Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Plebiscyt na Górnym Śląsku. Lekcja historii w Toszku i Gliwicach

MAKI
Wiecie, jak brzmiało plebiscytowe pytanie zadane na Górnym Śląsku 95 lat temu? Swoją wiedzę historyczną była okazja sprawdzić w Gliwicach i w Toszku. Czy mieszkańcy znają historię regionu wespół z Muzeum w Gliwicach, CH Forum i toszeckim UM sprawdzał historyk Grzegorz Kamiński i jego uczniowie.

Wiecie, jak brzmiało plebiscytowe pytanie zadane na Górnym Śląsku 95 lat temu? W 1921 roku nad prawidłowym przebiegiem głosowania czuwali żołnierze francuscy. Z okazji 95 rocznicy wydarzenia mieszkańcy Toszka i Gliwic uczestniczyli w wyjątkowej lekcji historii - także w ich asyście.

Przypomnijmy, 18 marca plebiscytowa lekcja historii odbyła się na terenie Toszka. Wolontariusze w asyście patrolu żołnierzy francuskich spacerowali po mieście i rozdawać karty do głosowania. W toszeckim ratuszu znajdował się sztab wyborczy i posterunek wojsk francuskich.
W Toszku wydano 318 kart do głosowania. Pytanie zadane mieszkańcom brzmiało: Czy Plebiscyt na Górnym Śląsku odbył się w sprawie przyłączenia Toszka do Śląska, Polski, Niemiec, Unii Europejskiej, Polski lub Niemiec. Trzeba było zaznaczyć prawidłową odpowiedź.
Oddane głosy: do Śląska – 75 głosów, do Polski – 80 głosów, do Niemiec – 17 głosów do Unii Europejskiej – 5 głosów, do Polski lub Niemiec – 132 głosy
(Głosy nieważne – 9 głosów).
Prawidłowa odpowiedź Polski lub Niemiec.

Siedziba sztabu wyborczego Plebiscytu i posterunek wojsk francuskich znalazła się 20 marca także w głównym holu CH Forum Gliwice. Po pasażach centrum w asyście żołnierzy spacerowali wolontariusze ze specjalnie oznakowanymi urnami oraz kartami do głosowania. I chętnych do udziału w takiej historycznej zabawie nie brakowało.
W Gliwicach, w Centrum Handlowym Forum wydano 802 karty do głosowania.
Zadano pytanie: Czy Plebiscyt na Górnym Śląsku odbył się w sprawie przyłączenia Gliwic do Śląska, Polski, Niemiec, Unii Europejskiej, Polski lub Niemiec.
Oddane głosy: do Śląska – 88 głosów, do Polski – 216 głosów; do Niemiec – 98 głosów; do Unii Europejskiej – 9 głosów; do Polski lub Niemiec – 365 głosy (głosy nieważne – 26 głosów).

Prawidłowa odpowiedź: do Polski lub Niemiec.

Organizatorzy Plebiscytu w Gliwicach to Muzeum w Gliwicach. Pomysłodawca i koordynator projektu - historyk Grzegorz Kamiński. Wolontariusze - uczniowie ZSP nr 4 w Gliwicach oraz członkowie Drużyny Łuczniczej w Toszku.

Organizatorzy Plebiscytu w Toszku: Muzeum w Gliwicach, Urząd Miejski w Toszku, pomysłodawca i koordynator projektu - historyk Grzegorz Kamiński. Tu także bardzo ważny udział wolontariuszy - to uczniowie ZSP nr 4 w Gliwicach oraz członkowie Drużyny Łuczniczej w Toszku

Mundury wojsk francuskich udostępniło zarówno do inscenizacji i lekcji historii w Gliwicach, ja k i do Plebiscytu w Toszku Stowarzyszenie „GRH Powstaniec Śląski” z Wodzisławia Śląskiego. Bez nich plebiscytowe lekcje nie byłyby tak autentyczne.

- Serdecznie im za to dziękuję, bo możemy oddać klimat tamtych wydarzeń - podkreśla Grzegorz Kamiński.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gliwice.naszemiasto.pl Nasze Miasto