Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Park Szwajcaria w Gliwicach na dawnej pocztówce. Co będzie dalej?

MAKI
Dzięki Uprzejmości gliwiczanie.pl
W Parku Szwajcaria była niegdyś restauracja z wielkim tarasem na 600 osób i kręgielnią, był wielki pawilon muzyczny, gdzie odbywały się koncerty (na tym terenie jest dziś LOK). A przede wszystkim - uroczy ośrodek wypoczynkowy. Restaurację wyposażał toszecki browar.

Jak podaje portal gliwiczanie.pl, znakomicie i ze swadą prowadzony przez pasjonatów ze Stowarzyszenia Gliwickie Metamorfozy, z lewej strony stawów zbudowano dwa tory saneczkowe - jeden dla starszych oraz drugi dla dzieci (z łagodniejszym stokiem).

W tej części ośrodka za stawami przygotowano dwie duże łąki, szczególnie odwiedzane przez rodziców z dziećmi, i tu panował latem, a także zima największy ruch. Natomiast zimą zorganizowano na płytkich stawach lodowiska, zaś pagórkowate łąki oddano do użytku narciarzom.

Uroczyste oddanie tego Ludowego Ośrodka Wypoczynkowego do użytku nastąpiło 12 maja 1926 roku. Podczas uroczystości "Nadburmistrz Geisler, przekazując klucze ośrodka właścicielowi toszeckiego browaru - Guradze, nazwał ośrodek "Szwajcarią" i taka nazwa przyjęła się na stale."

Jak podkreślają jednak gliwiccy pasjonaci, Park Szwajcaria to jednak nie tylko sam teren ogrodu wraz zabudowaniami restauracyjno-wypoczynkowymi. Z jego utworzeniem łączyła się budowa dwóch długich dróg spacerowych, którymi gliwiczanie mogli piechotą dotrzeć na teren ośrodka.

"Oddano do użytku 3 km drogę spacerowa wzdłuż ul. Kościuszki, obok cmentarza Starokozielskiego, aż po ośrodek. Dla mieszkańców północnej części miasta przygotowano drogę spacerową prowadzącą wzdłuż Kłodnicy i kanału." - podają gliwiczanie.pl.

Wciaż warto się tam wybrać na spacer.

Co jest w planie

MZUK ukończył prace związane z dokumentacją dotyczącą osuszania parku. Prace rozpoczną się od oczyszczania stawów, porządkowania alejek. Pasjonaci ekstremalnej jazdy na rowerach, którzy stworzyli tam niegdyś tor i tak głośno krzyczeli w proteście przeciw jego ewentualnej likwidacji, nie skorzystali z propozycji MZUK, aby wziąć sprawy w swoje ręce i odpowiedzialność za ten przeznaczony do uprawiania ich dyscypliny zakątek parku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gliwice.naszemiasto.pl Nasze Miasto