Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Oko w oko z przyrodą, czyli na ścieżce natury

Redakcja
Jest ich „do wyboru, do koloru”! Prowadzą przez lasy, w pobliżu jezior, wapiennych skałek na Jurze, jaskiń i strumyków. Przecinają rezerwaty przyrody i obszary chronione Natura 2000. Są malownicze, pozwalają na bliski kontakt z naturą i wysiłek dostosowany do możliwości każdego wędrownika. Ścieżki dydaktyczno-przyrodnicze są w sam raz na majowy spacer, przynajmniej te niewymagające kondycji taternika czy grotołaza. Dziś proponujemy parę z nich. Warto którąś wybrać i ruszyć w trasę - dla zdrowia i wrażeń, jakie dostarcza przyroda!

Trzy godziny w rezerwacie przyrody Łężczok
Ścieżka rozpoczyna się i kończy na parkingu przy wejściu do rezerwatu od strony miejscowości Babice (między Raciborzem a Nędzą). Można także dotrzeć szlakami turystycznymi z Markowic i Raszczyc. Trasa ścieżki przebiega groblami pomiędzy stawami (tu trzeba zachować ostrożność). W obrębie stawów możemy zaobserwować szuwary, kotewkę orzech wodny oraz lęgowe i przelotne ptaki wodne (perkozy, łabędzie, gęsi, kaczki, rybitwy) , a także wodno-błotne (czaple, czajki, sieweczki). W zachodniej części rezerwatu są rzadkie zbiorowiska leśne (m.in. grąd środkowoeuropejski i łęgi jesionowo-wiązowe), gdzie możemy spotkać np. dzięcioły, muchołówki, lisy i dziki. W pobliżu ruin XVIII-wiecznego pałacyku myśliwskiego są bogate w kwiaty łąki. Końcowy odcinek ścieżki przebiega aleją Husarii Polskiej. Rosnące tutaj sędziwe drzewa (dęby, buki, wiązy) to doskonałe schronienie dla licznych gatunków ptaków, a także nietoperzy i owadów. Na tym odcinku ścieżki jest też wieża widokowa służąca do obserwacji ptaków.

Długość trasy: 4,5 kilometra; czas przejścia: około 3 godziny; stopień trudności: niski.

„Las Segiecki” - ścieżka na obrzeżach Bytomia
Segiet znajduje się na terenie obszaru Natura 2000 „Podziemia Tarnogórsko-Bytomskie”. Ścieżka rozpoczyna się na końcu ulicy Blachówka, przy wejściu do rezerwatu Segiet. Podczas wycieczki obserwujemy 150-letni las bukowy z pojedynczymi jaworami, świerkami, sosnami i brzozami. W maju kwitnie tu „całe morze” kwiatów. Możemy też zobaczyć mieszkające tu ptaki - np. zięby, rudziki, świstunki. W północnej części ścieżki są śródleśne stawki - miejsce życia płazów i gadów. Rozwinęły się tu nawet szuwary. Trasa ścieżki zatacza pętlę i powraca do punktu wyjścia. Można stąd podejść na północ, na urwisko ponad nieczynnym kamieniołomem dolomitu Blachówka. Na terenie kamieniołomu znajduje się wylot jednego z chodników dawnej kopalni rud srebra. Obecnie ,,rządzą” tu nietoperze.

Długość trasy: 3,8 kilometra; czas przejścia: około 2 godziny; stopień trudności: niski. Uwaga! W granicach rezerwatu Segiet obowiązuje całkowity zakaz zbaczania z wyznaczonej trasy.

Goczałkowice: co kto woli - bociany albo żubry
Z Goczałkowic można wybrać się na spotkanie z żubrami, albo przejść się ścieżką przyrodniczą. Trasa rozpoczyna się na przystanku kolejowym Goczałkowice-Zdrój, następnie biegnie brzegiem stawu „Maciek”, na którym można zobaczyć wiele gatunków ptaków wodnych (np. kaczki, perkozy, czernice, głowienki, czaple, mewy, rybitwy, trzciniaki, trznadle). Kolejny odcinek ścieżki prowadzi wzdłuż kanału rybackiego aleją sędziwych dębów. Dochodzimy do stawu ,,Zabrzeszczak”, gdzie możemy obserwować łabędzie, jastrzębie, łyski, kormorany oraz bażanty. Następny fragment ścieżki biegnie wzdłuż starego koryta Wisły oraz wału przeciwpowodziowego. Są tutaj liczne starorzecza oraz oczka wodne, otoczone zagajnikami grabowo- brzozowymi. Wiosną powierzchnia zbiorników pokrywa się żółtym kobiercem z grążeli. Rośnie tutaj też strzałka wodna o trzech rodzajach liści (nadwodne, podwodne i pływające). Ostatni odcinek prowadzi przez przysiółek Bór II, gdzie jest gniazdo bocianie. A stąd - do punktu wyjścia.

Długość trasy: 3 kilometry; czas przejścia: około 2 godziny; stopień trudności: niski.

Z Goczałkowic niedaleko jest do miejsc, gdzie można spotkać żubry. Pierwszym punktem jest ośrodek Edukacji Ekologicznej „Pszczyńskie Żubry”. W położonym na prawie 10 hektarach rezerwacie w Jankowicach można spacerować śladami żubrów i poznać bliżej ich naturalne środowisko. Tablice ustawione na trasie ścieżki przybliżają historię i życie żubrów. Na „bliskie spotkanie” z królem puszczy można też wybrać się do Pokazowej Zagrody Żubrów, która mieści się niedaleko pszczyńskiego zamku i starówki - w parku Zwierzyniec.

Jurajskie szlaki razy dwa
Jeden łatwy, drugi trudny. Wybór zależy od przygotowania i sprawności fizycznej. Pierwszy to ścieżka Rzędkowice - Morsko. Trasa zaczyna się w Rzędkowicach, następnie biegnie przez pasmo Skał Rzędkowickich i Podlesickich. Koniec trasy znajduje się przy ruinach zamku w Morsku. Na trasie są murawy kserotomiczne.

Długość trasy: 6 kilometrów; czas przejścia: około 3 godziny; stopień trudności: duży.

Inny jurajski szlak to ścieżka edukacyjno-leśna „Zielona Góra”. Znajduje się w miejscowości Kusięta (około 4 km na północny zachód od Olsztyna), w pobliżu rezerwatu „Zielona Góra”. Początek i koniec ścieżki znajduje się przy leśniczówce „Zielona Góra”. Spotkamy tu m.in. ciekawe leśne rośliny. Trasa jest dobrze oznakowana - wystarczy zwracać uwagę na strzałki naprowadzające.

Długość trasy: 2 kilometry; czas przejścia: ok. 1,5 godziny; stopień trudności: niski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomocnik rolnika przy zbiorach - zasady zatrudnienia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto