Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Prasówka tygodniowa z 31.03.2024 w Zamościu. Sprawdź, czy jesteś na bieżąco

Redakcja Naszemiasto.pl
Redakcja Naszemiasto.pl
Wideo
od 16 lat
Przygotowaliśmy dla Ciebie tygodniową prasówkę. Jeśli w mijającym tygodniu byłeś zbyt zajęty, by nadążyć za informacjami z Zamościa, zobacz teraz artykuły, które inni czytelnicy czytali najchętniej między 24.03 a 30.03.2024. Sprawdź, czy nie minęło Cię nic ważnego. Czy czytałeś artykuł: „Tragiczny wypadek w powiecie zamojskim. Na miejscu zginął 34-latek ”?

Przegląd tygodnia: Zamość, 31.03.2024. 24.03 - 30.03.2024: top 3 artykuły

Oto lista najpopularniejszych w mijającym tygodniu wiadomości. Czy miałaś bądź miałeś okazję przeczytać je wszystkie?

📢 Tragiczny wypadek w powiecie zamojskim. Na miejscu zginął 34-latek

34-latek stracił panowanie nad pojazdem, zjechał na pobocze i do rowu. Po tym siła uderzenia wybiła pojazd na boczną drogę. 34-letni kierowca zginął na miejscu.

📢 Tak kiedyś wyglądało święcenie koszyczków. Wielka Sobota na archiwalnych zdjęciach. Zobaczcie!

Wielka Sobota to przede wszystkim dzień wyciszenia. Ale również jest to jedyny dzień w roku, w którym nie jest sprawowana Eucharystia w Kościołach rzymskokatolickich. Tradycją jest jednak święcenie pokarmów, które przypominają o śmierci i zmartwychwstaniu Chrystusa.

📢 „Jakby wyszli z jakiegoś potopu”. Śmigus-dyngus w dawnej: dystyngowanej i chłopskiej Polsce

„Po ulicach w miastach i wsiach młodzież obojej (pisownia oryginalna – przyp. red) płci czatowała z sikawkami i garnkami z wodą na przechodzących i nieraz chcąc: dziewka oblać jakiego gargasa (uczestników zabawy zwano też np. śmigurciarzami), albo chłopiec dziewczynę, oblał inną jaką osobę słuszną i nieznajomą, czasem księdza, starca poważnego lub starą babę” – opisywał dawne zwyczaje związane ze śmigusem-dyngusem nieoceniony ks. Jędrzej Kitowicz, historyk i pamiętnikarz (żył w latach 1728-1804). „Kobiety nigdy dyngusa nie zaczynały, ale zaczepione od mężczyzn podług możności oddawały za swoje”.

Spraw prezent sobie albo bliskiej osobie

Materiały promocyjne partnera

Tygodniowa prasówka 31.03.2024: 24.03-30.03.2024 Zamość: pozostałe wydarzenia

Poniżej prezentujemy pozostałe artykuły, które przyciągały w mijającym tygodniu uwagę czytelników w Zamościu. Co było tak istotne, że nie można było od tego oderwać wzroku?

📢 Tego nie można przegapić. Akademia Zamojska organizuje Dni Otwarte

Wszystkie przedsięwzięcia zaplanowano w dniach 4-5 kwietnia. Będzie można wówczas porozmawiać z wykładowcami i studentami oraz odwiedzić pracownie i laboratoria tej uczelni. Dni Otwarte Akademii Zamojskiej zapowiadają się bardzo interesująco. Warto się tam wybrać.

📢 Zamość. Fontanna na Rynku Wodnym zostanie uruchomiona w czerwcu. Nareszcie!

To bardzo dobra wiadomość. Ruszył od dawna oczekiwany remont fontanny na zamojskim Rynku Wodnym. Jak zapewniają miejscowi urzędnicy prace zostaną zakończone w czerwcu. Wtedy fontanna zostanie uruchomiona. Mieszkańcy Zamościa czekają na to od kilku lat.

📢 „Może ktoś się ocknie i nam pomoże”. Mieszkańcy osiedla Koszary w Zamościu mają dość

To kompleksowy plan „prorozwojowy” mający na celu odnowę obszaru objętego – jak to ujęto - procesem rewitalizacji miasta. Jak się okazuje nie obejmuje on jednak wszystkich zakątków Zamościa w których znajdują się ważne zabytki. Chodzi głównie o osiedle Koszary. Zamojscy radni przyjęli ostatnio Gminny Program Rewitalizacji miasta Zamość na lata 2023-2030 (dokument jest dostępny w całości na stronie zamosc.esesja.pl). Co na to mieszkańcy?

📢 Pierwszy etap budowy Centrum Dziedzictwa Archeologicznego i Kulturowego w Masłomęczu zakończony. Odbyła się m.in. wizytacja placu budowy

Inwestycja pochłonie w sumie 21 mln zł., z czego 13,5 mln zł stanowi dofinansowanie z Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych „Polski Ład”. Resztę samorząd musiał wysupłać z własnej kasy. Budowa Centrum Dziedzictwa Archeologicznego i Kulturowego w Masłomęczu to jedna z najważniejszych inwestycji gminy Hrubieszów w ostatnich latach. Właśnie zakończono pierwszy etap zaplanowanych robót. Były z tej okazji m.in. wykłady i wizytacja.

📢 O „dobrych wojakach” nie tylko w naszym regionie. Nie byli tacy jak w serialach komediowych

Żołnierze tej armii kojarzą się nam często z filmem komediowym pt. „C.K. Dezerterzy w reżyserii Janusza Majewskiego. Nakręcono go w 1985 r. na kanwie powieści Kazimierza Sejdy. Bohaterami tego obrazu są sympatyczni żołnierze wielonarodowościowej kompanii wartowniczej w mieście powiatowym w północno-wschodnich Węgrzech (w rolach głównych wystąpili: Marek Konrad, Wiktor Zborowski, Wojciech Pokora i Krzysztof Kowalewski). Przeważnie nie myślą oni o wojaczce. Bardziej interesuje ich alkohol oraz okoliczne ślicznotki.

📢 Koncert Wiosenny w Zamojskim Domu Kultury. Wykonają go grupy dziecięce i młodzieżowe

Przedstawione zostaną zwyczaje wiosenne, czyli m.in. chodzenie z Gaikiem, Kogucikiem i Marzanką. Zaplanowano również „wiązanki” tańców regionalnych i narodowych. Zamojski Dom Kultury organizuje Koncert Wiosenny.

📢 Schludnie, przestrzennie… pusto. O "hubie" komunikacyjnym przy ul. Peowiaków w Zamościu

Temat wywołał na sesji Stanisław Tyrka, mieszkaniec osiedla Planty w Zamościu. Chodzi o dworzec busów (nazywany również hubem lub po prostu przystankiem) przy miejscowej ul. Peowiaków. Nadal świeci on pustkami. Czy działa zatem właściwie, czy była to inwestycja potrzebna, „trafiona”? Zdania na ten temat są podzielone.

📢 „Troszkę musimy pogrozić paluszkiem”. Odbyła się akcja sprzątania okolic Huczwy

W akcji uczestniczyła Straż Miejska, osadzeni z Zakładu Karnego w Hrubieszowie oraz m.in. pracownicy hrubieszowskiego Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska UM. Wszyscy posprzątali okolice Huczwy w tym mieście.

📢 Zamojski Rynek Wielki zamieni się w ogromny plac zabaw. Na jeden dzień

Warto się tam wybrać. Zamojski Rynek Wielki zmieni na jeden dzień swoje oblicze. Sala Zabaw Hop-Bęc organizuje wówczas wydarzenie pt. „Plusz i już”. Odbędzie się ono w piątek (5 kwietnia).

📢 Zamojska edycja „Godziny dla ziemi WWF”. Zebrano mnóstwo śmieci

Odbyło się wielkie sprzątania brzegów rzeki Łabuńki w Zamościu, terenów wokół zalewu miejskiego oraz w sąsiedztwie okolicznych ścieżek rowerowych. Akcja odbyła się w czwartek (21 marca).

📢 Życie dawnego Skierbieszowa w obszernym albumie. Dostępny jest za darmo w miejscowym UG. Zobacz zdjęcia

Album „Zwykłe historie. Fotograficzny portret gminy Skierbieszów” trafił właśnie do rąk czytelników. Jego autorami są Bogdan Nowak, nasz redakcyjny kolega oraz Adam Gąsianowski, fotograf, wydawca oraz m.in. właściciel Muzeum Fotografii w Zamościu.

📢 Prezydent Andrzej Wnuk spalił trzymaną w dłoniach gazetę. Radny pyta co na to straż pożarna?

  • W mediach społecznościowych pojawił się wizerunek pana prezydenta (Andrzeja Wnuka) jak podpala, czy pali jeden z tygodników. To wzbudza kontrowersje – mówił Dariusz Zagdański, zamojski radny miejski (ubiega się także o stanowisko prezydenta miasta) na dzisiejszej sesji RM w Zamościu. - Moje pytanie brzmi: co na to przepisy przeciwpożarowe? Co w tym zakresie stanowią? Z tym pytaniem zwrócił się na sesji zamojskiej Rady Miejskiej do przedstawiciela Państwowej Straży Pożarnej.

📢 Nie wszyscy święci pędzlem i piórem. Wernisaż wystawy Urszuli Bydlińskiej w Łęcznej. Zobacz zdjęcia

Wernisaż wystawy "Nie wszyscy święci pędzlem i piórem" Urszuli Bydlińskiej miał miejsce 21 marca w Osiedlowym Domu Kultury w Łęcznej. Goście dopisali, atmosfera była znakomita. Prace wzbudziły żywe zainteresowanie przybyłych gości.

📢 Pomoc, której nie sposób wycenić. W Hrubieszowie podsumowano konkurs „Wolontariusz Roku 2023”

Laureatami w poszczególnych kategoriach zostali: Maja Osińska (wolontariusz młodzieżowy), Grzegorz Hunkiewicz (wolontariusz indywidualny), Urszula Świeca (wolontariusz senior), Parafialny Zespół „Caritas” przy Parafii św. Mikołaja (wolontariusz zespołowy), Szkolne Koło Wolontariatu w SP nr 1 w Hrubieszowie (wolontariat szkolny) oraz Tamara Marchlewska (Honorowy Wolontariusz Miasta Hrubieszów).

📢 Bełżec. Palmowy zawrót głowy. Najwyższa miała prawie dziesięć metrów

Gminny Ośrodek Kultury w Bełżcu zorganizował dwunastą edycję powiatowego konkursu na najpiękniejszą, najbardziej misterną i efektowną palmę wielkanocną. Powstały w ten sposób – jak co roku - prawdziwe dzieła sztuki (w różnych kategoriach). Niektóre są naprawdę imponujące. Najwyższa miała prawie dziesięć metrów. Twórcom palm przyznano nagrody i wyróżnienia.

📢 Niedziela Palmowa w Muzeum Wsi Lubelskiej. Rozpoczął się Wielki Tydzień

W niedzielę (24 marca) w Muzeum Wsi Lubelskiej Lublinianie zebrali się, aby poświęcić przyniesione ze sobą palmy wielkanocne. Tego dnia w Kościele katolickim rozpoczął się Wielki Tydzień.

📢 Tak wieś Miłoszówka w gminie Józefów wyglądała w 1985 roku. Zobacz archiwalne zdjęcia

Archiwalne zdjęcia oraz historia wsi Miłoszówka leżącej w gminie Józefów. Zobacz, jak wieś wyglądała w 1985 roku oraz poznaj jej historię.

ZOBACZ KONIECZNIE

Lubisz czytać ale książki są za drogie? Sprawdź kody rabatowe EMPIK oraz promocje i zniżki w innych księgarniach online.

Okazje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na zamosc.naszemiasto.pl Nasze Miasto