Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Praca zdalna pojawi się w przepisach na stałe? Czekają nas zmiany w Kodeksie pracy

OPRAC.:
Anna Bartosiewicz
Anna Bartosiewicz
Alizee Baudez/ Unsplash.com
Rząd pracuje nad przepisami dotyczącymi pracy zdalnej. Informacje te potwierdził wiceminister pracy, Stanisław Szwed, podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Jeszcze we wrześniu mają rozpocząć się rozmowy na temat pracy zdalnej w Radzie Dialogu Społecznego.

Praca zdalna prawdopodobnie będzie regulowana przez Kodeks pracy. - Pracujemy nad stałymi rozwiązaniami w tym zakresie. Chcielibyśmy, aby do prac włączyły się organizacje pracodawców i związki zawodowe. Punktem wyjścia będą rozmowy w Radzie Dialogu Społecznego - zapewnił w rozmowie z Pulsem HR Stanisław Szwed, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej. Jak dodał, pierwszy projekt odpowiednich zmian może się pojawić już w połowie września.

Obowiązujące przepisy pomijają m.in. aspekt bezpieczeństwa. Wiceminister przyznał, że wymaga on regulacji. Związkowcy domagają się także rekompensaty dodatkowych kosztów ponoszonych przez pracowników w związku z pracą zdalną. Pojawia się również pytanie, czy wprowadzić home office na stałe.

Przeczytaj również: Praca zdalna uregulowana prawnie. Wyjaśniamy zmiany od 5 września 2020 r.

Obecnie kwestie związane z pracą zdalną regulują wprowadzone tymczasowo przepisy związane z COVID-19. Od 5 września obowiązuje ustawa z dnia 24 lipca 2020 r. o zmianie ustawy o delegowaniu pracowników w ramach świadczenia usług oraz niektórych innych ustaw, która zmieniła treść ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz. U. poz. 374, z późn. zm). Na mocy aktualnych przepisów pracownicy mogą pracować zdalnie podczas pandemii oraz przez trzy miesiące po jej zakończeniu.

W sierpniu Marlena Maląg, minister rodziny, pracy i polityki społecznej zapowiedziała na antenie Jedynki Polskiego Radia, że jej resort zaproponuje odpowiednie zmiany w Kodeksie pracy. Szefowa resortu pracy zapewniła w „Sygnałach dnia”, że jej resort przedstawi propozycje zmian w Kodeksie pracy po wakacjach. Wcześniej o tym, że pojęcie pracy zdalnej znajdzie się w Kodeksie pracy, pisała „Rzeczpospolita”.

Kodeks pracy normuje kwestie związane z telepracą. Dotychczas nie było w nim jednak mowy o pracy zdalnej. Szefowa ministerstwa pracy uspokaja, że zmiany zaproponowane przez jej resort będą korzystne dla obu stron - zarówno pracowników, jak i pracodawców. Przyznaje także, że zainteresowanie pracą zdalną jest duże.

- Płynęły do nas wnioski, by uregulować pracę z domu. Pracujemy nad zapisami, które zadowolą obie strony. Po okresie urlopowym zaproponujemy konkretne propozycje zmian w Kodeksie pracy – zapowiedziała Marlena Maląg w „Sygnałach Dnia".

Jak podkreślają eksperci BBC, pracodawcy od lat zabiegają o uregulowanie kwestii związanych z pracą zdalną. Potrzeba wprowadzenia zmian w Kodeksie pracy stała się szczególnie pilna po wybuchu epidemii COVID-19.

Pojęcie pracy zdalnej pojawiło się w ustawie z dnia 19 czerwca 2020 r. o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych przedsiębiorcom dotkniętym skutkami COVID-19 oraz o uproszczonym postępowaniu o zatwierdzenie układu w związku z wystąpieniem COVID-19. Projekt ustawy, w której była mowa m.in. o pracy zdalnej, pojawił się na stronie internetowej Sejmu jeszcze w maju. Po trzech czytaniach Sejmu oraz zajęciu stanowiska przez Senat 22 czerwca ustawa zyskała podpis prezydenta, a 23 czerwca ogłoszono ją w Dzienniku Ustaw.

Ważne dziś! Kliknij i przeczytaj!

Zgodnie z treścią ustawy, która zmieniła zapisy Tarczy Antykryzysowej, pracownik posiadający odpowiednie umiejętności techniczne zyskał możliwość pracy zdalnej, jeżeli ma odpowiednie warunki, a rodzaj wykonywanej przez niego pracy pozwala na takie rozwiązanie. Art. 77 ust. 3 mówi o tym, że „wykonywanie pracy zdalnej może zostać polecone, jeżeli pracownik ma umiejętności i możliwości techniczne oraz lokalowe do wykonywania takiej pracy i pozwala na to rodzaj pracy. W szczególności praca zdalna może być wykonywana przy wykorzystaniu środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość lub dotyczyć wykonywania części wytwórczych lub usług materialnych”.

Obowiązek zapewnienia narzędzi i materiałów do pracy zdalnej oraz obsługi logistycznej spoczywa na pracodawcy. Ustawodawcy zastrzegli, że praca zdalna może być wykonywana z wykorzystaniem narzędzi i materiałów, których pracodawca nie dostarczył, ale tylko przy poszanowaniu i ochronie informacji poufnych oraz innych tajemnic prawnie chronionych (np. tajemnicy przedsiębiorstwa, danych osobowych czy tajemnicy pracodawcy).

Pracodawca może polecić pracownikowi ewidencję wykonywanych przez niego czynności z uwzględnieniem opisu tych czynności oraz daty i czasu ich wykonania. Wprowadzone ustawowo rozwiązania mają jednak charakter tymczasowy, związany ze stanem zagrożenia epidemicznego. Ponadto a art. 77 ust. 8 wyżej wymienionej ustawy jest mowa o tym, że „pracodawca może w każdym czasie cofnąć polecenie wykonywania pracy zdalnej”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Praca zdalna pojawi się w przepisach na stałe? Czekają nas zmiany w Kodeksie pracy - Strefa Biznesu

Wróć na gliwice.naszemiasto.pl Nasze Miasto