Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pan Piotr i jego fascynacja antykami, czyli historia pełna pasji! 25 lat temu dworzec PKP w Gliwicach-Łabędach ożył na nowo. Zobacz ZDJĘCIA

Danuta Pałęga
Danuta Pałęga
Od 25 lat w budynku po dworcu PKP w Gliwicach-Łabędach pan Piotr sprzedaje antyki. Dzięki niemu to miejsce zyskało drugie życie. Stoją tu meble, ozdoby, fotografie i sprzęty codziennego użytku sprzed setek lat. Zobaczcie wyjątkowe zdjęcia, wykonane w "Dworcu Antyki" w Gliwicach-Łabędach!>>>>>>>>>>>>>>>
Od 25 lat w budynku po dworcu PKP w Gliwicach-Łabędach pan Piotr sprzedaje antyki. Dzięki niemu to miejsce zyskało drugie życie. Stoją tu meble, ozdoby, fotografie i sprzęty codziennego użytku sprzed setek lat. Zobaczcie wyjątkowe zdjęcia, wykonane w "Dworcu Antyki" w Gliwicach-Łabędach!>>>>>>>>>>>>>>>Danuta Pałęga Dziennik Zachodni / FB: Dworzec Antyki / fotopolska.eu
Niepozorny murowany budynek ekspedycji kolejowej w Gliwicach-Łabędach z dnia na dzień przejął funkcję dworca głównego. Był świadkiem tysięcy pożegnań i powitań, by w końcu stanąć opustoszały i zaniedbany... Na szczęście z odsieczą przybył pan Piotr Szymczyk, miłośnik antyków, który podarował mu drugie życie, trwające nieprzerwanie już 25 lat! Odwiedziliśmy to niezwykłe miejsce z duszą - "Dworzec Antyki" - oraz człowieka z pasją - pana Piotra. Zobaczcie naszą fotorelację z tej wizyty i przeczytajcie niezwykłą historię losów łabędzkiego dworca kolejowego, który finalnie stał się drugim domem dla antyków, pana Piotra i 12-letniej suczki Szefowej.

Spis treści

Pan Piotr w świecie antyków. Jak to się wszystko zaczęło?

Piotr Szymczyk miłość do antyków pielęgnuje od dziesięcioleci. W gliwickich Łabędach zna lub kojarzy go większość mieszkańców. Przygodę z antykami zaczynał od targu staroci w Bytomiu, to jedno z najbardziej znanych wśród sympatyków rzeczy z duszą miejsc, gdzie znaleźć można prawdziwe perełki.

- Zaczynałem, kiedy nie było Internetu. Na początku jeździłem maluchem po okolicznych wsiach, rozwieszałem plakaty z informacją, że skupuję ciekawe przedmioty. Później miałem swoje miejsce przy ulicy Głównej, a w 1998 przejąłem budynek po dworcu. Wszystko dobrze się rozkręcało, mieliśmy warsztat i renowację przedmiotów. Dużo zamówień mieliśmy do restauracji, kawiarni i hoteli, były też takie do pałacyków i dworków: Karpniki, Wilanów - opowiada Piotr Szymczyk, właściciel "Dworca Antyki" przy ul. Strzelców Bytomskich w Gliwicach-Łabędach.

Zobaczcie naszą fotorelację z wizyty u pana Piotra w "Dworcu Antyki":

Początki w nowym miejscu nie były jednak przysłowiową bułką z masłem. Kiedy Piotr przejmował budynek dworca większość okien była wybita, elewację szpeciły wulgarne napisy i rysunki, przez trzy lata nie było też ogrzewania. Długo pracował, aby doprowadzić "Dworzec Antyki" do obecnego standardu.

- Mam dużo swoich klientów przez te lata pracy. Dużo moich znajomych pozamykało antykwariaty. Młodzież nie kupuje antyków, tu nie o czym gadać. Bardziej szuka przedmiotów z czasów PRL-u. Teraz ludzie wybierają raczej mniejsze rzeczy: jakieś drobiazgi, bardziej taki design czy też art déco, secesja. Takich naprawdę dobrych rzeczy, na przykład sreber czy obrazów, jest po prostu mało - mówi Piotr.

Przez niedługi czas mężczyzna próbował rozkręcić interes również w Tarnowskich Górach, gdzie można było znaleźć jego lokal nieopodal płyty rynkowej, na starówce miasta. Niestety, w tej lokalizacji antyki nie przyjęły się, Piotr wrócił więc do budynku byłego dworca kolejowego w Gliwicach-Łabędach z wymalowaną ogromną lokomotywą na froncie.

Na miejscu każdego dnia od godziny 9:00 do 16:00 obecna jest też 12-letnia suczka, pieszczotliwie nazywana Szefową.

Drugie życie dworca PKP w Gliwicach-Łabędach. Historia ukryta w ceglanych ścianach i drewnianych stropach

Opowieść należy rozpocząć od wspomnienia głównego budynku dworca kolejowego w Gliwicach-Łabędach. Obecna dzielnica miasta stanowiła wówczas zupełnie odrębną miejscowość, a jeszcze wcześniej - osadę rycerską. Główny dworzec stanął tu w roku 1880. Dobudowano do niego również drugi budynek, stanowiący ekspedycję kolejową, współcześnie w nim właśnie mieści się "Dworzec Antyki". Fotografia datowana na rok 1921 ukazuje francuski pociąg wojskowy, przystający na stacji w Łabędach.

W roku 1945 na terenie Łabęd utworzony został obóz NKWD. Obejmował on domy mieszkalne w obrębie obecnych ulic: Wolności, Partyzantów, Wieniawskiego i Ks. Popiełuszki (była ul. Marksa). Mieszkańców tych domów wysiedlono a teren otoczono drutem kolczastym. Z ramp przy dworcu kolejowym odjeżdżały też pociągi wywożące dziesiątki jeńców wojennych w głąb ZSRR.

W tym samym roku główny budynek dworca został zbombardowany. W późniejszych latach jego funkcję objęła ekspedycja kolejowa. Przygotowano poczekalnię dla podróżnych, przejścia na perony oraz kasę biletową. W takich warunkach dworzec przetrwał czasy PRL-u.

Zobacz zdjęcie
Na fotografii datowanej na rok 1998-1999 budynek wygląda już zupełnie inaczej. Przejście z drzwiami obrotowymi zamurowano. Cegły widać też w niektórych oknach. Na szczęście budynek przejął pan Piotr Szymczyk i utworzył w nim "Dworzec Antyki", niejako darując temu miejscu drugie życie, które trwa nieprzerwanie już od ćwierć wieku.

Meble, ozdoby, fotografie i sprzęty codziennego użytku sprzed setek lat. Zobaczcie wyjątkowe zdjęcia, wykonane w "Dworcu Antyki" w Gliwicach-Łabędach!

Od 25 lat w budynku po dworcu PKP w Gliwicach-Łabędach pan Piotr sprzedaje antyki. Dzięki niemu to miejsce zyskało drugie życie. Stoją tu meble, ozdoby, fotografie i sprzęty codziennego użytku sprzed setek lat. Zobaczcie wyjątkowe zdjęcia, wykonane w "Dworcu Antyki" w Gliwicach-Łabędach!>>>>>>>>>>>>>>>

Pan Piotr i jego fascynacja antykami, czyli historia pełna p...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gliwice.naszemiasto.pl Nasze Miasto