Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Palmiarnia w Gliwicach zaprosi w podwodny świat

JH, MAKI
Egzotyczne okazy ryby z Amazonii w gigantycznych awariach, podwodny świat Afyki i Azji, a także swojskie pstrągi, sumy oraz okonie. To wszystko już przyszłej jesieni w gliwickiej palmiarni.

Nareszcie! Rozpoczyna się budowa dwóch nowych pawilonów gliwickiej palmiarni. Palmiarnia Miejska zabierze nas na wyprawę do podwodnego świata! To będzie prawdziwy hit, niepowtarzalny w skali kraju. Ma być gotowy jesienią przyszłego roku.

Amazońskie płaszczki i piranie, azjatyckie brzanki oraz węgorzyki, księżniczka z Burundii i dobrze znane z polskich rzek pstrągi, sumy oraz okonie.
To tylko nieliczne z okazów ryb, które będzie można zobaczyć w Palmiarni Miejskiej. W tym miesiącu ruszy budowa nowych pawilonów w Parku Chopina, w których zamieszkają egzotyczne ryby z różnych zakątków świata.

– Wykorzystamy konstrukcje istniejące w sąsiedztwie „domku ogrodnika”. W dwóch pawilonach umieścimy ekspozycję akwarystyczną, a w trzecim znajdzie się zaplecze techniczno-gospodarcze.

Aranżację wnętrz opracowała rybnicka firma Projekt 3, która zajęła się także doborem roślin oraz zwierząt. Będziemy mogli podziwiać ryby pochodzące z różnych stron świata. W największym zbiorniku (50 m3 pojemności i 2 m głębokości) zamieszkają okazy rodem z Amazonii, w mniejszych – ryby z afrykańskich jezior (15 m3 pojemności i 1 m głębokości) oraz rzek Azji Południowo-Wschodniej i Polski (10 m3 pojemności i 1 m głębokości).

Poszczególne akwaria będą się różnić nie tylko fauną, ale także florą. Rośliny dobrano tak, by wiernie odzwierciedlały warunki panujące w naturalnych środowiskach. Ekspozycje dopełnią elementy dekoracyjne – kamienie, muszle, konary i korzenie drzew. Nowe pawilony zbuduje Gliwickie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego SA. Przedsięwzięcie będzie kosztowało ponad 3,6 mln zł.

Pomysł, by „miejskie tropiki" miały także swój wodny świat nie jest nowy. Teraz powrócono do koncepcji sprzed ponad 20 lat, od tego czasu także straszą konstrukcje pawilonów. Zostaną wykorzystane. Co będzie się z nimi działo?

– Pierwszy z pawilonów będzie miał półokrągły kształt. Dzięki temu będziemy mieli wrażenie, że jesteśmy w samym środku podwodnego świata. Akwaria, które się tu znajdą pomieszczą od 10 do 12 tys. litrów wody. Zamieszkają w nich okazy z rzek Azji Południowo-Wschodniej, jeziora Tanganika oraz typowo polskiej rzeki. Gigantyczne akwarium wypełnione 57 tys. litrami wody stanie w drugim pawilonie. Będą w nim pływać największe okazy ryb z Amazonii, w tym osiągające arapaimy, które w swym naturalnym środowisku osiągają trzy metry. 


Pawilony wraz z akwariami zostaną skonstruowane tak, jak obecnie projektuje się tego typu obiekty. Będzie więc można wejść w tunel, dzięki czemu woda otoczy nas z boku. Życie ryb podglądniemy także dzięki obrazowi przesyłanemu za pomocą kamer. Funkcję edukacyjną spełnią monitory LCD.

Tu będą wyświetlane informacje o naturalnym środowisku nowych mieszkańców oraz o nich samych.

Na tym nie koniec inwestycji w Palmiarni. – W tym roku chcemy przebudować dachy dwóch pawilonów: roślin tropikalnych i użytkowych oraz wykonać termomodernizację budynku administracyjno-biurowego. Będą też remontowane schody przed głównym wejściem do obiektu. Z tego powodu latem Palmiarnia może być zamknięta dla zwiedzających przez kilka tygodni – mówi Krystian Tomala.

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gliwice.naszemiasto.pl Nasze Miasto