Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Remont rynku w Gliwicach: Odkopano dawną studnię i... rynsztok

Marlena Polok-Kin
Marlena Polok-Kin
Na wąskich uliczkach wokół gliwickiego rynku będzie jeszcze ciaśniej niż zwykle. A to za sprawą wznowionego remontu nawierzchni na starówce. Prace rozpoczęły się 1 marca, a całość wieloetapowej inwestycji - modernizacja rynku i całej starówki - zakończy się dopiero w 2016 roku.

Nie przejedziemy ulicami Bytomską, Wysoką, Wodną oraz Grodową od Średniej do Krupnicznej oraz Średnią od Kaczyńca do Grodowej. Nie zamknięto placu Mlecznego i ul. Mlecznej - wykonawca zrobi to dopiero po oddaniu do użytku fragmentu ulicy Grodowej (powinno się to stać na dniach).

Wykonawcy z konsorcjum, na czele którego stoi Przedsiębiorstwo Remontów Ulic i Mostów, podkreślają, że inwestycja jest realizowana w rejonie objętym ścisłą ochroną konserwatorską. A prace to nie tylko wymiana nawierzchni, ale także infrastruktury podziemnej, należącej do różnych właścicieli. To obręb Starego Miasta, gdzie tak szerokie prace w ziemi to nie lada gratka dla archeologów.

Podczas rozpoczętego w ubiegłym roku remontu na ul. Plebańskiej odnaleziono doskonale zachowany średniowieczny rynsztok z odprowadzeniem do fosy. Drewno zostało oddane do konserwacji i rynsztok będzie można oglądać w muzeum.

Znaleziono także fragmenty skór i podeszew butów oraz monety. W rejonie ulicy Grodowej, w miejscu dzisiejszej jezdni, natrafiono na piec, który prawdopodobnie spełniał rolę dzisiejszego kotła CO - rozprowadzał ciepłe powietrze do okolicznych domów.

- Wiemy natomiast i jesteśmy na to przygotowani, że na ulicy Bytomskiej u zbiegu z ulicą Pod Murami, wedle starych dokumentów, możemy się spodziewać w ziemi fragmentów muru, który okalał rynek - mówi Mariusz Depta z PRUiM. Niewykluczone więc, że tam archeolodzy zatrzymają się na dłużej. Tak było na rynku, gdzie odkryto m.in. średniowieczną studnię (jest wyeksponowana) i wiele innych przedmiotów w ziemi, które złożyły się na wystawę "Rynek - centrum średniowiecznego i nowożytnego miasta". Wystawę wciąż można obejrzeć w Zameczku Piastowskim w Gliwicach.


*NAJZABAWNIEJSZE ŚLĄSKIE SŁOWA - WYNIKI PLEBISCYTU
*WSTRZĄSAJĄCA HISTORIA ŚMIERCI MAGDY Z SOSNOWCA - POZNAJ SZCZEGÓŁY

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gliwice.naszemiasto.pl Nasze Miasto