MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Powidoki Görbersdorfu (Sokołowska). Przewodnik subiektywny - spotkanie z Leszkiem Jodlińskim w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gliwicach

Wiktoria Kurczab
Wiktoria Kurczab
W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gliwicach już niedługo odbędzie się spotkanie z Leszkiem Jodlińskim wokół jego najnowszej książki o mitycznym Görbersdorfi. To inauguracja projektu „Haczyk – gliwickie spotkania literackie”. Wydarzenie zaplanowane jest na 10 maja 2024 roku, o godzinie 18:00, w Bibliotece Centralnej przy ulicy Kościuszki 17.

Gliwickie spotkania literackie w Miejskiej Bibliotece Publicznej

W sercu Gliwic, w Bibliotece Centralnej przy ul. Kościuszki 17, już 10 maja 2024 roku o godzinie 18:00, odbędzie się spotkanie z Leszkiem Jodlińskim.

Zapraszamy na spotkanie inaugurujące projekt „Haczyk – gliwickie spotkania literackie” wokół najnowszej książki Leszka Jodlińskiego o mitycznym Görbersdorfi, której premiera miała miejsce 19 kwietnia 2024 r.

Podczas spotkania zapewniona będzie pętla indukcyjna oraz dostępność architektoniczna. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach realizacji projektu „Haczyk – gliwickie spotkania literackie”

Przewodnik po „śląskim Davos”

Görbersdorf (Sokołowsko) zdobyło wyobraźnię i uwagę wielu. Miejsce blisko związane z biografią Krzysztofa Kieślowskiego i literacko unieśmiertelnione w prozie Joanny Bator (Gorzko, gorzko) i Noblistki, Olgi Tokarczuk (Empuzjon). Wcześniej znane i zapomniane, jako jeden z najważniejszych kurortów i górskich stacji gruźliczych, gdzie od II połowy 19. wieku doktor Hermann Brehmer (a potem kolejni) podjął się walki z tą nieuleczalną (wówczas) chorobą. Za sprawą jego lecznicy i kolejnych prowadzonych przez dra Römplera i dra Weickera Görbersdorf wyrósł na jeden z najważniejszych ośrodków leczniczych epoki w tej części Europy. To śląskie Davos, jak mawiano o Görbersdorfie, jest bohaterem subiektywnego przewodnika po tym kurorcie i przez pryzmat tamtego miejsca i czasu opisuje to, co można wciąż zobaczyć we współczesnym, fascynującym Sokołowsku.

Powidoki Görbersdorfu (Sokołowska). Przewodnik subiektywny Leszka Jodlińskiego.

Książka zawiera wybór blisko 140 fotografii, z czego blisko 70 to zebrane przez autora grafiki i zdjęcia z epoki (dowodzące popularności miejsca i zdolności marketingowych jego właścicieli) i blisko 50. wykonanych przez autora książki Leszka Jodlińskiego. Publikacja zawiera największy współczesny opis ikonografii Görbersdorfu, poczynając od przykładów grafik publikowanych we współczesnej prasie krajoznawczej i lifestyle’owej, przez autochromy braci Lumière, którzy na początku 20.wieku odwiedzili to uzdrowisko (i Karkonosze), aż po przykłady fotografii amatorskiej ostatnich gości Görbersdorfu przed 1945 rokiem. Rok 1945 jest symboliczną cezurą, na której zamyka się opis miejsca, które dzisiaj nazywa się Sokołowsko.

Projekt wydania książki wsparła Fundacja Eriki Simon z Görlitz, a patronatem medialnym objął katowicki oddział Gazety Wyborczej.

od 7 lat
Wideo

Ukraina rozpocznie oficjalne rozmowy o przystąpieniu do UE

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gliwice.naszemiasto.pl Nasze Miasto