Piast stał się częścią gry politycznej przed zbliżającymi się wyborami. Moszyński oskarża byłego wiceprezydenta o działania wbrew prawu

Łukasz Olszewski
Łukasz Olszewski
Piast Gliwice stał się częścią gry politycznej? Moszyński oskarża Neumanna o działania niezgodne z prawem. Łukasz Olszewski
Zmiany w statucie Spółki Piasta Gliwice, które miały miejsce we wrześniu 2019 roku sprawiły, że skupiające większość akcji Gliwice straciły możliwość swobodnego powoływania i odwoływania członków Rady Nadzorczej spółki. Według Janusza Moszyńskiego p.o. prezydenta miasta, to działanie na szkodę Gliwic, które do tej pory miały pełnie władzy z Piaście. Adam Neumann tłumaczy, że Piast miał dzięki temu nie uczestniczyć w grze politycznej.

Gliwice to największy akcjonariusz spółki, posiadający 66,68% udziałów Piast SA. Zbigniewa Kałuża, drugi z udziałowców posiada 26,02%, a stowarzyszenie GKS Piast 7,30%. Do tej pory, władze miasta mogły same decydować kto zostanie powołany do Rady Nadzorczej spółki, a kto zostanie z niej odwołany. Nowy statut uniemożliwia to miastu.

- Przed zmianami w statucie spółki, Walne Zgromadzenie określało liczbę członków Rady Nadzorczej bezwzględną większością głosów. Na tych samych zasadach odbywało się powołanie i odwołanie członków rady – tłumaczy Janusz Moszyński, p.o. prezydenta Gliwic. - Obecnie wygląda to tak, że liczbę członków Rady Nadzorczej oraz ich powołanie i odwołanie będzie możliwe w drodze głosowania większością kwalifikowaną ¾ głosów – dodaje.

Miasto traci swobodę powoływania członków Rady Nadzorczej

W praktyce oznacza to, że władze miasta tracą możliwość samodzielnego decydowania o tym, kto zostanie powołany, a kto odwołany, jak miało to miejsce przed zmianami w statucie spółki.

Pełniący obowiązki prezydenta Gliwic Janusz Moszyński winą za taki stan rzeczy obarcza Adama Neumanna, obecnie jednego z kontrkandydatów na urząd prezydenta miasta, który pełnił urząd wiceprezydenta, gdy zmieniano statut spółki.

Neumann, który reprezentował wtedy Gliwice w Radzie Nadzorczej spółki, miał według Moszyńskiego wiele podstaw, aby zablokować przeprowadzenie zmian, czego finalnie nie zrobił. Jak twierdzi tymczasowy prezydent miasta działania Neumanna były niezgodnie z prawem. Jedną z nich podstaw do zablokowania zmian miała być opinia Kamila Janego, Naczelnika Nadzoru Właścicielskiego UM w Gliwicach.

„(…) Zapis w punkcie trzecim istotnie ogranicza dotychczasowe uprawienia miasta Gliwice jako akcjonariusza z większościowym pakietem akcji. Obecnie miasto posiada w przedmiocie powoływania i odwoływania członków Rady Nadzorczej zupełną swobodę, ponieważ wyboru dokonuje zgromadzenie wspólników bezwzględną większością głosów. Zmiana spowoduje uzależnienie powołania i odwołania członka Rady Nadzorczej od poparcia akcjonariusza mniejszościowego” - czytamy w opinii naczelnika.

Piast stał się częścią gry politycznej?

Jak tłumaczy pełniący wówczas funkcję wiceprezydenta Adam Neumann, przeprowadzone wtedy zmiany w statucie spółki miały dwa kluczowe zadania – uniknąć udziału klubu jako elementu walki politycznej oraz zaciśnięcie współpracy pomiędzy wszystkimi akcjonariuszami. Bez tej zgody, nie są możliwe zmiany w strukturze zarządu.

- Zmiany, które zostały dokonane w statucie Piast SA są zgodne z kodeksem spółek handlowych – mówi Adam Neumann. - Wiedzieliśmy z ówczesnym prezydentem Zygmuntem Frankiewiczem, że klub może być w przyszłości obiektem zainteresowania władz miasta, które zostaną powołane na ten krótki okres i Piast zostanie jednym z elementów gry politycznej. Zmiany w statucie spółki miały ponadto za zadanie wzmocnić współpracę pomiędzy akcjonariuszami. Podejmowane decyzje powinny być popierane przez wszystkich udziałowców, ponieważ każdy z nich jest tak samo ważny – zakończył.

And Still... Jan Błachowicz broni tytuł mistrzowski UFC!

Wideo

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

P
Paul

https://www.youtube.com/watch?v=d7ibcoFVQE0

G
Gość

Żaden kibic Piasta nie powinien oddać głosu na p. Moszyńskiego, który będzie chciał zniweczyć to co z takim trudem w naszym mieście zostało zbudowane. Ręce precz od naszej chluby - najlepszego zespołu w XXI wieku na Górnym Śląsku.

Dodaj ogłoszenie