizmem. Nikt przecież nie spodziewał się, że w 2022 roku będziemy zaprzątali sobie głowy tak irracjonalnymi myślami, jak działania wojenne i ukrywanie się w schronach przed nalotami. Jak faktycznie kształtuje się temat schronów w Gliwicach? Zapytaliśmy władze miasta.

Niepokojące doniesienia. Wykaz budowli ochronnych miasta przeterminowany

Przekazaliśmy oficjalne zapytanie do Urzędu Miasta Gliwice z prośbą o wykaz schronów przeciwlotniczych w naszym mieście oraz informację na temat aktualnego ich stanu.

Jak się okazało, w obecnym stanie prawnym nie funkcjonuje oficjalny „Wykaz tzw. budowli ochronnych miasta Gliwice". Nie jest on prowadzony od 1 lipca 2004 roku.

- Ostatnim aktem prawnym regulującym te kwestie na terenie województwa śląskiego było Zarządzenie Nr 285/03 Wojewody Śląskiego z dnia 5 września 2003 r. w sprawie wprowadzenia „Instrukcji postępowania z zasobami budownictwa ochronnego w województwie śląskim”, utraciło ono moc z dniem 1 lipca 2004 r. Natomiast na szczeblu krajowym było to rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 28 września 1993 r. w sprawie Obrony Cywilnej (Dz.U. Nr 93, poz. 429), wydane na podstawie art. 140 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (Dz.U. z 1992 r. Nr 4, poz. 16, Nr 40, poz. 174, Nr 54, poz. 254). Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 25 czerwca 2002 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Szefa Obrony Cywilnej Kraju, szefów obrony cywilnej województw, powiatów i gmin (Dz.U. Nr 96, poz. 850) w zakresie działania terenowych organów obrony cywilnej (§ 3) nie wymieniało również budownictwa ochronnego. - przekazał nam Łukasz Oryszczak, rzecznik prasowy prezydenta Gliwic.

Co to oznacza w praktyce? Obecnie nie ma jakichkolwiek podstaw prawnych, które określałyby wymogi i kryteria, które powinny spełniać budowle ochronne, czy regulowałyby kwestie odpowiedzialności właścicielskiej w zakresie eksploatacji tego typu obiektów.

Niestety, na terenie Gliwic nie jest możliwe wskazanie budowli, które mogą posłużyć mieszkańcom jako miejsca do ukrycia w razie wystąpienia niebezpieczeństwa.

Schrony przeciwlotnicze w Gliwicach

Czy to oznacza, że w naszym mieście nie ma żadnych schronów przeciwlotniczych i przeciwatomowych? W Internecie pojawiają się bowiem filmy wideo z eksploracji takich miejsc, na przykład w blokach przy ulicy Wolności czy Partyzantów w Gliwicach-Łabędach.

Aktualnie trwa przegląd, realizowany przez strażaków na terenie Gliwic, który przyniesie dokładniejsze informacje o stanie i liczbie miejsc, w których potencjalnie ludność mogłaby ukryć się w przypadku zagrożenia. Wyniki tych prac poznamy za dwa miesiące.

- Obiekty znajdujące się na terenie miasta, które historycznie pełniły funkcje „budowli ochronnych” powstawały w latach od 1905 r. do 1987 r. Biorąc pod uwagę fakt, że tworzone były bardzo dawno temu nie nadają się do długotrwałego użytkowania zgodnie z przeznaczeniem. - tłumaczy nam Łukasz Oryszczak, rzecznik prasowy prezydenta Gliwic.

Większość z pozostałych schronów znajduje się w zasobach komunalnych, wspólnot mieszkaniowych, instytucji, zakładów pracy oraz prywatnych przedsiębiorców.

Nowa ustawa na horyzoncie. Co dalej?

Obowiązująca od tego roku ogólnopolska Ustawa o obronie Ojczyzny (Dz.U. z 2022 r., poz. 655 z późn. zm.), również nie reguluje kwestii ani problematyki tzw. „budowli ochronnych" w jakimkolwiek aspekcie.

Rzecznik prasowy Urzędu Miasta Gliwice nadmienia jednak, że problematyka „budowli ochronnych" być może stanie się ponownie aktualna za sprawą projektu ustawy z dnia 31 sierpnia 2022 r. o ochronie ludności i stanie klęski żywiołowej.

Uchwała jest na etapie uzgodnienia, opiniowania i konsultacji społecznych. Na dziś dzień trudno przesądzić jaki będzie jej ostateczny kształt. Będziemy wracali do tego tematu, kiedy tylko pojawią się jakiekolwiek nowe informacje ze strony władz i radnych naszego miasta.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gliwice.naszemiasto.pl Nasze Miasto