Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Projekty Politechniki Śląskiej zostały docenione na tegorocznych Międzynarodowych Targach Wynalazków

Szymon Bijak
Szymon Bijak
Projekty Politechniki Śląskiej docenione na Międzynarodowych Targach Wynalazków. Zobacz zdjęcia >>>
Projekty Politechniki Śląskiej docenione na Międzynarodowych Targach Wynalazków. Zobacz zdjęcia >>>Szymon Bijak
Projekty Politechniki Śląskiej zostały docenione podczas tegorocznych Międzynarodowych Targów Wynalazków INTARG. Uczelnia zdobyła Grand Prix, a także kilka medali: trzy złote, dwa srebrne i jeden brązowy. Wśród nagrodzonych wynalazków jest m.in. mobilny robot dezynfekujący.

Politechnika Śląska: projekty uczelni docenione na prestiżowych targach wynalazków

Grand Prix, 3 złote medale, 2 srebrne i 1 brązowy medal - takimi właśnie osiągnieciami może pochwalić się Politechnika Śląska. Projekty uczelni zostały docenione podczas prestiżowej imprezy, która odbyła się w połowie czerwca tego roku. W ramach czternastej edycji Międzynarodowych Targów Wynalazków Intarg 2021 twórcy z całego świata mieli okazję zaprezentować swoje projekty.

Do gustu jury przypadło kilka wynalazków, za które odpowiadają osoby związane z Politechniką Śląską - m.in. specjalnie wyposażony dron, który może być wykorzystywany do inspekcji trudno dostępnych konstrukcji budowlanych czy mobilny robot dezynfekujący.

- Jestem niezwykle dumny, że Politechnika Śląska, dzięki takim twórcom, uzyskuje coraz większy prestiż i rozpoznawalność. Kierunek działań, który obraliśmy, okazuje się skuteczny. Zależało nam, żeby zachęcić naszych naukowców do jak największej pracy na rzecz gospodarki i społeczeństwa, aby ta nauka, często koncentrująca się na badaniach podstawowych, mogła być kontynuowana w zakresie badań aplikacyjnych, czyli takich, które skutkują powstaniem nowoczesnych technologii i nowych wynalazków - powiedział prof. dr hab. inż. Marek Pawełczyk, prorektor ds. nauki i rozwoju Politechniki Śląskiej.

Oto docenione projekty:

  • dron do diagnostyki konstrukcji budowlanych, szczególnie tych trudno dostępnych (Grand Prix i Nagroda Platynowa);
  • "robo-asystent", czyli wielofunkcyjny stolik wspomagający osoby starsze (Złoty Medal);
  • robot dezynfekujący pomagający w walce z pandemią koronawirusa (Brązowy Medal);
  • system do wykrywania śladowych ilości wirusów czy bakterii (Srebrny Medal);
  • dachówka fotowoltaiczna (Srebrny Medal);
  • algorytm, który steruje parametrami i optymalizuje urabianie m.in. skał czy betonu (Złoty Medal) oraz
  • nowa metoda otrzymywania kwasów karboksylowych (Złoty Medal).

- Bacznie obserwujemy najnowsze trendy, jeśli chodzi o rozwój nauki, aby wiedzieć w co skutecznie inwestować. Do tego potrzebne są przede wszystkim dobre zespoły ludzkie. Ich wyszukiwanie jest naszym priorytetem - dodał prorektor ds. nauki i rozwoju.

Nie mogło zabraknąć pytania czy wspomniane projekty uda się skomercjalizować w niedalekiej przyszłości.

- Poszukujemy partnerów, którzy by się nimi zainteresowali. Naukowcy, ze względu na swój rozwój, muszą przeprowadzać kolejne badania. Właśnie ze swojego dorobku są oni rozliczani. Dlatego liczymy, że nasze rozwiązanie, które dziś zaprezentowaliśmy, dotrą do szerokiego grona odbiorców związanego z biznesem. Być może "wyczują" oni w tym szansę również dla siebie. Staramy się te projekty jak najlepiej promować - odpowiedział prof. Pawełczyk.

Podczas spotkania dla mediów, które odbyło się w Centrum Inkubacji i Transferu Technologii (CITT) w Gliwicach, z bliska można było zobaczyć chociażby wspomniany stolik wspomagający osoby starsze, który mógłby być wykorzystywany w szpitalach, domach opieki, jak również i w mieszkaniach. Nie wszystkie wynalazki jednak były dostępne - chociażby z powodów gabarytowych. Inne wciąż są rozwijane w laboratoriach.

Warto na sam koniec wspomnieć, że - podczas targów - wręczono także nagrodę "lidera innowacji" dla CITT za "wiodącą rolę w usprawnianiu wdrażania wyników badań naukowych do praktyki gospodarczej".

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gliwice.naszemiasto.pl Nasze Miasto