O śląskiego licealistę walczy amerykański MIT i Cambridge. Poznajcie tego zdolnego chemika

Katarzyna Domagała-Szymonek
Arkadiusz Gola/Dziennik Zachodni
Michała Galę, piekielnie zdolnego chemika z gliwickiego liceum, chcą w Cambridge i w MIT. Zaczynamy więc marzyć o polskim Noblu

Michał Gala, tegoroczny maturzysta z I Liceum Ogólnokształcącego w Gliwicach, miał do rozwiązania nietypowy jak na 18-latka problem: wybrać studia na amerykańskim Massachusetts Institute of Technology, który - według tegorocznego rankingu The QS World Universities 2015/2016 - jest najlepszym uniwersytetem na świecie, czy postawić na brytyjski Uniwersytet Cambridge, który uplasował się w tym zestawieniu na 3. pozycji. Mimo że chłopak maturę ma dopiero przed sobą, indeksy na obu placówkach ma zaklepane. Musiał wybrać. Postawił na MIT. Od września rozpocznie naukę w USA.

O śląskiego licealistę walczy amerykański MIT i Cambridge. Poznajcie tego zdolnego chemika

O sukcesach Michała już pisaliśmy na łamach DZ. Po raz pierwszy w maju zeszłego roku. Wtedy został zwycięzcą 61. Olimpiady Chemicznej. Jako najlepszy młody chemik w Polsce, w lipcu reprezentował nasz kraj na 47. Międzynarodowej Olimpiadzie Chemicznej w Baku. Z Azejberdżanu przywiózł srebrny medal. Do złota zabrakło mu 5 punktów. O innych, niezliczonych wygranych w olimpiadach przedmiotowych, nawet nie warto wspominać.

W tym roku licealista z Gliwic jest jedynym uczniem z Polski, który dostał ofertę studiów na MIT. Tę prestiżową placówkę ukończył m.in. Buzz Aldrin, astronauta, który brał udział w pierwszym lądowaniu na Księżycu; Paul Krugman, twórca tzw. Nowej Geografii Ekonomicznej (za jej opracowanie otrzymał w 2008 r. nagrodę Banku Szwecji im. Alfreda Nobla w dziedzinie ekonomii) czy Kofi Annan, wyróżniony w 2001 roku Pokojową Nagrodą Nobla sekretarz generalny ONZ (w latach 1997-2006).

Michał dowiedział się o przyjęciu na początku zeszłego tygodnia. - MIT ma zwyczaj, że w Dzień Liczby Pi (14 marca - przyp. red.) ogłasza listy zakwalifikowanych kandydatów - wyjaśnia Damian Kołtun, dyrektor I LO, które należy do ZSO nr 10 w Gliwicach. - Tak samo było w tym roku. Kilkanaście minut po północy Michał już wiedział, że znalazł się w gronie przyjętych studentów. Choć my i tak ogromnie cieszyliśmy się z oferty na Uniwersytecie Cambridge - dodaje dyrektor Kołtun.

Potwierdzenie z Wielkiej Brytanii otrzymał ponad miesiąc temu. Brzmi to dość osobliwie, ale będzie musiał sam zrezygnować z nauki w jednej z najlepszych uczelni na świecie.

Nobel? Jasne że tak!

Kiedy odwiedziliśmy Michała kilka miesięcy temu - przy okazji wygrania przez niego 61. Olimpiady Chemicznej - Katarzyna Czapla, jego nauczycielka chemii w żartach mówiła nam tak:

„Umówiłam się z Michałem, że kiedy będzie odbierał swoją Nagrodę Nobla, to stojąc na mównicy wspomni również moje nazwisko”.

- Widzę, że jest to coraz bardziej prawdopodobne - śmieje się nauczycielka. - Tym bardziej, że MIT jest uniwersytetem stworzonym dla Michała, bo on bardzo interesuje się połączeniem chemii organicznej i nieorganicznej, a tam wykładowcą jest Richard Schrock, który w 2005 roku został uhonorowany Nagrodą Nobla w dziedzinie chemii. Między innymi opracował katalizatory do reakcji metatezy, które są kompleksami metaloorganicznymi molibdenu i wolframu - wyjaśnia.

Pani Katarzynie wystarczył tydzień, żeby się zorientowała, że Michał nie jest zwykłym uczniem: w pierwszym tygodniu gimnazjum opanował materiał z całego pierwszego roku nauki. Drugi tydzień poświęcił na czytanie podręcznika z drugiej klasy, zaś po trzecim tygodniu przyszedł na lekcję z opanowanym materiałem ze wszystkich trzech klas liceum.

Młody, zdolny, inteligentny

Rozmowa z Michałem Galą, jedynym licealistą z Polski, który w tym roku rozpocznie naukę na prestiżowym Massachusetts Institute of Technology.

Spełniło się twoje marzenie. Będziesz studiował w Stanach Zjednoczonych...

Rzeczywiście. Cały czas zastanawiam się jeszcze nad innymi uczelniami, ale raczej zostanę przy IMT.

Przeczytaj całą rozmowę z Michałem na stronie dziennikzachodni.pl - KLIKNIJ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Francja podwyższy wiek emerytalny. Protesty na miarę żółtych kamizelek

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gliwice.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie