Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Remont starówki w Gliwicach [ZDJĘCIA] Harmonogram prac na kolejne miesiące

Bartosz Pudełko
Marek Kała, prezes firmy Inwest-Complex, która z ramienia Urzędu Miejskiego w Gliwicach nadzoruje remont gliwickiej starówki, latem zapowiedział, że do końca roku planowane jest zakończenie prac na wszystkich zamkniętych fragmentach ulic.

Dziś urzędnicy podtrzymują tę deklarację.

- Planujemy zakończyć prace przed końcem roku, czyli zgodnie z harmonogramem. To ważne, bo od tego zależy kolejny etap prac. Nie możemy zamknąć kolejnych ulic, dopóki te obecnie remontowane nie zostaną oddane do ruchu - tłumaczy Anna Wiśniewska z Wydziału Inwestycji i Remontów Urzędu Miejskiego w Gliwicach.

O tym, że praca wre i sytuacja zmienia się niemal z godziny na godzinę, można przekonać się naocznie. Remontowane fragmenty sukcesywnie są wykańczane. Na większości z nich pracują już brukarze. Niemal w całości wybrukowana jest już ulica Bankowa.

Nieco wcześniej prace zakończyły się również na pobliskim placu Mlecznym i ul. Mlecznej. Praktycznie gotowa jest ulica Kościelna. Kostka układana jest również na największym do tej pory froncie robót, czyli placu Inwalidów Wojennych.

Nieco więcej pracy zostało jeszcze na Wysokiej, Krupniczej czy Tkackiej, ale i tam robotnicy zakończyli już najbardziej pracochłonną część inwestycji - roboty ziemne oraz wymianę instalacji.

Kiedy możemy się spodziewać kolejnych zamknięć ulic? Jak tylko minie zima. Najprawdopodobniej w marcu lub kwietniu, ale wszystko zależy od pogody. W kolejce do remontu są już następne ulice wokół Rynku: Kaczyniec, Pod Murami, a także Dolnych Wałów (od Zwycięstwa do Dworcowej).

Kontynuowane będą prace na ul. Raciborskiej i Krupniczej i w rejonie placu Wszystkich Świętych.

- To zaplanowane do remontu odcinki. Dokładny harmonogram przyszłorocznych prac ustalimy w ciągu najbliższych kilku dni - zastrzega Wiśniewska.

Kompleksowy remont uliczek wokół Rynku w Gliwicach prowadzony jest od zeszłego roku. Ma się zakończyć najpóźniej w 2016. Jeśli faktycznie w tym roku uda się sfinalizować trwające obecnie prace, to Starówka będzie gotowa w ok. 40 procentach.

Inwestycję na zlecenie miasta realizuje konsorcjum Przedsiębiorstwa Remontów Ulic i Mostów oraz firmy Szostak i Duda.

Starówka jest wpisana na listę zabytków, dlatego remont uliczek odbywa się pod okiem wojewódzkiego konserwatora zabytków.

Na placu budowy równie często, co robotnicy, pojawiają się archeolodzy, którzy patrzą im na ręce.

Jednym z najbardziej spektakularnych jest cmentarz odkopany przy kościele pw. Wszystkich Świętych. Z nekropolii wydobyto ok. 300 szkieletów, a najstarsze pochówki są datowane na XIII wiek.

W bezpośrednim sąsiedztwie cmentarza archeolodzy trafili również na pozostałości XVII-wiecznej szkoły, średniowieczną studnię oraz fragmenty drewnianej drogi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gliwice.naszemiasto.pl Nasze Miasto