MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Park Hutniczy otworzył się na wiosnę! Zyskał nowe oblicze

materiał informacyjny
Wodny plac zabaw, skatepark, gry stolikowe i miejsca do grillowania to tylko niektóre z atrakcji, jakie czekają na mieszkańców w zrewitalizowanym Parku Hutniczym. Metamorfoza przestrzeni stała się możliwa dzięki skutecznemu pozyskaniu przez miasto środków z funduszy norweskich.

- Park Hutniczy zyskał nowe oblicze. Został odświeżony i wzbogacony o małą architekturę. Alejki wyremontowano, a także utworzono nowe. Odrestaurowane zostało „poidełko Neptuna”. Wykonano nowe nasadzenia i oświetlenie. Przygotowano plac zabaw z urządzeniami dostępnymi również dla dzieci z niepełnosprawnościami oraz drugi w mieście wodny plac zabaw. Park stanowić będzie wspaniałe miejsce do spędzenia czasu dla całych rodzin – podkreśla prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik.

- Projekt objął teren o powierzchni 3,5 hektara. Powstały tu różne strefy. Jest strefa zabaw, strefa wodna, strefa dla psów oraz strefa chilloutowa – zwraca uwagę Mariusz Dawidowski z firmy PLAST-BUD.

Rewitalizacja Parku Hutniczego, która kosztowała 9 mln zł, odbyła się w ramach finansowanego ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego projektu „Miasto Przestrzenią Rozwoju”.

- Projekt trwał dwa lata, ale przygotowania do niego rozpoczęły się już rok wcześniej – zwraca uwagę Małgorzata Giela, sekretarz miasta. - Najważniejsze obszary projektu to przedsiębiorczość, dostępne dla wszystkich przestrzenie dla mieszkańców oraz partycypacja, czyli rozwój instytucjonalny. Ten projekt ma za zadanie integrowanie mieszkańców – dodaje.

W naborze do projektu brało udział 255 średnich miast. Ostatecznie umowy na dotacje podpisało 29 z nich – w tym Zabrze. Nasze miasto otrzymało dofinansowanie w wysokości prawie 3,7 mln euro. Dzięki tym pieniądzom już w ubiegłym roku zabrzanie zyskali pierwsze w mieście tężnie solankowe. Fundusze norweskie przeznaczone zostały także na dalszy rozwój systemu start-upów. Kilkaset dzieci wzięło udział w zorganizowanych przez Centrum Rozwoju Rodziny półkoloniach. Z myślą o rodzinach odbywały się także zajęcia sportowo-rekreacyjne. Wiedzę z różnych dziedzin można było poszerzać w ramach Akademii Dziecięco-Młodzieżowej. Podczas warsztatów ekologicznych eksperci podpowiadali z kolei, jak zadbać o naszą planetę.

Jednym z najważniejszych elementów projektu było przełamywanie barier. Temu służył m.in. dualny turniej piłki nożnej dla dzieci z niepełnosprawnościami. Jego gościem był Marcin Oleksy – zdobywca najpiękniejszej bramki 2022 roku na świecie w plebiscycie FIFA. Turniej poprzedziła konferencja „Dostępność instytucji publicznych i obiektów sportowych dla osób z niepełnosprawnościami”. Pracownikom Urzędu Miejskiego oraz miejskich jednostek organizacyjnych dedykowany był cykl szkoleń „Dostępność w administracji publicznej”. Udogodnienia dla osób o specjalnych potrzebach pojawiły się w budynku Urzędu Stanu Cywilnego.

Partnerami projektu „Miasto Przestrzenią Rozwoju” są Politechnika Śląska oraz Akademia Śląska. Jego realizację wsparli także doradcy ze Związku Miast Polskich.

od 7 lat
Wideo

Wybory na Litwie - Miażdżące zwycięstwo obecnego prezydenta

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Park Hutniczy otworzył się na wiosnę! Zyskał nowe oblicze - Zabrze Nasze Miasto

Wróć na gliwice.naszemiasto.pl Nasze Miasto