Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przyłącz się do walki o Euro 2012 na Śląskim!

[email protected]
Po ogłoszeniu werdyktu Komitetu Wykonawczego UEFA o przyznaniu Polsce i Ukrainie organizacji Euro 2012, przez nasze kraje przetoczyła się fala euforii.

Po ogłoszeniu werdyktu Komitetu Wykonawczego UEFA o przyznaniu Polsce i Ukrainie organizacji Euro 2012, przez nasze kraje przetoczyła się fala euforii. Nie ominęła oczywiście Śląska, ale nam trudno zapomnieć, że Chorzów, a więc i cały region, siedzi na ławce rezerwowych, bo trzeba było ustąpić miejsca Warszawie, Poznaniowi, Gdańskowi i Wrocławiowi.

Czy w tej sytuacji batalia o Euro 2012 dla Chorzowa ma jeszcze sens? Naszym zdaniem - nabiera jeszcze większego sensu. Bo Chorzów jest gotowy do gry!

Wpisz swoje poparcie!

Stadion Śląski

Stadion Śląski ("Stadion Narodowy") – największy polski stadion sportowy, położony na terenie Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku w Chorzowie przy granicy z Katowicami i administrowany przez jednostkę budżetową województwa śląskiego pod nazwą Wojewódzki Ośrodek Kultury i Sportu "Stadion Śląski" w Chorzowie. Stadion ów jest obiektem wielofunkcyjnym, gdyż mogą się na nim odbywać spotkania piłkarskie, zawody żużlowe oraz imprezy muzyczne. Stadion Śląski jest polskim stadionem narodowym (swe najważniejsze mecze rozgrywa tutaj piłkarska reprezentacja Polski).

Historia
Decyzja o budowie Stadionu Śląskiego na terenie WPKiW zapadła w 1950, a zaprojektował go architekt Julian Brzuchowski. Powstawał on równocześnie ze Stadionem Dziesięciolecia. Obiekt został ukończony latem 1956. Jego inauguracja odbyła się 22 lipca 1956 – przegranym 0:2 – towarzyskim meczem piłkarskim przeciwko NRD. Pierwszym dyrektorem został Mikołaj Beljung. W 1959 założono na nim oświetlenie elektryczne. W 1993 PZPN nadał mu status Stadionu Narodowego.

Konstrukcja stadionu

Widownia

Początkowo trybuny stadionu mogły oficjalnie pomieścić 87 000 widzów, jednak regularnie zasiadało na nim od 90 000 do 100 000 kibiców, toteż szybko przylgnęło do niego miano stutysięcznika. Rekord frekwencji – 120 000 osób – padł 18 września 1963, podczas meczu piłkarskiego Pucharu Europy Mistrzów Krajowych Górnik Zabrze – Austria Wiedeń. Międzynarodowe wymogi bezpieczeństwa wymusiły – z biegiem czasu – stopniowe zmniejszanie jego pojemności.

Obecnie trybuny mogą pomieścić 47 202 widzów, jednak dzięki planowanym przebudowom widownia ma docelowo posiadać około 60 000 miejsc siedzących sprawiając, że Stadion Śląski ponownie znajdzie się w gronie największych stadionów europejskich.

Wieża

Wieża, będąca od samego początku symbolem stadionu i znajdująca się w centralnej części obiektu, mieściła dawniej m.in. biura. Obecnie jest w modernizacji. Według projektu będzie oszklona. Na samej górze będzie znajdować się kawiarenka. Wewnątrz samej wieży ma powstać Muzeum Stadionu Śląskiego. W środku wieży kursuje winda.

Dach

W 2005 ostatecznie skrystalizowano wieloletnie plany zadaszenia obiektu. W 2006 przystąpiono do realizacji projektu. Dach będzie zbudowany na konstrukcji "Saturn" (która wygrała z innymi projektami m.in. "Meduza" czy "Skrzydło"). Jego powierzchnia zewnętrzna zostanie pokryta teflonem, co ułatwi bieżące utrzymywanie, konserwację i przyczyni się do wysokiej estetyki (dzięki łatwemu odprowadzaniu wód opadowych, stanie się przy okazji samozmywalna oraz utrudni osadzanie się pyłów). Konstrukcja dachu będzie podtrzymywana przez 20 stalowych słupów ustawionych na żelbetowych fundamentach o głębokości dochodzącej do 25 metrów. Koszt całej inwestycji ma zamknąć się w kwocie 90 000 000 PLN.

Ośrodek

Cały kompleks "Stadionu Śląskiego" zajmuje powierzchnię około 22 ha. Oprócz głównego stadionu obejmuje on również boisko boczne ze sztuczną nawierzchnią, oświetleniem oraz zadaszoną trybuną na 400 miejsc siedzących. Boisko to, jako pierwsze w kraju, 3 czerwca 2005 otrzymało z rąk prezydenta FIFA Seppa Balttera międzynarodowy certyfikat FIFA[1]. Znajdują się tu również korty tenisowe, boiska do gry w koszykówkę i piłkę ręczną, siłownia oraz szereg sal wielofunkcyjnych. W obiekcie znajduje się także sala konferencyjna na 500 osób, restauracja oraz hotel.

Mecze reprezentacji Polski

Stadion Śląski oficjalnie został stadionem narodowym w 1993, lecz reprezentacja Polski w piłce nożnej rozgrywała na nim mecze od początku jego istnienia. Na Stadionie Śląskim zostało rozegranych łącznie 50 oficjalnych meczów pierwszej reprezentacji Polski, z czego 21 zostało wygranych, 13 przegranych i 16 zremisowanych. Na Stadionie Śląskim reprezentacja Polski strzeliła 82 i straciła 51 bramek.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto