Polecamy

Przerwa na karmienie piersią © istock.com
[2/10]

Przerwa na karmienie piersią

Zgodnie z art. 187 par.1 K.p. pracownica karmiąca dziecko piersią ma prawo do dwóch półgodzinnych przerw w pracy, które są wliczane do czasu pracy. Jeśli kobieta karmi piersią więcej niż jedno dziecko, obie przerwy mogą wynosić po 45 minut. Na wniosek pracownicy, mogą być one udzielane łącznie.

Autorzy raportu wskazują jednak, że ten przepis jest niedoprecyzowany, co daje pole do nadużyć. Od pracownicy nie wymaga się udowodnienia tego, że karmi dziecko piersią, prawa do dodatkowych przerw nie uzależniono także od wieku dziecka. Pracodawca w związku z tym nie ma możliwości zakwestionowania uprawnienia.

Rekomendacja autorów raportu to wprowadzenie obowiązku dostarczenia zaświadczenia lekarskiego potwierdzającego fakt karmienia piersią oraz bezwzględne określenie okresu korzystania z przerw na karmienie.

Redakcje Prawo.pl i LEX w ramach akcji "Poprawmy prawo" przygotowały raport dotyczące problematycznych przepisów. Płynące z niego wnioski nie napawają optymizmem - w polskim prawie nie brakuje bubli, a pandemia koronawirusa dodatkowo ich przymnożyła. Niektóre z wciąż stosowanych przepisów doprowadzają do naprawdę kuriozalnych sytuacji, inne ocierają się o dyskryminację. Zobacz, co w polskim prawie domaga się naprawy.

Najnowsze wiadomości

reklama