Piast wygrywa z Podbeskidziem 2:0. Snajper na miarę Europy. Dublet Świerczoka pogrążył Górali

Przemysław Drewniak
03.05.2021 gliwice

piast gliwice podbeskidzie bielsko biala mecz pilka nozna ekstraklasa

03.05.2021 gliwice piast gliwice podbeskidzie bielsko biala mecz pilka nozna ekstraklasa fot. marzena bugala/ /dziennik zachodni/ polska press Marzena Bugala Polska Press
W poniedziałkowym meczu 28. kolejki PKO BP Ekstraklasy Piast Gliwice pokonał Podbeskidzie Bielsko-Biała 2-0. Obie bramki zdobył Jakub Świerczok, dzięki któremu gospodarze utrzymali po tej kolejce czwarte miejsce dające prawo gry w eliminacjach Ligi Konferencji Europy.

Być może najważniejsze zdarzenie dla losów meczu Piasta z Podbeskidziem miało miejsce... w Lublinie, gdzie dzień wcześniej Raków Częstochowa triumfował w finale Pucharu Polski. To otworzyło przed gliwiczanami szansę na udział w europejskich pucharach, a że w grze o czwarte miejsce jest aż pięć zespołów, to wywiązanie się z roli faworyta w starciu z Podbeskidziem było dla gospodarzy obowiązkiem.

Trener Waldemar Fornalik ostrzegał przed meczem, że będzie to obowiązek niełatwy, bo Podbeskidzie miało w Gliwicach ratować ligowy byt. Ale gdy można liczyć na takiego napastnika jak Jakub Świerczok, wszystko staje się dużo prostsze - po dublecie w Bielsku-Białej w rundzie jesiennej, napastnik Piasta po raz kolejny pogrążył zespół Górali i przybliżył swój zespół do gry eliminacjach Ligi Konferencji Europy.

Robert Kasperczyk przyjechał do Gliwic z duszą na ramieniu, bo musiał w obronie załatać dziury po Filipie Modelskim (kartki) i Rafale Janickim (kontuzja). Po drugiej stronie boiska Górale pokładali nadzieję w duecie napastników Biliński - Roginić, ale gdy już przedostali się z piłką na połowę Piasta, to brakowało im dokładności.

Gliwiczanie starali się zaskakiwać Podbeskidzie różnymi środkami. W ataku pozycyjnym brakowało im wykończenia, ale dużo łatwiej szło im w kontratakach. Tuż przed końcem pierwszej połowy Piast przejął piłkę po stracie Bilińskiego, a Gerard Badia świetnym przerzutem obsłużył Świerczoka. Ten, choć na początku źle przyjął piłkę, rozegrał szybką "klepkę" z Michałem Chrapkiem i płaskim strzałem z ostrego kąta pokonał Michala Peskovicia. W tej sytuacji nie popisał się bramkarz Podbeskidzia, ale wcześniej fatalnie zachowali się Gergo Kocsis i Petar Mamić, którzy w obronie zachowali się tak, jakby obowiązywały ich zasady dystansu społecznego.

Węgier zszedł z boiska już w przerwie, a trener Kasperczyk zagrał va banque, wpuszczając napastnika Petera Wilsona. Goście przystąpili do gry w drugiej połowie z animuszem, ale Piast przeprowadził kolejną zabójczą kontrę. Ogromny błąd w wyprowadzeniu piłki popełnił Milan Rundić, a Badia, Chrapek i Świerczok z łatwością rozklepali obronę Podbeskidzia. W rolę egzekutora po profesorsku wcielił się oczywiście ten ostatni, zdobywając swoją czternastą ligową bramkę w tym sezonie.

Piast zachował koncentrację do końca i wygrał w pełni zasłużenie, i to mimo problemów kadrowych. Kartkowa pauza Tomasa Huka i kontuzja Jakuba Holubka sprawiły, że trener Fornalik musiał przemeblować obronę, a od początku zagrał Tomasz Mokwa, który wciąż dochodzi do siebie po złamaniu ręki, a na boiskach PKO Ekstraklasy spędził do tej pory zaledwie 32 minuty. Gliwiczanie stworzyli jednak z tyłu zgrany monolit i zachowali czyste konto, w czym pomógł także Frantisek Plach. Słowak popisał się paradą przy strzale Wilsona z dwóch metrów od linii bramkowej.

Bielszczanie jak zwykle wykazali się determinacją, ale sam góralski charakter to za mało. W Gliwicach zabrakło im przede wszystkim jakości, by móc nawiązać rywalizację z silnym Piastem. Tym samym, w walce o utrzymanie po stronie Podbeskidzia stoją już tylko matematyczne szanse.

Piast Gliwice 2-0 Podbeskidzie Bielsko-Biała
Jakub Świerczok 44', 57'

Piast: František Plach - Martin Konczkowski, Piotr Malarczyk, Jakub Czerwiński, Tomasz Mokwa - Gerard Badía (67' Tiago Alves), Patryk Lipski (73' Tomasz Jodłowiec), Patryk Sokołowski, Michał Chrapek (85' Kristopher Vida), Dominik Steczyk (67' Arkadiusz Pyrka) - Jakub Świerczok (85' Michał Żyro).

Podbeskidzie: Michal Peškovič - David Niepsuj (63' Karol Danielak), Dmytro Bashlai, Milan Rundić, Petar Mamić (64' Łukasz Sierpina) - Maksymilian Sitek, Gergő Kocsis (46' Peter Wilson), Marco Túlio (79' Desley Ubbink), Jakub Hora - Kamil Biliński (63' Sergiy Miakushko), Marko Roginić.

żółta kartka: Marco Túlio.

sędziował: Krzysztof Jakubik (Siedlce).