Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Polski bezzałogowy samolot FlyEye jest z Gliwic! [WIDEO+ZDJĘCIA]

MAKI
fot. Mikołaj Suchan
Niewielki, szary samolot, przywodzący na myśl zdalnie sterowane modele i praktycznie wcale od nich nie większy, to elektroniczne cacko. Ma megamożliwości! To bezzałogowy FlyEye wyposażony w głowicę obserwacyjną. Dziś patrolował węzeł A1 i A4 w Gliwicach. Co tam się działo? Oglądaliśmy na ekranie w hangarze gliwickiego lotniska!

Już niedługo kierowcy podróżujący autostradą A4 w okolicach Gliwic będą mogli zaobserwować na niebie samolot bezzałogowy FlyEye wyposażony w głowicę obserwacyjną. To maleńkie cudo waży około 10 kg.

Pierwszy lot maszyny w specjalnie wydzielonej strefie powietrznej EA35 w obecności jednostek ratownictwa z Gliwic odbył się 7 marca.

– Zadaniem samolotu było monitorowanie ruchu na czterokilometrowym odcinku autostrady. Lot odbył się w trybie autonomicznym. Samolot wystartował automatycznie, nadleciał nad wskazany odcinek drogi a po wykonaniu misji przeprowadził procedurę automatycznego lądowania - relacjonują przedstawiciele gliwickiej firmy Flytronic, która jest konstruktorem oraz producentem tej unikatowej maszyny.

Ten niewielki, szary samolocik, przywodzący na myśl modelarskie hobby, ma megamożliwości! Dziś przekonali się o tym dziennikarze. Nadeszła nowa era.
Bezzałogowce wychodzą do cywila.

Samoloty bezzałogowe wielokrotnie udowadniały swą przydatność na polach walki. Nadszedł czas na sprawdzenie ich możliwości w sektorze cywilnym. Firma Flytronic z grupy WB Electronics rozpoczęła testy funkcjonalności platformy FlyEye, które pozwolą w przyszłości na zastosowanie jej w Policji, Straży Pożarnej lub Straży Granicznej. Samoloty bezzałogowe mogą być wykorzystywane do wielu zadań taki jak poszukiwanie ludzi zaginionych, monitorowanie zagrożenia pożarowego w lasach czy patrolowanie rurociągów.

Platforma FlyEye ma 4 metry rozpiętości i może latać ponad 2 godziny wysyłając nieustannie rejestrowany obraz do centrum dowodzenia. Samolot wyposażony jest w stabilizowana głowicę wewnątrz której znajduje się kamera światła dziennego i kamera termowizyjna. Pierwsza z nich pozwala na obserwację obiektu wielkości samochodu z odległości nawet 4km. Druga umożliwia prowadzenie działań w całkowitych ciemnościach.

Strefa EA 35 obejmuje swym obszarem lotnisko w Gliwicach i część autostrady A4. Została specjalnie wysegregowana z przestrzeni powietrznej w celu wykonywania lotów testowych platform bezzałogowych. Wszyscy użytkownicy przestrzeni powietrznej są informowani o aktywności strefy co pozwala na zachowanie separacji z innymi statkami powietrznymi.

W przyszłości będą tu testowane samoloty bezzałogowe klasy Tactical z możliwością pionowego startu i lądowania. W Europie prowadzone są prace nad zmianą prawa lotniczego tak aby samoloty bezzałogowe mogły latać w przestrzeni powietrznej wspólnie z lotnictwem ogólnym.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gliwice.naszemiasto.pl Nasze Miasto