Nowy rok szkolny w Gliwicach: uczniowie we wszystkie szkołach będą uczyć się w trybie stacjonarnym

Redakcja
Wszystkie szkoły w Gliwicach rozpoczną nowy rok szkolny w trybie stacjonarnym. Jak są przygotowane do prowadzenia zajęć w warunkach pandemii?

Nowy rok szkolny w Gliwicach

Nowy rok szkolny 2020/2021 rozpocznie w szkołach publicznych (dla których miasto Gliwice jest organem prowadzącym) 25 tys. 218 uczniów. Będzie to ok. 4,5 tys. w przedszkolach, a ponad 600 w oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych (głównie tzw. „zerówka”).
W nauczaniu początkowym (klasy I-III) będzie ponad 4,5 tys. uczniów, a w klasach IV – VIII ponad 7,8 tys. uczniów. W szkołach ponadpodstawowych kształcić się będzie niemal 7,7 tys. uczniów. Jak zapewniają w mieście, szkoły są przygotowane maksymalnie najlepiej, jak można w tej sytuacji było to zrobić. Wszystkie wystartują w trybie stacjonarnym.

Jutro, 1 września, pierwszy dzwonek, obawy i pytania rodziców nie zmniejszyły się. Miasto zapewnia, że szkoły są przygotowane na wyjątkowy rok szkolny zgodnie z ministerialnymi wytycznymi.

Jak sytuacja epidemiologiczna będzie się rozwijać, pokażą nadchodzące tygodnie. I oby były to dobre prognozy. Szkoły szykują się na każdą ewentualność.

Infrastruktura teleinformatyczna gliwickich szkół - po częściowym doposażeniu - jest w stanie umożliwić pracę hybrydową.Jak podkreśla Oryszczak, miasto dalej będzie wspierać szkoły środkami pieniężnymi na sprzęt umożliwiający i ułatwiający nauczanie hybrydowe i zdalne.

Jak się dowiadujemy w mieście, w Gliwicach, w zależności od szkoły, a nawet poszczególnych klas przewidywane są wszystkie trzy formy organizacji zajęć. Dyrektorzy szkół informują rodziców w jakim trybie ich placówki będą działać w najbliższych tygodniach.
Przyjęte rozwiązania mogą jednak podlegać zmianom w trakcie roku szkolnego w zależności od sytuacji epidemicznej.

Jak przygotowane są gliwickiej szkoły?

Gliwicki samorząd pracował nad przygotowaniem podległych sobie szkół praktycznie od początku wakacji - zapewniają w Gliwicach, dyrektorzy wymieniali się spostrzeżeniami, uwagami. 25 sierpnia prezydent Adam Neumann oraz wiceprezydent Ewa Weber spotkali się z dyrektorami gliwickich placówek oświatowych. Spotkanie dotyczyło standardowych spraw organizacyjnych związanych z rozpoczęciem roku szkolnego (jak każdego roku) oraz oczywiście tegorocznej szczególnej sytuacji związanej z epidemią. Prezydent wysłuchał uwag dyrektorów.

- Rozporządzenie i wytyczne zawierają zalecenia (miejscami niestety bardzo ogólnikowe) związane m.in. z: organizacją zajęć w szkole, wydawaniem posiłków, higieną, czyszczeniem, dezynfekcją pomieszczeń i powierzchni, postępowaniem w przypadku podejrzenia zakażenia u uczniów i pracowników szkoły. Część z powyższych regulacji została opublikowana zaledwie tydzień przed rozpoczęciem roku - słyszymy w Gliwicach, jak w wielu samorządach nie tylko w regionie, ale i w całym kraju.

Jak przypomina Łukasz Oryszczak, rzecznik Urzędu Miejskiego w Gliwicach, główną wytyczną jest bezwzględne przestrzeganie podstawowych zasad higieny: częste mycie rąk, ochrona podczas kichania i kaszlu, unikanie dotykania oczu, nosa i ust, obowiązkowe zakrywanie ust i nosa przez osoby trzecie przychodzące do szkoły lub placówki, regularne czyszczenie pomieszczeń. Uczniowie w klasach nie będą musieli nosić maseczek.

W miarę możliwości zaleca się taką organizację pracy i jej koordynację, która umożliwi zachowanie dystansu między osobami przebywającymi na terenie szkoły.

MEN przygotowało zmiany w prawie, które pozwolą na wdrożenie w szkołach odpowiednich rozwiązań w przypadku wystąpienia ogniska zakażenia. Dzięki tym zmianom, dyrektor szkoły lub placówki będzie mógł zawiesić zajęcia ze względu na aktualną sytuację epidemiologiczną, która może zagrażać zdrowiu uczniów.

Zawieszenie będzie obwarowane uzyskaniem zgody organu prowadzącego oraz pozytywnej opinii Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego.

Jak przypomina Łukasz Oryszczak, "ścieżka" działań dyrektora w zakresie zmian w formie kształcenia jest następująca: Dyrektor występuje do SANEPIDu o opinię, po jej otrzymaniu występuje do Prezydenta o zmianę formy kształcenia. Dyrektor określa czas, zakres, formę, itp - Prezydent uwzględniając opinię Sanepidu, argumenty dyrektora, specyfikę placówki, itp - wydaje zgodę na zmianę formy kształcenia.

W Gliwicach, w zależności od szkoły, a nawet poszczególnych klas przewidywane są wszystkie trzy formy organizacji. Dyrektorzy szkół informują rodziców w jakim trybie ich placówki będą działać w najbliższych tygodniach. Przyjęte rozwiązania mogą jednak podlegać zmianom w trakcie roku szkolnego w zależności od sytuacji epidemicznej.

Szkoły aplikowały o środki ochrony (płyny, maseczki, itp). Przygotowano ponad 12 palet środków dla gliwickich jednostek oświatowych.

Jak podkreśla Oryszczak, miasto dalej będzie wspierać szkoły środkami pieniężnymi na sprzęt umożliwiający i ułatwiający nauczanie hybrydowe i zdalne.

Po przeprowadzonej analizie stwierdzono, że infrastruktura teleinformatyczna gliwickich szkół - po częściowym doposażeniu - jest w stanie umożliwić pracę hybrydową. Lekcje mogłyby odbywać się w czasie rzeczywistym: z uczniami przebywającymi w klasie (którzy w domach nie mają możliwości kontaktu zdalnego z nauczycielami) oraz z tymi, którzy mogliby pozostawać w domach.

Pandemiczna matura. Uczniowie czują strach

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie