Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Odpady, które prawdopodobnie segregujesz źle. Zobacz, gdzie powinny trafiać [ZDJĘCIA]

Redakcja
Czy na pewno wiesz, jak segregować śmieci? Zobacz, te odpady na pewno wrzucasz do złego pojemnika>>>>
Czy na pewno wiesz, jak segregować śmieci? Zobacz, te odpady na pewno wrzucasz do złego pojemnika>>>>
Tapet, kartonów po mleku i sokach nie wrzucamy do pojemnika z napisem „papier", tak samo jak luster nie powinniśmy wrzucać do pojemnika „szkło". Okazuje się, że zasady selektywnej zbiórki odpadów są bardziej skomplikowane, niż mogłoby się wydawać. Czy na pewno wiesz, jak segregować śmieci? Warto się upewnić.

Od 1 lipca 2017 roku w całej Polsce funkcjonuje wspólny system segregacji odpadów, który jest zbiorem zasad dotyczących między innymi tego, do jakich pojemników powinniśmy wrzucać konkretne rodzaje śmieci. I tak oto mamy różnokolorowe pojemniki z napisami: „szkło" (kolor zielony), „papier" (kolor niebieski), „metale i tworzywa sztuczne" (kolor żółty), „zmieszane" oraz „BIO" (kolor zielony).

Czy na pewno wiesz, jak segregować śmieci? Zobacz, te odpady na pewno wrzucasz do złego pojemnika>>>>

Odpady, które prawdopodobnie segregujesz źle. Zobacz, gdzie ...

- Z odpadów powstaną nowe rzeczy. To nie śmieci, a surowce, które można ponownie wykorzystać - przekonuje krótki spot przygotowany przez Ministerstwo Środowiska, który można obejrzeć m.in. na stronie internetowej www.naszesmieci.mos.gov.pl. W tamtym miejscu sprawdzimy również, jakie zasady obowiązują w konkretnych miastach i województwa - także tych w Śląskiem.

Z informacji zawartych na stronie okazuje się, że segregacja odpadów wcale nie jest tak prosta, jak mogłoby się wydawać. Przykład? Tapet, kartonów po mleku i sokach nie wrzucamy do pojemnika z napisem „papier", tak samo jak luster nie powinniśmy wrzucać do pojemnika „szkło". Ministerstwo Środowiska, w odpowiedzi na wątpliwości mieszkańców, co do tego, do jakich pojemników wrzucać konkretne odpady, przygotowało nawet specjalny poradnik.

Nie przegapcie

Wynika z niego, że do pojemnika na szkło nie wrzucamy np. potłuczonych kubków i talerzy, ponieważ ceramika nie nadaje się do recyklingu. Wrzucamy je więc do śmieci zmieszanych. W przypadku resztek jedzenia, nie powinniśmy wrzucać do pojemników opakowań z zawartością - resztki jedzenia mogą bowiem zabrudzić inne surowce. Powinniśmy więc usunąć jedzenie z opakowań przed ich wyrzuceniem. Mycie nie jest konieczne, o ile gmina wyraźnie tego nie wymaga. Opakowania najprawdopodobniej zostaną mechanicznie oczyszczone w sortowni.

Tymczasem pamiętaj, że do pojemnika na papier WRZUCAMY:
– karton, tekturę, czasopisma, książki, gazety, papierowe torby, broszury, katalogi, gazetki reklamowe, zużyte zeszyty, papier biurowy, koperty, prospekty, foldery.

NIE WRZUCAMY:
– tapet, zabrudzonych, zatłuszczonych papierów, pieluch, innych artykułów higienicznych, worków po cemencie, papieru przebitkowego, kalki oraz opakowań wielomateriałowych np. kartonów po mleku i sokach.

Do pojemnika na metale i tworzywa sztuczne WRZUCAMY:
– butelki (PETy), plastikowe nakrętki, plastikowe opakowania po żywności, kosmetykach i chemii gospodarczej, foliowe worki i reklamówki, pojemniki po wyrobach garmażeryjnych, drobny styropian, opakowania wielomateriałowe (np. kartony po mleku i sokach), a także puszki po żywności, drobny złom żelazny i metali kolorowych, puszki aluminiowe, kapsle z butelek, metalowe zakrętki.
NIE WRZUCAMY:
– opakowań po olejach przemysłowych, sprzętu AGD, rur kanalizacyjnych, paneli, baterii, produktów z materiału PCV, gumy, puszek po farbach i lakierach, drutów oraz styropianu budowlanego i wielkoformatowego.

Do pojemnika na szkło WRZUCAMY:
– kolorowe i białe butelki, słoiki po napojach i żywności (bez zanieczyszczeń innymi materiałami np. metalami) oraz szklane opakowania np. po kosmetykach.

NIE WRZUCAMY:
– szkła zbrojonego, okiennego, samochodowego, luster, szkła stołowego (szklanek, kieliszków, talerzy), szkła nietłukącego typu „ARCOROC”, szkła kryształowego, żarówek, świetlówek, neonówek, porcelany, fajansu, zniczy.

Do pojemnika BIO WRZUCAMY:
– organiczne odpady ogrodowe (trawę, liście, rozdrobnione gałęzie), gnijące owoce, obierki z warzyw i owoców oraz fusy z kawy i herbaty.

NIE WRZUCAMY:
– resztek jedzenia innych niż warzywa i owoce, ziemi oraz darni.

Z kolei do zwykłych śmietników, bez oznaczeń, WRZUCAMY:
– resztki jedzenia, odpady higieniczne, zużyte ODPADY pieluchy, popiół.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto