Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Radiostacja w Gliwicach na liście UNESCO? Jakie będą korzyści?

Redakcja
Radiostacja ma szansę trafić na listę UNESCO. Dla Gliwic będzie to ogromny prestiż, który podniesie też wysoko poprzeczkę, by atrakcjami przyciągać turystów zarówno z Polski, jak i zagranicznych - pisze J. Toros

Nasza radiostacja słynna na całym świecie? To jest możliwe, bowiem rozpoczęła ubieganie się o wpisanie na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO.

To przede wszystkim bardzo prestiżowa lista, która gromadzi najcenniejsze wytwory człowieka - tłumaczy Grzegorz Krawczyk, dyrektor Muzeum Miejskiego w Gliwicach. - Dlatego umieszczenie na niej Radiostacji Gliwice będzie dla naszego miasta ogromnym wyróżnieniem. Gliwice dołączą do grona miast, które trzeba odwiedzić.

Radiostacja już teraz zostałą wpisana na listę Narodowego Instytutu Dziedzictwa, co jest ogromnym wyróżnieniem dla miasta. Następnym krokiem będzie wpisanie jej na listę UNESCO. Na d wyborem Radiostacji do listy pracował szereg ekspertów.

- To najwyższa na świecie drewniana konstrukcja - tłumaczy Jacek Owczarek ze Śląskiego Centrum Dziedzictwa Kulturowego. - Ma aż 111 metrów i składa się z drewna modrzewiowego oraz miedzianych łączeń.

Jeżeli uda się wpisać Radiostację na listę, to na pewno będzie to ogromny sukces dla miasta. Przyciągnie ona więcej miłośników dziedzictwa. To już jest wizytówka naszego miasta.

- Obecnie samą wieżą zarządza Śląska Sieć Metropolitarna, zaś otoczeniem wokół Miejski Zarząd Usług Komunalnych, muzeum administruje jednym z trzech zabytkowych budynków - poinformował nas dyrektor muzeum. - Naszą rolą jest upowszechnianie wiedzy o wieży i związanej z nią historii.

Jest szansa, że w budynku muzeum powstanie nowoczesna wystawa, odnosząca się do historii wieży i prowokacji gliwickiej. Miałaby być uzupełnieniem tego, co wcześniej na własne oczy zobaczą turyści.

Ważnym aspektem dla miasta jest również promowanie otoczenia Radiostacji. Kiedyś istniał pomysł stworzenia w tym miejscu centrum naukowego, ale takie właśnie powstaje w Chorzowie. Ale jeśli tylko uda się Radiostacji trafić na sławną listę zabytków, to na pewno miasto nie pozostawi wieży ani otoczenia bez nowych i przyciągających ludzi atrakcji.

Prowokacja w Gliwicach

31 sierpnia 1939 o godz. 20 do radiostacji w Gliwicach, leżą- cych wówczas w granicach Rzeszy, w strefie przygranicznej z Polską wtargnęło kilku uzbrojonych, w cywilnych ubraniach esesmanów. Akcja otoczona była najściślejszą tajemnicą. Napastnicy sterroryzowali załogę stacji radiowej i nadali po polsku komunikat: "Uwaga! Tu Gliwice. Rozgłośnia znajduje się w rękach polskich…".

Dalsza część odczytanej wtedy odezwy nie została wyemitowana wskutek błędów technicznych. Następnego dnia Hitler wygłosił przemówienie, w którym rozpoczęcie wojny uzasadnił prowokacjami granicznymi, dokonanymi rzekomo przez stronę polską. Prawda o prowokacji gliwickiej wyszła na jaw dopiero na procesie norymberskim.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Radiostacja w Gliwicach na liście UNESCO? Jakie będą korzyści? - Gliwice Nasze Miasto

Wróć na gliwice.naszemiasto.pl Nasze Miasto