Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Orlen planuje budowę 17. ogólnodostępnych stacji tankowania wodoru. Dwie z nich w Śląskiem

Grzegorz Olma
Grzegorz Olma
PAP
PAP
Orlen planuje budowę 17 stacji tankowania wodoru. Dwie z nich mają powstać w Częstochowie i Gliwicach
Orlen planuje budowę 17 stacji tankowania wodoru. Dwie z nich mają powstać w Częstochowie i Gliwicach Polska Press
Orlen planuje budowę 17. ogólnodostępnych stacji tankowania wodoru dla autobusów transportu publicznego, samochodów ciężarowych i osobowych. Całodobowe placówki mają być zlokalizowane w całej Polsce. Koncern ogłosił zapytanie, dotyczące realizacji projektu. Dwie takie stacje planowane są w województwie śląskim.

Jak wyjaśnił koncern w opublikowanej dokumentacji postępowania, dotyczy ono „analizy rynku w zakresie możliwości wykonawczych i doświadczenia realizacyjnego w zakresie budowy ogólnodostępnych stacji tankowania wodoru”. Pozyskane dane zostaną wykorzystane do zbadania potencjału dostawców na rynku przedmiotowych usług.

17 stacji tankowania wodoru. 2 z nich w Śląskiem

W ogłoszeniu Orlen podał, że planowane lokalizacje dla 17. ogólnodostępnych stacji tankowania wodoru to: Gdańsk - Port północny, Rzeszów, Kraków, Lublin, Łąka, Poznań oraz Przeźmierowo, Szczecin i Wrocław - dwie placówki, a także Gdynia, Koszwały, Zielona Góra, Łódź i Płock. Na liście znalażly się także dwa miasta w województwie ślaskim. To:

  • Częstochowa,
  • Gliwice.

Koncern przypomniał, że zgodnie ze strategią wodorową, do 2030 r. inwestuje w wodór oparty o odnawialne źródła energii i technologię przetwarzania odpadów komunalnych, dzięki czemu prawie połowa wytwarzanego w Grupie Orlen wodoru będzie nisko i zeroemisyjna.

Projekt polsko-czesko-słowacki

Odnosząc się do swych planów, koncern wspomniał, że planuje stworzyć sieć ponad 100 stacji tankowania wodoru, z których będą mogli korzystać kierowcy w Polsce, Czechach i na Słowacji - w Polsce powstanie około 57. takich placówek, na Słowacji około 26., a w Czechach około 28.W ramach Grupy Orlen do 2030 r. nakłady na realizację projektów wodorowych mają wynieść 7,4 mld zł.

Pierwsza, testowa stacja już działa

We wrześniu 2023 r. Orlen informował, że w Poznaniu rozpoczął testy pierwszej w Polsce, ogólnodostępnej całodobowej stacji wodorowej dla samochodów osobowych, ciężarowych i autobusów. Koncern zapowiedział wówczas, że następna taka placówka w jego sieci powstanie w Katowicach, w kolejne w Bielsku-Białej, Gorzowie Wielkopolskim, Wałbrzychu, Krakowie oraz we Włocławku, w Gdyni, Pile i Warszawie zostaną oddane do użytku do połowy 2025 r.
Stacje wodorowe Grupy Orlen działają w Czechach w ramach sieci Orlen Benzina - w Pradze i w Litvinowie. 

Czas na odpowiedzi do 27 lutego
W opublikowanej dokumentacji zapytania, dotyczącego budowy 17. ogólnodostępnych stacji tankowania wodoru koncern podał, że odpowiedzi można składać do 27 lutego. Zastrzegł jednocześnie, że postępowanie nie stanowi zaproszenia do składania ofert, a udzielone odpowiedzi będą miały charakter informacyjny.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Orlen planuje budowę 17. ogólnodostępnych stacji tankowania wodoru. Dwie z nich w Śląskiem - Częstochowa Nasze Miasto

Wróć na gliwice.naszemiasto.pl Nasze Miasto