MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Pogrzeb Zbigniewa Pańczyka. Wybitny samorządowiec pośmiertnie uhonorowany

Marlena Polok-Kin
Zbigniew Pańczyk został dziś pośmiertnie uhonorowany Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Pierwszy starosta gliwicki po przemianach ustrojowych oraz pierwszy niekomunistyczny prezydent Gliwic spoczął na Cmentarzu Centralnym w Gliwicach.

Zbigniew Pańczyk miał 80 lat. Pierwszy starosta gliwicki spoczął na Cmentarzu Centralnym w Gliwicach. Żegnali go, obok rodziny, przyjaciół, także znani samorządowcy.
Pojawili się m.in. premier Jerzy Buzek, premier Janusz Steinhoff, marszałek województwa śląskiego Mirosław Sekuła oraz Zygmunt Frankiewicz, a także starosta gliwicki Michał Nieszporek i przedstawiciele wielu innych samorządów lokalnych.
Wicewojewoda Piotr Spyra wręczył córce zmarłego przyznany Zbigniewowi Pańczykowi pośmiertnie Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.

Zbigniew Pańczyk był pierwszym starostą gliwickim, człowiekiem bardzo zasłużonym dla Ziemi Gliwickiej. To on tworzył zręby samorządu terytorialnego w obecnym kształcie w naszym kraju. Z taką radością mówił o polskim samorządzie, gdy spotkaliśmy go na 15-leciu Powiatu Gliwickiego.

Urodził się w Poznaniu, ale przez całe swoje dorosłe życie zawodowe oraz działalność społeczną związany był z naszym regionem. Ukończył Politechnikę Śląską, był absolwentem Wydziału Elektrycznego. Pamiętajmy również, że to właśnie Zbigniew Pańczyk był pierwszym niekomunistycznym prezydentem miasta w Polsce – Gliwic (sprawował tę funkcję od grudnia 1989 r. do sierpnia 1990 r.). Jak przypomina Romana Gozdek, rzeczniczka starostwa powiatowego, trzykrotnie wybierano Go radnym Rady Miejskiej w Gliwicach (był nim nieprzerwanie od 1990 r. do objęcia funkcji starosty). Po wyborach samorządowych w 1990 r. jako pełnomocnik wojewody organizował Urząd Rejonowy w Gliwicach – był jego pierwszym i jedynym kierownikiem (w latach 1991-1998).

W listopadzie 1998 r. Zbigniew Pańczyk został wybrany na pierwszego starostę gliwickiego. Funkcję tę pełnił aż do przejścia na emeryturę w 2002 r.

Zbigniew Pańczyk był postacią niezwykle ważną dla polskiej samorządności. Zaangażowany w proces przemian ustrojowych, które zaowocowały m.in. reaktywowaniem samorządu powiatowego po 24 latach nieistnienia. W swojej pracy i działalności – najpierw jako kierownik Urzędu Rejonowego, a potem starosta gliwicki – ściśle współpracował z gminami powiatu.

Jak podkreślają dziś władze starostwa, to pod jego kierownictwem Zarząd Powiatu Gliwickiego budował od podstaw struktury starostwa, tworzył schemat sieci szkół ponadgimnazjalnych na terenie powiatu oraz rozpoczął prywatyzację podstawowej opieki zdrowotnej. 13 listopada 2013 roku otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Powiatu Gliwickiego przyznany przez Radę Powiatu Gliwickiego.

Uroczystości pogrzebowe śp. Zbigniewa Pańczyka odbędą się dzisiaj. Msza św. żałobna odprawiona o godz. 13.30 w Katedrze pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Gliwicach. Pogrzeb - o godz. 15. na Cmentarzu Centralnym w Gliwicach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Seria pożarów Premier reaguje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gliwice.naszemiasto.pl Nasze Miasto