Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Praca sezonowa. Tak pracodawcy oszukują osoby wyjeżdżające za granicę

OPRAC.: AB
Szukasz pracy sezonowej? Nie znasz żadnego sprawdzonego miejsca, gdzie można dorobić? 

 Zobacz, przed czym przestrzegają eksperci z rynku pracy.
Szukasz pracy sezonowej? Nie znasz żadnego sprawdzonego miejsca, gdzie można dorobić? Zobacz, przed czym przestrzegają eksperci z rynku pracy. Teona Swift/ Pexels.com
Na co trzeba uważać, szukając pracy na wakacje? Jakich pułapek się wystrzegasz? Podpowiadamy, po czym poznać nieuczciwego pracodawcę.

Pandemia wdała się we znaki wielu pracownikom, można więc spodziewać się dużego zainteresowania pracą sezonową. Dodatkowe zajęcie na wakacje pozwala podreperować domowy budżet, ale też daje możliwość zdobycia pierwszych szlifów na rynku pracy. To również dobre rozwiązanie dla osób, które szukają szansy na zarobek między jednym rokiem studiów a drugim lub straciły źródło utrzymania.

- Z pracą sezonową wiąże się szereg korzyści, zarówno dla pracodawcy, jak i pracobiorcy. Z jednej strony pracodawca ma możliwość elastycznego pozyskiwania pracowników w czasie zwiększonego popytu na pracę, z drugiej strony pracownicy mogą zdobyć doświadczenie zawodowe. Dotyczy to szczególnie osób młodych, w tym młodocianych. Dzięki pracy sezonowej można także znaleźć zatrudnienie w okresie przerwy między wykonywaniem pracy etatowej oraz pozyskać dodatkowe źródło dochodu – wymienia Paweł Nowak, kierownik Zachodniopomorskiego Obserwatorium Rynku Pracy w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Szczecinie.

Warto wiedzieć również:

Szukając pracy na wakacje, warto zwrócić uwagę na kilka kwestii. Pracownicy sezonowi częściej niż etatowcy trafiają na nieuczciwych sprzedawców. Zdarza się, że pracodawca zalega z wypłatą pensji lub nie chce wypłacić ustalonej wcześniej kwoty. Na szczęście większości tych sytuacji można zapobiec.

- Pracownicy podejmujący dodatkową pracę w czasie okresu wakacyjnego powinni zadbać o podpisanie stosownej umowy z pracodawcą. Wykonywanie pracy „na czarno” stanowi zagrożenie zarówno dla pracownika, jak i pracodawcy. Dotyczy to przede wszystkim gwarancji otrzymania wynagrodzenia za wykonaną pracę, ale również zabezpieczenia w razie wypadków przy pracy – mówi Paweł Nowak.

Warto wiedzieć również:

Ponadto warto wziąć pod uwagę rodzaj podpisywanej umowy. Przy umowie pracy tymczasowej pracownik ma zapewnione prawo do urlopu i płacy minimalnej, a także obowiązuje go odpowiedni okres wypowiedzenia. W przypadku umowy o pomocy przy zbiorach rolnik może zaproponować dowolne stawki, a pomocnika nie chroni Kodeks pracy. Największe ryzyko wiąże się jednak z wyjazdem do zagranicznego pracodawcy, na którego temat niewiele wiemy.

- Zawsze, w miarę możliwości, należy „sprawdzić” swojego przyszłego pracodawcę: wejść na jego stronę internetową i spróbować poznać opinie innych pracowników na jego temat, przeglądając odpowiednie fora internetowe. Trzeba też upewnić się, czy rzekomo wolne stanowisko pracy rzeczywiście istnieje. Powinniśmy z dystansem traktować oferty, w których podany jest jedynie telefon komórkowy i wysokie wynagrodzenie za pracę. Zwykle szczegółowe informacje na temat takiej oferty zatrudnienia ograniczają się do jednego zdania. Można zapytać pracodawcę, gdzie i pod jakim numerem zarejestrował swoją działalność – ostrzega Andrzej Śniegocki, asystent EURES w Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Warszawie. – Zachęcam do korzystania z usług urzędów pracy, Ochotniczych Hufców Pracy, agencji zatrudnienia oraz odpowiedzialnie z mediów społecznościowych – dodaje ekspert.

Zobacz także:

W przypadku umowy o pomocy przy zbiorach warto także upewnić się, czy rolnik opłaca za pomocnika odpowiednie składki. - Pracodawca powinien pamiętać o obowiązku odprowadzenia za pracownika składki na ubezpieczenie zdrowotne oraz opłaty za ubezpieczenie wypadkowe – przypomina Andrzej Śniegocki.

Szukając zajęcia na wakacje, warto skorzystać z tzw. poczty pantoflowej. Znajomi, którzy mają już doświadczenie w pracy sezonowej, często mogą polecić konkretnego pracodawcę, a nawet pomóc dostać angaż. Posiłkowanie się opiniami znajomych zwiększa również bezpieczeństwo wyjazdu za granicę.

Okazje

Promocyjne ceny akcesoriów basenowych

Materiały promocyjne partnera

Wybierz rower idealny na przejażdżki

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Praca sezonowa. Tak pracodawcy oszukują osoby wyjeżdżające za granicę - Strefa Biznesu

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto