Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Piknik Lotniczy w Gliwicach w niedzielę

MAP
Podniebne akrobacje pilota Łukasza Czepiela, pokazy walk powietrznych, skoków spadochronowych, symulatory lotów, loty widokowe nad miastem, pelenerowe kino dla młodszych i starszych i wiele innych - wszystko zaczyna się w niedzielę o godz. 12.

Podniebne akrobacje pilota Łukasza Czepiela, pokazy walk powietrznych, skoków spadochronowych, symulatory lotów, loty widokowe nad miastem, pelenerowe kino dla młodszych i starszych i wiele innych - organizatorzy niedzielnego Pikniku Lotniczego na lotnisku w Gliwicach zadbali, aby program był bogaty - jak na świętowanie okrągłych rocznic lotniska i aeroklubu przystało. Wszystko rozpocznie się w samo południe.

Wszystko wskazuje, że niedzielę spędzimy wpatrując się w niebo (na którym nad miastem pojawi się m.in. Mig-29 i zmierzą się w podniebnej walce myśliwce z I wojny światowej, zaroi od kilkudziesięciu maszyn i szybowców ), a także uczestnicząc w licznych atrakcjach, przygotowanych na płycie lotniska. Organizatorami są Aeroklub Gliwicki, samorząd miasta oraz Górnośląska Agencja Przedsiębiorczości i Rozwoju.

Zmaganiom powietrznym towarzyszyć będzie widowisko na ziemi - w rolach głównych wystąpią żołnierze w mundurach z epoki, sterowce, a efekty pirotechniczne i ostrzał z broni akustycznej uzupełnią widowisko. Początek w niedzielę o godz. 12.

- Wracamy do tradycji pokazów lotniczych - mówią w gliwickim aeroklubie. Pokazy mają stać się znów cykliczną imprezą.Pokazy lotnicze organizowano w Gliwicach także przed wojną, a jakże. Te najbardziej pamiętne zgromadziły na lotnisku 200 tys. ludzi, a to za sprawą sterowca “Graf Zeppelin”. Było to w roku 1931, w 5 lipca.

A wszystko zaczęło się sto lat temu, kiedy lotnisko na dzisiejszym Trynku oddano do użytku. Był okazały budynek dworca lotniczego z piękną halą przylotów, kawiarnią. Hangary i infrastruktura. Latały stąd samoloty na trasach m.in. do Berlina i Wiednia, nawet dwa razy dziennie.

Lotnisko wraz z zapleczem zbudowało za własne pieniądze miasto. Już wówczas podkreślano bowiem, że miasto leży na skrzyżowaniu ważnych szlaków komunikacyjnych. I teraz miasto chce rozwijać ten kierunek: dla małego ruchu lotniczego i cargo.

Drugi z jubilatów to Aeroklub Gliwicki, który 60 lat temu powstał jako samodzielna organizacja (wcześniej jednak wielu związanych z nim ludzi rozwijało podniebne pasje), który historię lotniska przypomina, a po wojnie pasjonaci przyczynili się do jego odbudowania. Od dziesięcioleci to kuźnia znakomitych skoczków i szybowników oraz modelarzy lotniczych.
W ramach Pikniku Lotniczego odbędzie się również na gliwickim niebie "przelot z elementami pokazu" samolotu MiG-29.

Podczas pokazów zobaczymy też samoloty: RWD 5, Piper Cub L-4H SP-AFY, JAK-18, Zlin AFS, Zlin 526F, Fokker Dr.1, Spowith F1 Camel, DH 82A Tiger Moth oraz De Havilland Canada DHC-1 Chipmunk.

Dla miłośników lotnictwa, którzy przybędą 28 sierpnia na Piknik Lotniczy Gliwice, organizatorzy przygotowali:

loty widokowe,

skoki spadochronowe,

przeloty szybowcem,

pokazy samolotów historycznych,

pokazy akrobacji samolotowych i szybowcowych,

pokazy modeli latających,

symulatory lotów,

pokazy dronów,

gry i zabawy dla dzieci

miasteczko balonowe

kino plenerowe

Szczegóły na stronie www.pikniklotniczygliwice.pl

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gliwice.naszemiasto.pl Nasze Miasto