Symboliczny grobowiec w Lesie Łabędzkim. Tu grzebano zmarłych na cholerę
Kiedy w latach 1831-1832 tereny Gliwic i okolic trawiła epidemia cholery, wybrano na miejsce pochówku zmarłych z jej przyczyny odizolowany od chat i domostw skraj Lasu Łabędzkiego.
Co ciekawe, już wcześniej grzebano tu gliwicką ludność. Pole zarazy, jak zamiennie nazywano ten fragment zagajnika, zostało założone najpewniej w pierwszej połowie XVIII wieku.
Osoby zmarłe w wyniku chorób zakaźnych były w tym miejscu grzebane już w okresie Wojny Trzydziestoletniej, a także podczas wybuchów następnych epidemii, między innymi duru brzusznego oraz czerwonki.
Aby powstrzymać rozprzestrzenianie się zarazy, zmarłych chowano w masowych mogiłach, jak najdalej siedzib ludzkich. Las był do tego idealnym miejscem. Cmentarzysko pochłonęło setki ciał.
Kamienny krzyż ufundował hrabia Welczek
Z okresu epidemii cholery pochodził kamienny krzyż, ustawiony między pniami drzew, upamiętniający zmarłych, który pojawił się dzięki staraniom fundatora pomnika, hrabiego Welczka.
Fundator wraz z rodziną zamieszkiwał łabędzki zameczek, nad brzegami Kanału Gliwickiego. Obecnie próżno szukać majątku. Został zrównany z ziemią w latach PRL.
Niestety, leśny krzyż również nie zachował się w całości. Po dziś dzień można zobaczyć jedynie jego podstawę oraz tablicę pamiątkową. Kamienną konstrukcję zastąpiono metalową.
Jak dotrzeć do pomnika w środku lasu w Gliwicach?
Po II wojnie światowej w ramach akcji "odniemczania" z pomnika skuto napisy, gdyż zbyt jednoznacznie kojarzyły się one miejscowej ludności właśnie z językiem niemieckim. Zatarła się również data jego fundacji.
W późniejszych latach pomnik odnowiono, jednak niezbyt starannie: wyryta data zawiera błąd w ostatniej cyfrze. Zamiast cyfry 8 powinien bowiem figurować grawer cyfry 2.
Mimo że do miejsca bardzo łatwo dotrzeć, niewielu gliwiczan o nim wie i zna historię, którą skrywa. Aby odnaleźć grobowiec wystarczy wejść do Lasu Łabędzkiego od strony garaży przy ulicy Księdza Norberta Bończyka i podążać główną ścieżką.
Zobaczcie grobowiec pośród drzew Lasu Łabędzkiego. Jak wygląda przed 1 listopada?
Pole zarazy i samotny grobowiec w lesie pod Gliwicami. Zobac...

Inwestycje w powiecie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?