Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Otwarcie wystawy „ODRArium czyli O! – jak Odra” w śląskim zoo. To część projektu „ODRAzu widać kulturę!” ZDJĘCIA

Olga Krzyżyk
Olga Krzyżyk
Premiera kolorowanki "Odrarium czyli O!-jak Odra" i otwarcie wystawy w śląskim zoo
Premiera kolorowanki "Odrarium czyli O!-jak Odra" i otwarcie wystawy w śląskim zoo Olga Krzyżyk
W Śląskim Ogrodzie Zoologicznym, 2 października, odbyło się otwarcie wystawy „ODRArium czyli O! – jak Odra” oraz prezentacja projektu „ODRAzu widać kulturę!”, który realizuje Regionalny Instytut Kultury w Katowicach. O potencjale Odry w województwie śląskim opowiadała Małgorzata Tkacz-Janik oraz Anna Cieplak z Regionalnego Instytutu Kultury.

"ODRAzu widać kulturę", czyli różne formy promocji Odry

Program „ODRAzu widać kulturę!” jest rozwinięciem projektu „Ale! Kanał!”, który był realizowany w 2018 roku przez Regionalny Instytut Kultury w ramach Samorządowego Roku Odry. Dzisiaj, 2 października, w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym odbyło się otwarcie wystawy "ODRArium" połączone z premierą kolorowanki przygotowanej przez Joannę Czupryniak oraz Jana Janowskiego.

- Kolorowanka powstała na zlecenie Regionalnego Instytutu Kultury i ma za zadanie promować ekologiczne podejście do kwestii wody, a w szczególnym uwzględnieniem rzeki Odry i z tym co jest Odrą związane, czyli florą i fauną i ochroną środowiska wokół wody. To nie pierwszy raz, jak włączyłam się w działania RIKu. Prowadzimy warsztaty artystyczne dla dzieci, które również mają na celu promowanie ekologicznych działań wokół Odry. To są warsztaty kolorowania, ale też innych artystycznych działań - mówi Joanna Czupryniak, autorka kolorowanki "ODRArium czyli O!-jak Odra".

- Całość kolorowanki jest potraktowana dosyć humorystycznie. Mamy tam luźne podejście do faktów biologicznych, jak i samej postury zwierząt - dodaje Jan Janowski, współautor kolorowanki.

Wystawa, którą można do końca października zobaczyć w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym, to wybranych 10 plansz z kolorowanki. Plansze te zobaczymy w budynku słoniarni, który znajduje się w centralnej części zoo. W pobliżu jest m.in. pawilon żyraf oraz dawny wybieg dla nosorożców, gdzie obecnie trwa budowa nowego obiektu dla pingwinów.

Wystawa oraz kolorowanka to elementy większego projektu pn. „ODRAzu widać kulturę!”. Projekt jest realizowany przez Regionalny Instytut Kultury w Katowicach w ramach środków samorządu województwa śląskiego i dotyczy rzeki Odry – zarówno popularyzacji elementów jej dziedzictwa kulturowego, historii, przyrody, ale także animowania działań nastawionych na rozwój życia społecznego inspirowanego pobliżem rzeki w województwie śląskim oraz poza nim. Sejmik Województwa Śląskiego 20 listopada 2017 r. przyjął rezolucję ustanawiającą rok 2018, Rokiem Odry.

- Ubiegłoroczny projekt jest kontynuowany. W 2019 roku, czyli Międzynarodowym Roku Odry, mówimy głośno o Odrze i budujemy odnowa te społeczności wokół tej rzeki. Tegoroczny projekt przebiega pod hasłem "ODRAzu widać kulturę". Chcemy z tej nazwy uczynić markę turystyczną Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego - wyjaśnia Małgorzata Tkacz-Janik z Regionalnego Instytutu Kultury.

- Edycja programu w 2019 roku ma rozszerzyć pole działania do wymiaru międzynarodowego oraz odnieść się do Odry jako do pozostającego wciąż w cieniu Wisły ogromnego dziedzictwa kultury - dodaje Anna Cieplak z Regionalnego Instytutu Kultury.

Małgorzata Tkacz-Janik podkreślała, że w Czechach rozwinięta jest kultura kajakowa na Odrze, gdzie jest bardziej "dziki" odcinek rzeki. Każda część Odry jest jednak inna. Są też fragmenty industrialne m.in. Kanał Gliwicki i śluzy na terenie województwa śląskiego, które zostały włączone do Szlaku Zabytków Techniki. Wokół Odry również nie brakuje interesujących miejsc czy architektury. Zabytkowa architektura śluz, liczne mosty, jazy, legendarna „delta Kłodnicy”, okoliczne dworce, kościółki, „czarci głaz”, pałace i wiele innych budowli ma pomóc w rozwoju turystyki wodnej i kulturowej.

- Naszym programem otwieramy debatę związaną z Odrą, kierunkami rozwoju turystyki, ale też kultury, tradycji i dziedzictwa związanego z Odrą - dodaje Małgorzata Tkacz-Janik.

W 2018 roku zrealizowano spotkania w terenie (głównie w powiecie gliwickim), kwerendy oraz warsztat podsumowujący z udziałem ekspertów różnych dziedzin (m.in. kultury, ochrony środowiska, gospodarki, turystyki, samorządu, NGO). Dzięki temu powstał projekt strategii, której celem jest rewitalizacja zainteresowania obszarem Kanału Gliwickiego i Odry pod względem kulturowym, turystycznym, edukacyjnym oraz prospołecznym. Dzięki spotkaniom i warsztatom rozpoczęto budowanie lokalnej instytucjonalno-społecznej sieci wokół tematów i działań skupionych na najbardziej zindustrializowanym odcinku Odry w województwie śląskim, tj. wokół Kanału Gliwickiego.

W 2019 postawiono na organizację serii spotkań, konferencji, warsztatów, koncertów, rejsów, spływów, happeningów oraz akcji edukacyjnych, popularyzujących dziedzictwo kanału i kulturowy potencjał rzeki. 7 lipca 2019 roku w gliwickiej Marinie obchodzono jubileusz Protokołu Bohumińskiego - równo 200 lat po ogłoszeniu tego dokumentu.

Podsumowaniem projektu w tym roku będzie specjalne wydawnictwo w kształcie albumu pt.: „ODRAzu widać KULTURĘ!”. Wydanie ta zaplanowano na grudzień. Ponadto przewidziano zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży w ramach współpracy ze Śląskim Ogrodem Zoologicznym.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto