Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przyjdźcie i dołączcie się do akcji

Marlena Polok-Kin
To już pewne, że to będzie nie tylko zabawa, ale także bicie rekordu. Impreza na Politechnice Śląskiej została zarejestrowana w Guinness World Records pod numerem ID 391954 - poinformował nas prof. Marek Berezowski. To już w najbliższą środę.

To będzie megadywan i matematyczna zabawa. Każdy może wziąć udział w układaniu dywanu Sierpińskiego, czyli wielkiego fraktala. Czy w Gliwicach uda się pobić rekord Guinnesa? Przekonamy się już w najbliższą środę, 14 marca. Dołóż swoją cegiełkę, a raczej - kwadrat.

Upamiętniając wielkiego polskiego matematyka, Wacława F. Sierpińskiego, organizujemy imprezę popularno-naukową w 130. urodziny uczonego.

W tym dniu zjednoczymy siły społeczności miejskiej i akademickiej aby zbudować największy na świecie dywan Sierpińskiego i każdy będzie mógł dołożyć swoją cegiełkę i stać się jednym z twórców tego fraktala! Dla osób, które dołożą najwięcej cegiełek mamy ciekawe nagrody - zachęcają organizatorzy przedsięwzięcia z Wydziałów Mechanicznego Technologicznego oraz Wydziału Matematyki Stosowanej Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Dołącz do nich.

- Imprezę rozpoczniemy na Placu Krakowskim w Gliwicach o godzinie 14., gdzie wspólnymi siłami będziemy układać dywan Sierpińskiego do czwartej iteracji włącznie. Potrzebujemy do tego celu 4096 kwadratów i liczymy właśnie na Ciebie! - zachęcają do zabawy. Jednak robi się coraz poważniej, bo jest szansa na pobicie rekordu Guinnesa!
By wziąć udział, przygotuj w domu kwadraty z papieru o wymiarach dokładnie 21 cm x 21 cm dowolnego koloru. Przyjdź na plac Krakowski w Gliwicach w godzinach 14.00-16.30 i zgłoś się do naszych asystentów. Asystenci odnotują liczbę kwadratów oraz pomogą przykleić je.

Po zakończeniu w Auli A w Centrum Edukacyjno-Kongresowym Politechniki Śląskiej przy ul. Konarskiego 18 rozpocznie się wykład popularno-naukowy o życiu i pracy Wacława Sierpińskiego oraz o fraktalach. Będzie je można także oglądać. Jak zapowiadają organizatorzy, na zakończenie imprezy ok. godz. 18., zostaną wręczone nagrody tym, którzy przyniosą najwięcej kwadratów."

Fraktal (łac. fractus - połamany) to figura geometryczna o bardzo skomplikowanym kształcie. Ma ciekawą cechę. Jeśli powiększymy jej dowolnie mały fragment, będzie on identyczny lub podobny do całej figury. Pojęcie fraktala wprowadzone zostało przez Benoita Mandelbrota w 1975 roku, matematyka polskiego pochodzenia, uważanego za ojca geometrii fraktalnej. Figury fraktalne znane były jednak znacznie wcześniej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gliwice.naszemiasto.pl Nasze Miasto