Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przejścia dla pieszych 3D w woj. śląskim? Trójwymiarowe pasy wyglądają jak przeszkoda na drodze

Anna Dziedzic
Anna Dziedzic
Pasy 3D stwarzają złudzenie, że na jezdni leży przeszkoda. Kierowca odruchowo zwalnia. Są malowane na drogach wewnętrznych lub niepublicznych w ramach programu HELLO ICE.

Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Pasy 3D stwarzają złudzenie, że na jezdni leży przeszkoda. Kierowca odruchowo zwalnia. Są malowane na drogach wewnętrznych lub niepublicznych w ramach programu HELLO ICE. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Budimex
W Polsce jest ich niewiele. Na razie tylko w czterech miastach w Miechowie, Lesznowoli, Sanoku i od dwóch miesięcy w Bartoszycach. Popularność tego typy rozwiązań jednak jest coraz większa – mowa o pasach 3D, czyli przejściach dla pieszych wymalowanych techniką 3D. Niewykluczone, że zobaczymy je niebawem także w naszym województwie.

Płaskie pasy wyglądają na drodze jak przeszkoda

Pasy namalowane na drodze metodą 3D powodują złudzenie optyczne, że na drodze leżą białe belki w kształcie sześcianów, po których mogą przechodzić piesi. Na razie takie rozwiązanie może być stosowane jedynie na drogach wewnętrznych lub niepublicznych. Tego typu oznakowania przejść dla pieszych nie ma jeszcze w naszych przepisach ruchu drogowego. Dlatego też nie można ich malować na drogach publicznych, zwłaszcza takich, po których kierowcy jeżdżą stosunkowo szybko. Pierwsze tego typu przejście na świecie namalowano przed jedną ze szkół w Islandii. Teraz można je zobaczyć także w Nowej Zelandii czy USA.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

Jedna firma maluje takie pasy w Polsce

W Polsce tego typu rozwiązania wdraża firma Budimex, w ramach swojego programu HELLO ICE. To kompleksowy program związany z bezpieczeństwem najmłodszych. Jednym z rozwiązań są właśnie pasy 3D. Najczęściej są malowane na wewnętrznych drogach tuż przy szkołach.

Zespół Hello ICE skontaktował się z władzami miasta, które wyraziły zainteresowanie projektem – wspólnie zadbano o niezbędne pozwolenia, potwierdzono lokalizację i mieszkańcy mogą korzystać z bezpiecznego trójwymiarowego przejścia.

Według eksperta w zakresie bezpieczeństwa w ruchu drogowym, Adama Sobieraja takie rozwiązanie jak pasy 3D może przynosić bardzo dobre skutki, a kluczowy jest dobór odpowiedniego miejsca do ich wymalowania.

– Dobrze, że takie oznakowanie pojawia się na drogach niepublicznych, gdzie kierowcy nie poruszają się z bardzo dużą prędkością. W związku z tym ryzyko, że na widok takiego oznakowania zachowają się irracjonalnie, jest mniejsze. Aby pasy 3D przynosiły odpowiedni skutek, muszą być wymalowane w odpowiednich lokalizacjach. Tam, gdzie jeździ się wolno, ale często nieuważnie. W miejscach, w których piesi nierzadko są kompletnie ignorowani. Generalnie polski kierowca jest niezwykle trudny do powstrzymania w swoim umiłowaniu do szybkiej jazdy, więc tym bardziej warto szukać skutecznych rozwiązań – podkreśla Adam Sobieraj, ekspert PZMot.

Polskie drogi należą do najbardziej niebezpiecznych w Europie. Każdego roku ginie na nich ponad 700 pieszych – najwięcej z całej UE. Najgorszy pod tym względem jest sezon jesienno-zimowy. Organizatorzy programu Hello ICE działają na rzecz poprawy tych przerażających statystyk, skupiając się na zwiększeniu bezpieczeństwa dzieci w drodze do szkół i przedszkoli.

Można zgłosić się do programu

– Pasy 3D nie powstają w przypadkowych miejscach. Na naszej stronie internetowej prowadzimy mapę niebezpiecznych punktów w pobliżu szkół, lokalizacje zgłaszają rodzice lub opiekunowie. Następnie właśnie w wyselekcjonowanych miejscach malujemy pasy 3D, aby dzieci mogły bezpiecznie przejść przez jezdnię – mówi Katarzyna Wójcik, ekspert ds. komunikacji w organizującej program Hello ICE firmie Budimex.

Pasy 3D w województwie śląskim?

W województwie śląskim na razie jeszcze przejść 3D nie ma, ale nieoficjalnie wiemy, że jest sporo gmin zainteresowanych przystąpieniem do programu HELLO ICE. Wiele już się zgłosiło.
W województwie śląskim dla bezpieczeństwa dzieci także stosuje się przejścia dla pieszych namalowane nieco inaczej niż zwykle.

- Stosujemy przejścia, zwłaszcza w pobliżu szkół, namalowane, także niestandardowo, na czerwonym tle. To przyciąga uwagę kierowców i czyni te przejścia bardziej widoczne – powiedział nam Ryszard Pacer, rzecznik Zarządu Dróg Wojewódzkich w Katowicach.

Pasy 3D stwarzają złudzenie, że na jezdni leży przeszkoda. Kierowca odruchowo zwalnia. Są malowane na drogach wewnętrznych lub niepublicznych w ramach programu HELLO ICE.

Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Przejścia dla pieszych 3D w woj. śląskim? Trójwymiarowe pasy...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto