Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

PEC Gliwice z dotacją do inwestycji, która poprawi jakość powietrza w mieście. Moszyński: Kolejny krok należy do mieszkańców

Łukasz Olszewski
Łukasz Olszewski
Jakość powietrza w mieście się poprawi? PEC otrzymało dotacje do inwestycji, która ma poprawić jakość powietrza.
Jakość powietrza w mieście się poprawi? PEC otrzymało dotacje do inwestycji, która ma poprawić jakość powietrza. Łukasz Olszewski
Na terenie miejskiej ciepłowni zrealizowana zostanie zrealizowana inwestycja, która ma poprawić jakość powietrza w Gliwicach. Prezydent Moszyński studzi nieco zapał. To jedynie pierwszy krok w stronę walki ze smogiem. Kolejny muszą zrobić mieszkańcy.

Gliwice wkraczają w kolejny etap walki z niską emisją. W Urzędzie Miasta podpisano dziś umowę pomiędzy Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach i Przedsiębiorstwem Energetyki Cieplnej w Gliwicach. Przedmiotem umowy było dofinansowanie w kwocie 27 mln za realizacje działań, które mają poprawić jakość powietrza w mieście.

Kolejny krok w stronę czystego powietrza

– Przyznaliśmy dofinansowanie w kwocie 27 mln zł na realizację inwestycji dla PEC Gliwice. Mówimy o bardzo dużej inwestycji infrastrukturalnej o wartości ponad 50 mln zł na modernizacje instalacji odsiarczania i odazotowania – wylicza Tomasz Bednarek, Prezes Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. - Rozwiązania, które zostaną zrealizowane w Gliwicach są najnowocześniejsze na obecną chwilę. Pozwalają na kilku lub nawet kilkunastoprocentowe ograniczenie emisji zanieczyszczeń. To z kolei poprawi jakości powietrza w mieście – dodaje.

- Cały czas walczymy z niską emisją i robimy co w naszej mocy, ale obniżyć jej poziom. Podpisana dziś umowa jest jedną z wielu, która pozwoli nam zrealizować cel – mówi Rudolf Widziszowski, Prezes Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Gliwicach. - Dzięki tej inwestycji zanieczyszczenie pyłowo-gazowe zmniejszy się o ok 620 tys. kg/rok – dodaje.

Prezes wojewódzkiego funduszu wskazuje, że z tego typu inwestycji korzyść popłynie również dla innych miast w regionie. Polepszenie stanu powietrza w Gliwicach, poprawi je też w innych miastach.

- Dofinansowanie inwestycji w Gliwicach jest korzystne nie tylko dla tego miasta, ale dla całego naszego regionu. Powietrze nie ma granic i poprawa jego jakości w jednym mieście, korzystnie wpływa na całe województwo – podsumował prezes WFOŚiGW

Wszystko zależy od mieszkańców

Tymczasowy prezydent Gliwic studzi nieco entuzjazm. Inwestycja co prawda pozwoli zmniejszyć poziom zanieczyszczeń, jednak jest to jedynie pierwszy krok w stronę czystego powietrza w mieście. Kolejny muszą zrobić mieszkańcy.

- Przede wszystkim my, jako mieszkańcy musimy sobie uzmysłowić, że jest źle. Jakość powietrza w Gliwicach nie napawa dumą. Według danych Europejskiej Agencji Ochrony Środowiska jedne z najbardziej zanieczyszczonych miast na naszym kontynencie, znajdują się w Polsce – komentuje Janusz Moszyński, pełniący funkcje prezydenta Gliwic. - Musimy zmienić swoje zachowanie. Mowa tu o osobach, które zatruwają nasze powietrze spalając w piecach śmieci. Z drugiej strony, poinformowanie odpowiednich służb o takim fakcie nie jest donosicielstwem, a spełnieniem obywatelskiego obowiązku – dodaje.

Podpisana umowa pomiędzy WFOŚIGW i PEC Gliwice wpłynie na jakość powietrza w Gliwicach, ale nie zlikwiduje problemu, jakim jest smog. Sprawy w swoje ręce muszą wziąć również mieszkańcy miasta.

- Podpisana dzisiaj umowa jest szansą na zmniejszenie emisji spalin jednego z kotłów PECu. Ta inwestycja oczywiście poprawi jakości powietrza, ale to nie załatwi problemu – tłumaczy tymczasowy prezydent miasta. - Smog, z którym zmagamy się w Gliwicach nie jest wytwarzany przez elektrociepłownie, a przez nas samych. Wpływ ma na to niska emisja, palenie bardzo złej jakości węglem, czy dopalanie śmieciami.

Piece węglowe odejdą w zapomnienie?

Smog to problem, z którym boryka się wiele miast nie tylko na Śląsku, ale w całej Polsce. Rozwiązanie go nie jest jednak proste. Wymiana starych pieców na nowe źródła ciepła to wydatek, na który niektórzy mieszkańcy miasta po prostu nie mogą sobie pozwolić.

- Rozwiązanie tego problemu nie jest proste – mówi Moszyński. - Najwięcej kłopotów sprawia znalezienie rozwiązania, które pozwoliłoby wesprzeć najuboższych ludzi, aby byli oni w stanie wymienić stary piec węglowy na inne źródło ciepła, jak również pomóc im unieść koszty nowego systemu ogrzewania, które jest nieco droższe. Jeżeli chcemy oddychać czystym powietrzem, musimy zdecydować się na dofinansowanie wymiany źródła ciepła w większym stopniu niż obecnie. Nie mamy innego wyjścia – zakończył.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gliwice.naszemiasto.pl Nasze Miasto