Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Opowieści o miejscach, w których mieszkał Bóg – ślady dziedzictwa żydowskiego w Muzeum w Gliwicach. Znamy PROGRAM wydarzenia

Paweł Kurczonek
Paweł Kurczonek
W dniach 1-3 lipca Muzeum w Gliwicach zaprasza na spotkania śladami żydowskiego dziedzictwa materialnego. Będzie można dowiedzieć się co to są sztible, odwiedzić synagogę, której nie zniszczyła wojenna pożoga oraz przenieść się na uliczki krakowskiego Kazimierza i dawnego getta w filmie „Polański, Horowitz. Hometown”.

Gliwice, Wielowieś, Będzin – dziedzictwo żydowskie ciągle żywe

„Opowieści o miejscach, w których mieszkał Bóg. Synagogi i domy modlitwy po 83 latach” – pod tą nazwą kryje się weekendowe wydarzenie zorganizowane przez Muzeum w Gliwicach. Odbędzie się w dniach 1-3 lipca w kilku różnych miejscach.

- Zapraszamy na spotkania śladami żydowskiego dziedzictwa materialnego i zapoznanie się z tym co po nim pozostało; jest zachowane i bezpieczne, a także tym co odeszło na zawsze. Będziemy podróżować wokół obiektów i historii ważnych dla religijnych Żydów, przypominać i poznawać je 83 lata po drugiej wojnie światowej – czytamy w zapowiedzi wydarzenia.

Poniżej prezentujemy szczegółowy program:

1 lipca:

  • 18:00 – Dom Pamięci Żydów Górnośląskich (Gliwice, ul. Księcia Józefa Poniatowskiego 14), projekcja filmu „Polański, Horowitz. Hometown”

2 lipca:

  • 10:00-14:00 – Wielowieś, ul. Gminna 27, „Zapomniany Bejt Kneset”. Po synagodze oprowadzi Dariusz Walerjański, wejścia o pełnych godzinach, ostatnie o 13:00.
  • 17:00 – Dom Pamięci Żydów Górnośląskich (Gliwice, ul. Księcia Józefa Poniatowskiego 14), „Było, Minęło, Jest. Historia dwóch synagog”, wykład Dariusza Walerjańskiego

3 lipca:

  • 10:00-14:00 – Będzin, al. Kołłątaja 24/28, „Żydowskie domy modlitw”:

    1. oprowadzanie po domu modlitwy rodziny Cukiermanów przez członków fundacji Brama Cukermana
    2. będzińskie polichromie i ich tajemnice. Spotkanie ze Sławomirem Pastuszką
    3. zwiedzanie domu modlitwy Mizrachi (wstęp 13 zł - płatne przy wejściu)
  • 17:00 – Dom Pamięci Żydów Górnośląskich (Gliwice, ul. Księcia Józefa Poniatowskiego 14), „Synagogi i domy modlitwy – refleksje po 25 latach”, spotkanie z Eleonorą Bergman

O synagodze we Wielowsi opowiada Dariusz Walerjański, badacz historii Żydów na Górnym Śląsku:

- Dziś budynek nie pełni już swej pierwotnej roli, stał się prywatnym budynkiem wpisanym do rejestru zabytków, jako dawna synagoga, o co sam m.in. osobiście walczyłem. W wyniku przeprowadzonych badań wiemy, że synagoga została wybudowana 1877 r. Ostatnio udałem się tam ponownie i zwiedzałem miejsce nazywane przez lokalnych Żydów małą świątynią – Dariusz Walerjański.

Jak informuje Muzeum w Gliwicach, liczba miejsc jest ograniczona, by wziąć udział w wydarzeniach konieczna jest wcześniejsza rezerwacja:

  • mailowa – zgłoszenie należy przesłać na adres [email protected]
  • telefoniczna – pod numerem 605 362 594

Udział w zwiedzaniu (ze wskazanym wyjątkiem) jest bezpłatny, uczestnicy muszą dojechać do Wielowsi i Będzina we własnym zakresie. Dodatkowe informacje na temat nadchodzących wydarzeń można znaleźć na stronie internetowej Muzeum w Gliwicach

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gliwice.naszemiasto.pl Nasze Miasto