Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Praca ucznia tyskiego technikum zainteresowała Politechnikę Śląską. Karol Hachuła pisał o strukturach kratowych

Paweł Kurczonek
Paweł Kurczonek
Zobacz kolejne zdjęcia >>>
Zobacz kolejne zdjęcia >>>Lucyna Nenow / Polska Press
W czwartek, 2 czerwca, w Centrum Edukacyjno-Kongresowym Politechniki Śląskiej odbyła Studencka Konferencja Naukowa, którą zorganizowali pracownicy i studenci Katedry Mechaniki i Inżynierii Obliczeniowej. Jednym z uczestników był Karol Hachuła. Uczeń Technikum nr 4 imienia Hanny i Kazimierza Wejchertów w Zespole Szkół nr 5 w Tychach mówił o materiałach ze wzmocnieniami strukturami kratowymi.

Politechnika Śląska – uczeń technikum wzbudził zainteresowanie uczelni swoimi pomysłami

Karol Hachuła, uczeń tyskiego technikum był jednym z uczestników Studenckiej Konferencji Naukowej, która odbyła się 2 czerwca w Centrum Edukacyjno-Kongresowym Politechniki Śląskiej. Mówił o materiałach ze wzmocnieniami strukturami kratowymi.

W opracowaniu przygotowanym przez Karola Hachułę możemy przeczytać:

- Struktura kratowa jest rodzajem materiału komórkowego o charakterze otwartej porowatości, składa się z komórek elementarnych wzajemnie powiązanych między sobą, które mogą być ułożone w sposób stochastyczny lub niestochastyczny. – Karol Hachuła

Jak mówi dr hab. inż. Wacław Kuś, opiekun naukowy ucznia, zamiast stosowania pełnych bloków danego materiału, w strukturach kratowych tworzy się dwie powierzchnie, między którymi umieszcza się skomplikowaną, trójwymiarową siatkę złożoną z prętów. Takich konstrukcji nie spotyka się na co dzień. Ich wytworzenie jest w tym momencie bardzo drogie. Nie oznacza to, że lekkie i wytrzymałe, acz kosztowne konstrukcje nie budzą zainteresowania naukowców na całym świecie.

- Patrząc na badania, które prowadzi się w tym zakresie na świecie widzimy, że zwłaszcza ośrodki kosmiczne interesują się takimi strukturami. Są one bowiem bardzo lekkie i wytrzymałe. Wyniesienie każdego kilograma w przestrzeń kosmiczną jest bardzo kosztowne i stąd zainteresowanie strukturami kratowymi. – wyjaśnia Wacław Kuś.

Jak mówi opiekun naukowy Karola Hachuły, badania nad strukturami kratowymi są stosunkowo młode, stosuje się tu różne podejścia i różne pomysły. Podkreślił, że struktury kratowe nie istnieją wyłącznie na papierze. Karol Hachuła, w oparciu o własne obliczenia, stworzył przykładowy model takiej konstrukcji wykorzystując w tym celu drukarkę 3D.

Politechnika Śląska – jak zaczęła się współpraca uczelni z Karolem Hachułą

Karol Hachuła ma 18 lat, zajmuje się projektowaniem w programach typu AutoCAD, Fusion 360 czy Inventor. W rozmowie dziękował dr hab. inż. Wacławowi Kusiowi, który umożliwił mu dalsze rozwijanie pomysłów. Wyraził również wdzięczność za umożliwienie wystąpienia na Studenckiej Konferencji Naukowej i przedstawienia swoich pomysłów szerszej publiczności.

-Szukałem firmy lub osoby, która pozwoliłaby mi na dalszy rozwój w temacie projektowania. Wysyłałem bardzo dużo maili, m.in. również na Politechnikę. Wysłałem zdjęcie jednego z moich złożeń, było to podwozie samolotu. Pan profesor odpowiedział na moje pytanie, czy mógłbym podjąć współpracę z uczelnią. Pan profesor podsunął pomysł wzięcia udziału w konferencji studenckiej. – opowiada Karol Hachuła.

Wacław Kuś, zapytany o to, czym zainteresował go projekt ucznia technikum, odpowiedział:

- Chciałem przede wszystkim zwrócić uwagę, że jest to nietypowe, by uczeń szkoły średniej miał ochotę robić coś na tak zaawansowanym poziomie. Sama ta sytuacja była wyjątkowa i wzbudziła moje zainteresowanie. Zobaczyłem projekt, widać było, że jest bardzo zaawansowany. Chciałem by pomysł pana Karola był pracą naukową, by mógł znaleźć zastosowanie praktyczne w dalszych badaniach.

Jak podkreślają nasi rozmówcy, struktury kratowe mogą znaleźć zastosowanie nie tylko w technologiach kosmicznych, ale także w bardziej „przyziemnych” projektach. Istnieje wiele obszarów, w których masa danej konstrukcji również ma ogromne znaczenie. Ponadto, struktury kratowe mogą dać możliwość zredukowania ilości innych drogich materiałów wykorzystywanych przy tworzeniu kolejnych projektów.

Zobacz kolejne zdjęcia >>>

Praca ucznia tyskiego technikum zainteresowała Politechnikę ...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tychy.naszemiasto.pl Nasze Miasto