Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Radiostacja Gliwicka - wybory 1947

Redakcja
Wystawa, którą od 10 kwietnia będzie można oglądać w gliwickiej Radiostacji (ul. Tarnogórska 129) to ciekawa lekcja najnowszej historii. Dodajmy, że obejrzymy ją w gliwickiej radiostacji.

Przez pół wieku oficjalna historiografia PRL przedstawiała wyniki pierwszych w powojennej Polsce wyborów do Sejmu Ustawodawczego – 19 stycznia 1947 roku – jako spektakularne zwycięstwo komunistów.

Dziś nikt nie ma wątpliwości, że zostały one sfałszowane. O przygotowaniach do styczniowych wyborów, ich przebiegu na Górnym Śląsku, a także o zakulisowych działaniach służb Urzędu Bezpieczeństwa w tamtym czasie opowiada wystawa, którą od 10 kwietnia będzie można oglądać w gliwickiej Radiostacji (ul. Tarnogórska 129).
– W 1945 roku, podczas konferencji jałtańskiej, zwycięskie mocarstwa zobowiązały Polskę do przeprowadzenia w pełni demokratycznych wyborów oraz dopuszczenia do uczestnictwa w życiu politycznym wszystkich demokratycznych ruchów politycznych. Jednak pierwsze powojenne wybory w styczniu 1947 roku komunistyczne władze zorganizowały tak, aby uniemożliwić społeczeństwu wyrażenie jego politycznych preferencji.

Kampania wyborcza obfitowała w liczne nadużycia, których elementami były aresztowania, pobicia, a nawet zabójstwa dokonywane na działaczach opozycyjnych, nagonka na politycznych przeciwników i przymuszanie obywateli do rezygnacji z zasady tajności wyborów. Sfałszowane wyniki głosowania przyniosły ogromny sukces obozowi władzy i ugruntowały polityczną dominację Polskiej Partii Robotniczej. Jej sukcesorka – Polska Zjednoczona Partia Robotnicza przez lata legitymizowała swoją władzę w Polsce wygraną w wyborach z 1947 roku – opowiadają organizatorzy wystawy.

Ekspozycja „Wybory do Sejmu Ustawodawczego w województwie śląskim 19 stycznia 1947 r.” została przygotowana przez Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej IPN w Katowicach i Archiwum Państwowe w Katowicach. Zgromadzone na niej materiały pochodzą ze zbiorów: IPN w Warszawie, archiwum IPN w Katowicach, Archiwum Państwowego w Katowicach, archiwum „Dziennika Zachodniego”, Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego w Warszawie oraz muzeów w Zabrzu, Sosnowcu i Dąbrowie Górniczej. Wystawa będzie czynna do końca maja (od wtorku do soboty, w godz. 9.00 – 16.00).

(źródło: UM Gliwice)

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gliwice.naszemiasto.pl Nasze Miasto