Nowe przepisy dotyczące ślubów kościelnych wywołują kontrowersje. Są pytania o seks.

Monika Chruścińska-Dragan
Monika Chruścińska-Dragan

Wideo

Zobacz galerię (13 zdjęć)
Nowe przepisy dotyczące ślubów kościelnych wchodzą w życie i wywołują kontrowersje. Narzeczeni planujący ślub w drugiej połowie tego roku muszą liczyć się z tym, że zostaną dokładniej przepytani przez księży. 1 czerwca wchodzą w życie nowe przepisy prawa kanonicznego w zakresie przeprowadzenia rozmów kanoniczno-duszpasterskich z przyszłymi małżonkami. Już nie wystarczy odpowiadać na pytania księdza „tak” czy „nie”. Kapłani będą mieli za zadanie opisać sytuację narzeczonych. Będą pytać nie tylko o wiarę, ale także o zdrowie w aspekcie seksualnym, w tym impotencję, zaburzenia psychoseksualne, płodność czy zmianę płci.

Nowe przepisy zawierania małżeństw

Zmiany wprowadza "Dekret ogólny Konferencji Episkopatu Polski o przeprowadzeniu rozmów kanoniczno-duszpasterskich z narzeczonymi przed zawarciem małżeństwa kanonicznego." Nowe przepisy – jak przekonuje episkopat – są wyjściem naprzeciw zmieniającej się sytuacji społecznej. Katolicy coraz częściej zawierają małżeństwa z obcokrajowcami, wyznawcami innych obrządków i niewierzącymi. To także dostosowanie przepisów prawa partykularnego do zmieniającej się rzeczywistości cywilnoprawnej.

ZOBACZCIE FORMULARZ PYTAŃ DLA NARZECZONYCH

Kościół zmienił przepisy dotyczące zawierania małżeństw. Rozmowę z księdzem poprzedzi przysięga
Dekret dużo uwagi poświęca weryfikacji narzeczonych przez księży. Kandydaci na małżonków w kancelarii parafii powinni stawić się najpóźniej trzy miesiące przed zaplanowaną uroczystością. Po nowelizacji spotkania z duszpasterzem będą rozpoczynać się modlitwą, a młodzi będą odpowiadać na pytania pod przysięgą. Kapłan powinien więc przygotować na nie Pismo święte i krzyż.

Narzeczeni muszą liczyć się z tym, że poza podaniem danych osobowych, będą musieli odpowiedzieć na pytania o wiarę, światopogląd, a nawet o zdrowie w aspekcie seksualnym – impotencję, zaburzenia psychoseksualne czy płodność. Co ważne, na niektóre pytania przyjdzie im odpowiadać osobno. Ksiądz natomiast nie będzie mógł już ograniczyć się do wypełnienia formularzu, ale będzie musiał opisać sytuację narzeczonych.

"Ten wymóg uzasadniony jest jednym z ważniejszych celów badania kanonicznego, mianowicie ochroną przed dopuszczeniem do zawarcia nieważnego małżeństwa. Rozmowa na osobności sprzyja szczerej wypowiedzi." – czytamy w dekrecie.

Będzie trudniej o ślub poza swoją parafią

Nowe przepisy kładą także duży nacisk na to, aby weryfikacja narzeczonych i ślub odbywały się w parafii, w której mieszka przynajmniej jedno z nich. "Jeśli narzeczeni mają słuszne powody, by zawrzeć małżeństwo w parafii innej niż parafia ich stałego lub tymczasowego zamieszkania albo miesięcznego pobytu, winni uzyskać zezwolenie własnego proboszcza lub ordynariusza miejsca."

ZOBACZCIE, JAK WYGLĄDA PROTOKÓŁ PRZEDŚLUBNY

Nowe przepisy dotyczące ślubów kościelnych wywołują kontrowe...

Ślub po nowemu: Wymagane dokumenty i przeszkody

Narzeczeni na spotkaniu z księdzem powinni przedstawić mu dowód osobisty, świadectwo chrztu, potwierdzenie przyjęcia sakramentu bierzmowania, świadectwo katechizacji szkolnej ("w uzasadnionych przypadkach – np. gdy chodzi o osoby starsze – proboszcz może zwolnić z obowiązku przedstawienia tego dokumentu."), ważne zaświadczenie z Urzędu Stanu Cywilnego stwierdzające brak okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa, świadectwo uczestnictwa w katechezie przedślubnej obejmujące także spotkania w katolickiej poradni rodzinnej.

Jeśli ksiądz stwierdzi zaistnienie tzw. przeszkód w zawarciu małżeństwa konieczne będzie dołączenie jeszcze "reskryptu odpowiedniej władzy kościelnej z udzieloną dyspensą od przeszkody (kan. 1078-1082). W określonych przepisami prawa przypadkach wymaga się pisemnego zezwolenia ordynariusza miejsca na zawarcie małżeństwa względnie na asystowanie przy nim".

Ślub a zmiana płci czy impotencja

Przeszkodą w zawarciu małżeństwa może być: choroba psychiczna, nałóg czy wprowadzenie w błąd co do intencji ślubu. Kapłan może też odmówić błogosławieństwa małżeństwa jeśli narzeczeni nie spełniają określonych prawem wymogów - np. odrzucają katolicką wizję małżeństwa jako nierozerwalnego lub sugerują, że małżeństwo nie jest dobrowolne.

Zgody na zawarcie ślubu kościelnego nie otrzyma także chory na impotencję czy narzeczony, który poddał się zabiegowi zmiany płci.

Najpopularniejsze sale weselne na Śląsku [TOP 21]

Małżeństwa mieszane tak, ale tylko w wyjątkowych okolicznościach

Dekret w szczególnych przypadkach dopuszcza natomiast udzielania małżeństw katolikom z ochrzczonymi niekatolikami. Zaznacza jednak, że tylko "jeśli istnieje słuszna i rozumna przyczyna oraz wykluczone zostaje realne niebezpieczeństwo utraty wiary katolickiej przez katolickiego małżonka, a także zagwarantowane są jego prawa w odniesieniu do praktykowania wiary i wychowania potomstwa".

Po nowelizacji brak zgody księdza zostanie umieszczony w protokole, co oznacza, że narzeczeni mogą jej nie otrzymać także w innej parafii.

Nowe formularze protokołu przedślubnego znajdziecie w galerii artykuł. Wkrótce także komentarz przedstawiciela Konferencji Episkopatu Polski.

Komentarze 10

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

R
Rasmin

Zlikwidować w piz - du ten cały ślub kościelny i będzie ok. Jeśli są ludzie w porządku wobec siebie, to żaden ślub jest niepotrzebny!!! Tu chodzi tylko o to, żeby każda ze stron nie została na lodzie. Dzisiaj, jutro.... i nawet długie lata będzie ok, ale taki stan może ulec zmianie..."Ludzie powinni dopasowywać się pod kątem libido i wtedy byłoby mniej rozwodów. Żadna kobieta tego na głos nie powie, ale jeśli jest nocami dobre bum, bum sa $$$ to będzie ok. W mniejszym czy większym stopniu zawsze chodzi o stabilizację materialną i wiadomo... :)

H
Halyna

Powinni nauczać o naturalnych metodach planowania rodziny i antykoncepcji, ale ludzie którzy się na tym znają. Metoda objawowo- termiczna przy użyciu komputera cyklu (tj. cyclotest myway) a nie kalendarzyk. Kalendarzyk to jest metoda na ciążę z zaskoczenia

e
eryk

haha w końcu kto ma największą wiedzę o seksie jak nie ksiądz...

M
Marek
13 lutego, 15:13, Gosc:

A może osobiście bedą testować pare. Końcu mechanik musi znać budowę auta murarz.materiały budowlane więc.kler też musi być w temacie

NarZie ich obowiazuje celibat, niech mają odwagę odejść jak to zrobił Tymek jeśli nie sprostają. Precz z tchorzami.

M
Marek
12 lutego, 14:09, Gość:

Niech tak robią dalej a młodzi będą omijać kościoły szerokim łukiem

12 lutego, 16:34, Gość:

...i bardzo dobrze, niech omijają, im szerszym tym lepiej...

Już dawno tak robią po tych ekscesach o których słyszymy każdego dnia

M
Marek
13 lutego, 15:13, Gosc:

A może osobiście bedą testować pare. Końcu mechanik musi znać budowę auta murarz.materiały budowlane więc.kler też musi być w temacie

Celibat uczył się w seminarium wie na co się zdecydował, nie sprosta odejść jak to zrobił Tymek.

G
Gosc

A może osobiście bedą testować pare. Końcu mechanik musi znać budowę auta murarz.materiały budowlane więc.kler też musi być w temacie

p
prawnik

Zawsze były pytania o tzw. przeszkody małżeńskie, w tym o impotencję, to akurat nie żadna sensacja, dziennikarze skupiają się na tym, co atrakcyjne, a nie na tym, co naprawdę się zmieniło...

G
Gość
12 lutego, 14:09, Gość:

Niech tak robią dalej a młodzi będą omijać kościoły szerokim łukiem

...i bardzo dobrze, niech omijają, im szerszym tym lepiej...

G
Gość

Niech tak robią dalej a młodzi będą omijać kościoły szerokim łukiem

Dodaj ogłoszenie