MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Politechnika Śląska współpracuje z firmą Nokia. Efekt - nowoczesne Laboratorium 5G na Wydziale Automatyki, Elektroniki i Informatyki

Aleksandra Wielgosz
Aleksandra Wielgosz
W poniedziałek, 6 listopada 2023r. na Wydziale Automatyki Elektroniki i Informatyki Politechniki Śląskiej w Gliwicach otwarto Laboratorium 5G, ufundowane przez firmę Nokia.
W poniedziałek, 6 listopada 2023r. na Wydziale Automatyki Elektroniki i Informatyki Politechniki Śląskiej w Gliwicach otwarto Laboratorium 5G, ufundowane przez firmę Nokia. Aleksandra Wielgosz
W poniedziałek, 6 listopada 2023r. oficjalnie otwarto Laboratorium 5G na Wydziale Automatyki, Elektroniki i Informatyki Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Dzięki temu uczelnia będzie mogła kształcić przyszłych specjalistów w zakresie projektowania sieci 5G. Laboratorium to efekt współpracy Politechniki z firmą Nokia.

Otwarcie laboratorium 5G i Dzień Nokii na Politechnice Śląskiej

Uroczystość otwarcia laboratorium stanowi potwierdzenie współpracy uczelni z otoczeniem techniczno-gospodarczym. Współpraca z firmą Nokia jest szansą dla studentów na zdobywanie najaktualniejszej wiedzy dotyczącej najnowszych technologii. Jak podkreślał rektor Politechniki Śląskiej, prof. dr hab. inż. Arkadiusz Mężyk, to inwestowanie w kadry przyszłości:

- Myślę, że technologie 5G bardzo dobrze integrują potencjał badawczy Politechniki Śląskiej. We wrześniu otwieraliśmy naszą sieć kampusową przy Centrum Testowania Technologii Przemysłu 4.0, dzisiaj otwieramy laboratorium, które ma przeznaczenie dydaktyczne, kształcące przyszłych specjalistów w zakresie projektowania sieci 5G.

Jak zapewniał rektor technologie 5G są technologiami przyszłości, niezbędnymi do rozwoju przemysłu przyszłości. Firma Nokia ufundowała nowoczesne wyposażenie laboratorium sieci 5G, która pozwoli na prowadzenie badań i nauczanie studentów. Jest to najnowsza technologia mobilna, którą zaczynają wykorzystywać operatorzy sieci komórkowych w Polsce i na całym świecie. Przygotowany zestaw laboratoryjny pozwoli studentom zapoznać się z technologią w sposób praktyczny, rzeczywisty.

Politechnika Śląska i firma Nokia

- To jest kontynuacja naszej wieloletniej współpracy i przeniesienie jej na kolejny poziom. Wiele lat temu podpisaliśmy umowę z Politechniką Śląską i przez te lata Politechnika Śląska stała się jednym z głównych uniwersytetów, z którymi współpracujemy. W tej chwili jest kluczowym uniwersytetem dostarczającym nam ekspertów w jednej z bardzo istotnych dla nas dziedzin - mówił Krzysztof Persona, Dyrektor Centrum B-R Nokii w Krakowie.

Jak podkreślił Krzysztof Persona, firma Nokia współpracuje blisko z trzema uniwersytetami - dwoma w Krakowie i Politechniką Śląską w Gliwicach. Jak zaznaczył w swojej wypowiedzi, oczekuje się, że współpraca ze śląską uczelnią będzie się pogłębiała. Przede wszystkim kluczowym jest, aby studenci jak najwcześniej mogli obcować z nowymi technologiami, nie tylko teoretycznie, ale przede wszystkim praktycznie.

- Nokia jako firma technologiczna, która dba o to, aby najnowsze technologie znajdowały się i były rozwijane na świecie, musi bazować na ekspertach. Z naszej perspektywy właściwym cyklem jest zadbanie o to, aby uczelnie były w stanie dostarczyć nam jak najlepszych pracowników przyszłości. Zdajemy sobie sprawę, że bez naszego zaangażowania, inwestycji w to, czego studenci się uczą i jaką wiedzę zdobywają jest najważniejsze, żebyśmy byli w stanie pracować nad najnowszymi technologiami - dodał Krzysztof Persona.

Wiedza na temat technologii 5G nie jest jeszcze szeroka, dlatego dla studentów kontakt z ekspertami, którzy pracują w firmie Nokia, będzie wartością dodaną. Laboratorium tworzy swoisty zestaw, w którym współpracują ze sobą dwie technologie 4G i 5G, ale będzie możliwość, aby w przyszłości były to rozwiązania z samym 5G.

Nowoczesne rozwiązana potrzebują wykwalifikowanej kadry

Jak wielokrotnie podkreślano bez inwestowania w rozwój studentów nie będzie dalszego rozwoju najnowszych technologii. Dziekan wydziału AEiI wspominał początki współpracy z firmą Nokia oraz dodał, że jej celem jest przede wszystkim praktyczne nauczanie studentów.

- Na początku współpraca z firmą Nokia sprowadzała się do prowadzenia zajęć, które były ukierunkowane na sieć 4G. Bardzo ceniliśmy to, że wyposażyliście nasze laboratorium, pracownicy Nokii pojawiali się tutaj, pomagali nam coś mierzyć. Dla nas zawsze ten praktyczny kontakt ze sprzętem był rzeczą najważniejszą - dodał dziekan Wydziału AEiI, prof. dr hab. inż. Dariusz Kania.

Dzięki działaniu laboratorium poszerzono ofertę dydaktyczną uczelni. Na kierunkach Elektronika i Telekomunikacja, Teleinformatyka i Informatyka są nowe przedmioty związane z tematyką sieci 5G. Na kierunku Elektronika i Telekomunikacja na studiach drugiego stopnia uruchomiono, pod patronatem Nokii, nową specjalność "Urządzenia i systemy bezprzewodowe". Dodatkowo w oficjalnym dniu otwarcia laboratorium przygotowano wydarzenie skierowane do wszystkich studentów - Dzień Nokii, podczas którego można było wziąć udział w otwartych wykładach oraz warsztatach.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Wybory na Litwie - Miażdżące zwycięstwo obecnego prezydenta

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gliwice.naszemiasto.pl Nasze Miasto