Piast Gliwice wygrywa w pierwszym węgierskim sprawdzianie. Piast - Honved 1:0

Piotr Grela
Irek Dorożański / piast-gliwice.eu
Od zwycięstwa rozpoczęli węgierskie zgrupowanie zawodnicy Piasta Gliwice. Piłkarze Marcina Brosza w pierwszym test-meczu pokonali Honved Budapest 1:0. Bramkę na wagę zwycięstwa w 30 minucie zdobył Damian Zbozień

Piast Gliwice przebywa na Węgrzech, gdzie przygotowuje się do nowego sezonu ekstraklasy odniósł skromne zwycięstwo nad drużyną Honvedu Budapest. Piast Gliwice wygrał 1:0 po trafieniu w 30. minucie Damiana Zbozienia, który otrzymał dośrodkowanie od Tomasza Podgórskiego i strzałem głową pokonał bramkarza Kemenesa. - Dokładna wrzutka poszła z boku boiska od Tomka Podgórskiego, W polu karnym było dość tłoczno, w pierwszym momencie myślałem, że to Wilczek uderzył piłkę głową. Później okazało się, że to jednak Damian Zbozień zdobył gola - opisywał kluczową sytuację Radosław Murawski. młody zawodnik Piasta, który zagrał w drugiej połówce

Zarówno Piast Gliwice, jak i Honved, który w ostatnim sezonie ligi węgierskiej zajął 3 miejsce, przygotowują się do występów w Lidze Europy. Gracze z Budapesztu w pierwszej rundzie eliminacji zagrają z FK Celik Niksić (Czarnogóra). Niebiesko-czerwoni czekają na wynik rywalizacji Metalurga Skopje (Macedonia) z Karabachem Agdam (Azerbejdżan)

Ważny test?

Był to pierwszy sparing Piasta z pięciu, jakie sztab trenerski zaplanował podczas węgierskiego zgrupowania. W meczach kontrolnych wynik spotkań to sprawa drugoplanowa. - Ten okres, to czas przede wszystkim na sprawdzenie swoich możliwości na tle wymagających rywali. Istotna jest realizacja tych wszystkich wytycznych, które nakreśli nam trener, patrzymy na taktykę, ćwiczymy odpowiednie ustawianie się na boisku. Każdy stara się jak najlepiej wykonać swoje zadania, by sprawić trenerowi ból głowy, jeśli chodzi o wybór pierwszej "jedenastki - podkreśla popularny "Muraś".

Polak, Węgier...

Nie taki diabeł straszny jak go malują, ocenia młody gracz środka pola. - Na pierwszy rzut oka, kiedy zobaczyłem naszych rywali, którzy byli bardzo rośli, spodziewałem się trudnych pojedynków, ale nie było tak źle. Przeciwnicy nie mieli za dużo z gry. Osiągnęliśmy przewagę na boisku i udokumentowaliśmy to bramką. Stworzyliśmy sobie jeszcze kilka dogodnych sytuacji, ale nie zamieniliśmy ich na gole. Rywal sporadycznie próbował atakować, ale skutecznie i pewnie reagowali zawodnicy naszej obrony - chwali wychowanek Piasta Gliwice.

Nowi w starym stylu...

W sparingu z Honvedem sztab szkoleniowy, podobnie jak w meczu z Koroną Kielce, zdecydował się na grę dwoma jedenastkami. Była to kolejna okazja, by przyjrzeć się nowym nabytkom. Zdaniem pomocnika Piasta Gliwice, konkurencja w Piaście wzrosła. - Wydaje mi się, że nowi gracze bardzo szybko i dobrze wkomponowali się do zespołu. Są zawodowi, szybko zrozumieli nasz styl, który pokazywaliśmy w sezonie i każdy z nich oprócz tego dorzuca coś od siebie. Bardzo dobrze weszli w naszą drużynę, a czy to zaowocuje w lidze? Wierzę,że tak - przekonuje Radosław Murawski.

Budapest Honvéd - FC Piast Gliwice 0-1 (0-1)
30' - Damian Zbozień

3 lipca Piast Gliwice w kolejnym meczu sparingowym zmierzy się z wielokrotnym mistrzem Chorwacji, Dynamem Zagrzeb.

Skład Piasta Gliwice I połowa: Szmatuła - Zbozień, Polak, Horvath, Król - Matras, Cicman, Hanzel, Podgórski - Wilczek, Ruben.

Skład Piasta Gliwice II połowa: Szmatuła - Krzycki, Szeliga, zawodnik testowany, Klepczyński - Izvolt, Murawski, Lazdins, P. Lisowski - Zganiacz, Docekal.