Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Półwieczna piłka

(wag)
Równieź i obecnie piłkarki ręczne ,Sośnicy" nie zawodzą swoich kibiców.  Wojciech BARAN
Równieź i obecnie piłkarki ręczne ,Sośnicy" nie zawodzą swoich kibiców. Wojciech BARAN
Górniczy Związkowy Klub Sportowy założony został w 1945 roku. Wpierw była to sekcja piłki nożnej, potem w piłkę ręczną zaczęły grać panie Powstanie drużyny żeńskiej były efektem spontanicznego rozwoju tej gry ...

Górniczy Związkowy Klub Sportowy założony został w 1945 roku. Wpierw była to sekcja piłki nożnej, potem w piłkę ręczną zaczęły grać panie

Powstanie drużyny żeńskiej były efektem spontanicznego rozwoju tej gry zespołowej na Śląsku. Tworzeniem zespołu początkowo pod nazwą ,Górnik" Sośnica zajęli się Anna Madeja-Gabrysiak i Andrzej Soborka, którzy wyszukiwali utalentowane dziewczęta w gliwickiej dzielnicy, prowadząc jednocześnie rozmowy z młodymi pracownicami KWK ,Sośnica", która wzięła klub w opiekę. Pierwszy mecz nowy zespół rozegrał 22 lipca z ,Górnikiem" Biskupice. Koszulki włożyły wtedy J. Kostka-Rosa, L. Voelkel, A. Lachowska, J. Kozok, I. Dubiel, O. Krauczuk, L. Ostrowska, siostry Grzebniok, R. Kycia. Rozgrywki toczyły się w sezonie letnim na otwartych boiskach w zespołach jedenastoosobowych. Zimą w hali na parkiecie pojawiły się ekipy siedmioosobowe.

Seniorki szybko awansowały do pierwszej ligi krajowej, a zawodniczki zaczęły być powoływane do reprezentacji narodowej. Prym w drużynie wiodła wtedy Jadwiga Kostka-Rosa, która w 1962 roku zdobyła rzadki w owym czasie tytuł mistrzyni sportu. Wraz z rozwojem pierwszej drużyny powstawały też grupy młodzieżowe grające w piłkę ręczną. Trenowane przez Edwarda Rosę juniorki w 1964 roku wywalczyły pierwszy w historii tytuł mistrza kraju. Do sukcesu przyczyniły się Danuta Hrynowiecka, Jadwiga i Krystyna Miernik, Maria Franik, Irena Gołecka, Teresa Rolnik, Irena Podolska, Dorota Smolka, Maria Cieśla, Zdzisława Lubańska i inne. W tym też czasie w latach 1965, 66, 72 pierwsza drużyna Sośnicy zdobywała tytuł najlepszej w Polsce. Do tych sukcesów trzeba jeszcze dodać trzykrotnie, w latach 1966, 70 i 79 zdobyty puchar Polski.

Dobre wyniki na arenie krajowej pozwoliły gliwickim piłkarkom na udział w rozgrywkach pucharu Europy. Startowały m.in. w 1964 roku w Czechosłowacji, 1966 w Rumunii, 1972 w Danii, 1994 w Belgii i RFN, w 1999 ponownie w Rumunii, a w bieżącym roku w Holandii i Jugosławii. Co istotne trzon zespołu seniorek tworzyły zazwyczaj zawodniczki wywodzące się z grup młodzieżowych co świadczy o bardzo dobrze prowadzonej w klubie pracy z najmłodszymi. Juniorki będące bezpośrednim zapleczem pierwszego zespołu również czterokrotnie zdobywały tytuł mistrzyń Polski zasilając bardzo poważnie kadrę krajową.

Znaczący był udział obu drużyn w spartakiadach młodzieży w latach 1989, 1990 kiedy to zdobywały one medale i wyróżnienia. M.in. w ubiegłym roku gliwiczanki zajęły III miejsce w Mistrzostwach Polski Juniorek Starszych. Prasa krajowa szybko okrzyknęła ,Sośnicę" stolicą kobiecej piłki ręcznej w Polsce. Sukces to był o tyle znaczący, że klub nie posiadał własnej hali. Dopiero w 1976 roku w budowanych obiektach Zasadniczej Szkoły Górniczej KWK ,Sośnica" hala taka się znalazła i służy piłkarkom do dzisiaj.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy Biało - Czerwoni zatriumfują w stolicy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gliwice.naszemiasto.pl Nasze Miasto