Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pięknych palm i uroczyście przeżytej Niedzieli Palmowej nie zabrakło także w Katedrze Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Gliwicach

Monika Jaracz-Świerczyńska
Monika Jaracz-Świerczyńska
Pięknych palm i uroczyście przeżytej Niedzieli Palmowej nie zabrakło także w Katedrze pod wezwaniem Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Gliwicach. Mieszkańcy miasta przybyli do świątyni z różnorodnymi, kolorowymi palmami, a wśród uczestników Mszy świętej można było zauważyć spore grono dzieci.

Dzień 10 kwietnia 2022 roku przeżywany był jako Niedziela Palmowa, która rozpoczyna czas Wielkiego Tygodnia, bezpośrednio poprzedzającego Święta Wielkiej Nocy. Potocznie zwana „palmówka” to też inaczej Niedziela Męki Pańskiej, będąca wprowadzeniem do najważniejszego okresu w całym roku liturgicznym, którego kulminacją jest Triduum Paschalne – misterium męki, śmierci i zmartwychwstania Pana Jezusa. Niedziela Palmowa upamiętnia triumfalny wjazd Chrystusa do Jerozolimy, podczas którego z wielkim entuzjazmem witał Go zgromadzony tłum. Wiwatujący lud już kilka dni później okazał się oskarżycielski wobec Jezusa i doprowadził Go na krzyż. Ta wyjątkowa niedziela wprowadza więc chrześcijan w przeżywanie najważniejszych w roku dni i zapowiada nadejście zdarzeń, które nie będą już radosne aż do wielkanocnego poranka.

Na pamiątkę tych wydarzeń, w Niedzielę Palmową wierni przychodzą na Mszę świętą z pięknie wykonanymi palmami, a w wielu kościołach oraz ulicami miast odbywają się uroczyste procesje. W niektórych miejscach nie brakuje wyjątkowych inscenizacji, w jakich biorą udział aktorzy a nawet żywy osiołek, na którym odgrywający rolę Jezusa mężczyzna przemierza wyznaczoną trasę, a za nim podążają wierni z palmami, nieszczędzący okrzyków radości, wołający jak kiedyś: Hosanna!

W czasie Mszy świętych, sprawowanych w Niedzielę Palmową najpierw następuje uroczyste poświęcenie palm, podczas którego czytany jest opis wjazdu Pana Jezusa do Jerozolimy. Kolejnym charakterystycznym momentem w czasie takiej Eucharystii jest czytany w ramach Liturgii Słowa fragment Ewangelii, opisujący mękę Chrystusa. To właśnie symbol tej męki i jednocześnie zmartwychwstania stanowi palma, która zapowiada odradzające się życie. Palmy wielkanocne są z kolei spalane w Wielką Sobotę w czasie liturgii Wigilii Paschalnej, zaś popiół przechowywany jest do Środy Popielcowej. Ta bogata chrześcijańska tradycja kontynuowana jest co roku i także w tym – po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią – powróciła do kościołów oraz na ulice miast. Nie zabrakło jej również w Katedrze pod wezwaniem Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Gliwicach.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gliwice.naszemiasto.pl Nasze Miasto