Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rewitalizacja stacji Nieborowice. Gmina odkupiła zabytkowy budynek. Za kilka lat z Gliwic dojedziemy tu trasą rowerową

Paweł Kurczonek
Paweł Kurczonek
Stacja Nieborowice zostanie odnowiona - gmina odkupiła budynek od PKP. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Stacja Nieborowice zostanie odnowiona - gmina odkupiła budynek od PKP. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Paweł Kurczonek / Polska Press
Stacja-Biblioteka w Rudzie Śląskiej-Chebziu, Stacja Kultury w Pyskowicach – na Śląsku przybywa kolejowych obiektów, którym nadawane są nowe funkcje i które są przywracane mieszkańcom. Do tej listy dołączy zabytkowy budynek stacji kolei wąskotorowej w Nieborowicach. Gmina Pilchowice 6 marca kupiła obiekt od PKP. - Uspokajam mieszkańców, należy podkreślić, że przede wszystkim chcemy ten obiekt odbudować w takim kształcie, w jakim znamy go z lat 80-tych – podkreśla Maciej Gogulla, wójt gminy Pilchowice.

Zabytkowa stacja kolejowa Nieborowice doczeka się rewitalizacji

Osoby podróżujące drogą nr 78 na trasie Gliwice-Rybnik zapewne kojarzą niewielki budynek dawnej stacji kolejowej Nieborowice znajdujący się nieopodal drogi. A mieszkańcy Gliwic i okolicznych miejscowości z pewnością pamiętają czasy, gdy kursowała tędy kolej wąskotorowa. Dziś po kolejce zostały już tylko wspomnienia. Jednym z nich jest piękny, zabytkowy budynek stacji, który 6 marca wszedł w posiadanie gminy Pilchowice.

- Kupno budynku to jedyna słuszna decyzja, która ochroni ten zabytkowy obiekt od całkowitego zniszczenia. Pozwoli na to, by marzenia, które dziś mamy w głowach, przekuć na czyny – mówi Maciej Gogulla, wójt gminy Pilchowice.

Jednym z planów na zagospodarowanie stacji jest doprowadzenie do niej ścieżki rowerowej, która obecnie kończy się w Mysiej Górze. Dzięki temu dojazd do zabytkowego budynku będzie prostszy i przyjemniejszy. Ścieżka miałaby prowadzić szlakiem zlikwidowanej przed laty trasy wąskotorówki.

- Będzie to niewątpliwa atrakcja turystyczna, z której będą korzystali nie tylko mieszkańcy gminy. Turystyka rowerowa bardzo się rozwija w ostatnich latach. Spodziewam się tu wielu turystów w ciągu roku – podkreśla wójt.

Według Macieja Gogulli stacja mogłaby stać się czymś w rodzaju przystani rowerowej, w której turyści będą mogli przesiąść się na kolejkę wąskotorową.

- Przesiądą się w centrum Pilchowic i dojadą stąd aż do Zalewu Rybnickiego. Odbudowa kolejki wąskotorowej do centrum Pilchowic jest realna. Mówimy o projekcie, w którym przejęcie tego budynku i jego odbudowa jest newralgiczna. Takie mamy plany, takie mamy marzenia – rowerem z Gliwic przez gminę Pilchowice i dalej kolejką wąskotorową aż do zalewu – zaznacza wójt.

Jednym z pomysłów jest również, wzorem Stacji-Biblioteki w Rudzie Śląskiej czy Stacji Kultury w Pyskowicach, przekazanie obiektu w ręce Gminnego Ośrodka Kultury.

- Stacja Kultury to fantastyczny pomysł, byliśmy nim zainspirowani. Wsłuchujemy się w głosy mieszkańców, chciałbym, by również się w tej kwestii wypowiedzieli. Chcę poznać ich zdanie, nie tylko dotyczące zagospodarowania samego budynku, ale całego terenu. Mamy tu 80 arów działki, na której również może znaleźć się coś ciekawego – podkreśla Maciej Gogulla.

Budynek kolejowy w Nieborowicach nie jest w najlepszym stanie

Wójt gminy Pilchowice przyznaje, że ekspertyza wykonana na zlecenie PKP, wykazała, że stan techniczny budynku mógłby być lepszy, zanim napijemy się kawy w odnowionej stacji kolejowej, konieczna będzie jej gruntowna renowacja.

- 20 lat temu obiekt nadawałby się do wyburzenia. Dziś technologia poszła naprzód i jesteśmy w stanie go odbudować – mówi Maciej Gogulla.

Na realizację szeroko zakrojonego planu potrzebne będzie nawet kilkanaście milionów złotych. Maciej Gogulla podkreśla, że rewitalizacja budynku i przywrócenie go mieszkańcom i turystom powinno być, jego zdaniem, zadaniem ponadgminnym. Jednocześnie dodaje, że w kwestii finansów jest optymistą.

- Liczymy na duże wsparcie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, wszelkich opcji politycznych. Zachęcamy do współpracy naszych lokalnych parlamentarzystów i ludzi dobrej woli. Przy wspólnym zaangażowaniu i przy takiej współpracy, jaką widzieliśmy przy innych projektach, za kilka lat będziemy w stanie oddać obiekt mieszkańcom – mówi Maciej Gogulla.

Podkreśla, że pierwszym krokiem będzie wyłonienie projektanta, który przygotuje niezbędną dokumentację. Wszelkie działania będą się odbywały pod okiem Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

- Wiem, że to dla nas ogromna odpowiedzialność i wyzwanie. W najbliższym czasie zlecimy wykonanie dokumentacji projektowej, by przywrócić temu obiektowi dawny blask. Będą to procedury czasochłonne, realnie można założyć, że potrwają około roku. Chciałbym, żebyśmy za rok o tej porze dysponowali pozwoleniem na budowę. Otworzy nam to dodatkowe możliwości poszukiwania środków finansowych na realizację – wyjaśnia Maciej Gogulla.

Gmina kupiła stację Nieborowice za 189 tys. złotych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gliwice.naszemiasto.pl Nasze Miasto